Manisa Büyükşehir Belediyesi’nden önemli açıklama!

28 Mart 2018 Çarşamba, 12:57

Manisa Büyükşehir Belediyesi, bazı haber sitelerinde lokma hayrı ile bir siyasi partinin çalışması arasında bağlantı kurularak haberler yapılması üzerine açıklama yaptı.

Bazı basın mecralarında Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin bir siyasi partinin otobüsüne ceza yazmadığı yönündeki haberler dolayısıyla bu açıklamayı yapma zorunluluğu hasıl olmuştur.
Manisa Büyükşehir Belediyesi görev, yetki ve sorumluluklarının bilincinde, vatandaşların huzur ve güveni için çalışmakta, şehirde yaşayanların rahat hareket edebilmesi için tüm ekipleriyle 7/24 vatandaşına hizmet vermektedir. Zabıta Dairesi Başkanlığımız da, kimseye ayrımcılık yapmadan kanun ve yönetmeliklere uygun olarak bunun bilinciyle görevini icra etmektedir.
Manisa’da son günlerde haberlere konu olan bir milletvekilinin şahsi olarak yaptığı lokma hayrında, lokma aracının meydana çıkmasının kurallara aykırı olduğu, diğer türlü aracın buradan indirilerek lokmanın aynı yerde araçsız dökülebileceği, araçla dökülecekse zabıtanın “yardımcı olalım yol kenarına park ettirelim” demesine, hatta lokmacının da “Buraya araç çıkması yasak” söylemlerine rağmen hiçbir uyarı dikkate alınmamış ve lokmacıya ısrarla “Aracı indirmeyeceksin ve lokmayı burada araçla dökeceksin “denilmiş bu durumda zabıtanın cezai işlem yapması kaçınılmaz olmuştur.
Ayrıca haberde adı geçen siyasi partiye de ceza kestiniz mi? Sorusunun yanıtı da şudur. 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri ile 2820 Siyasi Partiler Kanun’una göre adı geçen siyasi partinin yaptığı açık hava toplantısına Zabıta Dairesi’nin müdahale etme veya ceza kesme gibi bir yetkisi yoktur. Bu kapsamda, siyasi parti toplantısı Manisa Valiliği ve Manisa Emniyet Müdürlüğü’nün izni ile gerçekleşmiştir. Böylesi bir etkinliğe Büyükşehir Belediyemiz zabıtasının müdahale etmesi akla, kanuna ya da mantığa uymamaktadır.
Bundan yola çıkarak Büyükşehir Belediyemizi ve zabıtamızı karalamaya yönelik partizanca yapılan ve adına “haber” denilen eleştiriler, haddini aşmaktadır. Büyükşehir Belediyemiz anayasamızın eşitlik ilkesine göre hareket etmiş ve çalışmasını buna göre yapmıştır. Konunun başka mecralara çekilmesini kınıyor, takdiri kamuoyuna bırakıyoruz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir