İYİ Parti’den hükümete ekonomi eleştirisi

23 Ekim 2019 Çarşamba, 15:48

İYİ Parti Manisa İl Başkanı Hasan Eryılmaz, yaptığı açıklama ile hükümetin tarım ve hayvancılık politikasını eleştirdi. Hükümetin ithalden vazgeçmediği sürece, Türkiye’de ne tarım ne de hayvancılığın yapılabileceğini dile getiren Eryılmaz, yerli üretimin ve üreticinin desteklenmesi ardından, ülkemizin dışa bağımlılıktan kurtulabileceğini söyledi.

İYİ Parti Manisa İl Başkanı Hasan Eryılmaz, yaptığı açıklama ile hükümetin tarım ve hayvancılık politikasını hem eleştirdi hem de çözüm önerilerinde bulundu. Yapılan yanlış tarım politikalarının üretimi ve üreticiyi zora soktuğunu sözlerine ekleyen Eryılmaz, hükümetin ithal politikasının ise çiftçiyi her geçen gün iflasa sürüklediğini söyledi.

Kalıcı çözümler üretmek gerektiği noktasında hükümete çağrıda bulunan Eryılmaz, “Döviz kurların yükselmesiyle birlikte gübre, mazot, tohum gibi girdi fiyatların artması ile çiftçi, her geçen yıl tarım alanlarına ekim ekemeyecek duruma gelmiştir. Ülkemizde tarım ve hayvancılık hızla gerilemeye devam ediyor. Bu da yanlış ithal politikalarından kaynaklanıyor. Tarım politikası olmayan ülkemizde zor günler geçiren çiftçimiz, ithal politikasıyla can çekişiyor. Fındıktan et üretimine, neredeyse 59 kalemi Sırbistan’dan ithal ediyoruz. Ülkemizde üretim planlamaları doğru yapılmadığı gibi kolaya kaçan hükümet, gereken önlemleri almak yerine ithalata yöneliyor. İthalat politikası ile üretimi ve üreticiyi daha da zora soktuğu gibi, kalıcı çözümler üretemeyen hükümet, Türk çiftçisini bitirme noktasına getirdiği gibi can çekişmesine de göz yumuyor. Hükümet ithalden vazgeçmediği sürece, Türkiye’de ne tarım ne de hayvancılık yapılabilir. Çözüm olarak yerli üretimi ve üreticiyi destekleyerek ancak dışa bağımlılıktan kurtulabiliriz. Bunu yaparsak yerli ve milli oluruz. Şuan Türkiye’de tarım ve hayvancılık ne yerli ne de millidir” diye konuştu.

Türkiye’nin milli gelirinin 202 milyar dolar eridiğini dile getiren Eryılmaz, 2013 yılında 950 milyar dolar olan milli gelirin 2019’un ilk üç ayında 748 milyar dolara indiğini söyledi. Eryılmaz, şöyle devam etti: “Kişi başına düşen gelir, 2013’ten bu yana 3 bin 404 dolar azalarak, 9 bin 76 dolara geriledi. 2013 yılında 950 milyar dolarlık milli gelirle dünyanın 16. büyük ekonomisi olan Türkiye, son 6 yılda milli gelir sıralamasında dört basamak gerileyerek en büyük 20 ekonomi liginden düşme riskiyle karşı karşıya kaldı. İşsizlik 2015’ten itibaren çift haneye çıktı, küresel krizden bu yana en yüksek seviyelere geldi. Üniversiteli işsiz sayısı ise bu dönemde rekorlar kırarak 1 milyon sınırını aştı. 2013 sonunda her 100 gençten 16’sının işsiz olduğu Türkiye’de, 2019 nisan dönemi itibariyle her 100 gençten 26’sı işsiz. Artık rakamlarda Türkiye’de AK Parti döneminin kapanarak, yeni bir dönemin başlaması gerektiğini gösteriyor. Türkiye’nin işini bilen iyi insanlara ihtiyacı var. Türkiye iyi olursa, tarım, hayvancılık, ekonomi, sanayici, işçisi en önemlisi de aileler iyi olacak.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir