Hasan Ören: 13 Milyon Kişi Kredi KArtı Batağında

17 Temmuz 2014 Perşembe, 11:05

Kredi kartı mağdurları için Mecliste verdiği Araştırma Önergesi üzerine konuşan CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, kredi kartı borçları için yasal düzenleme yapılmasını istedi.

Hasan Ören Mecliste yaptığı konuşmada; Bugün, Soma’da canlarını yitiren 301 işçimizin altmış dördüncü günü. Böylesine mübarek bir günde canlarını yitiren ailelere tekrar başsağlığı diliyorum.

Meclise getirilen torba yasa ile vatandaşın vergi, SSK ve Bağ-Kur primi, öğrenci harçları ve daha bir çok borcu için düzenleme yapılıyor. Bütün bu maddeleri bir torbaya doldurduk çıkarmaya çalışıyoruz.

Bu torbanın içinde maalesef 13 milyon insanı ilgilendiren kredi kartı borçlarına ilişkin bir düzenleme yok. Sayın Başbakan demişti ki, “Benim sanayicim bu kadar yüksek faizle para alamaz, kullanamaz, faizleri düşürün, ” Merkez Bankası da belirli oranda faizleri aşağıya çekti yani faizler Türkiye’de 8,75’e indi.

Türkiye’de faiz % 8,75 iken, kredi kartı faizi % 30 dolayında. Emeklinin maaşına % 3,5- 4 zam yapacaksınız, kullandığı kredi kartına % 30 faiz alacaksınız. Bunda bir denge var mı? Bunda insanların lehine bir çıkar söz konusu mudur? Hayır değildir.

Şu an kredi kartı borcunu ödeyemeyenlerin sayısı 1 milyon 858 bin.

Ferdî kredi kartı borcunu ödemeyenlerin sayısı ise 1 milyon 307 bin.

Her ikisini topladığınızda, 3 milyon 165 bin kişi bankalara borçlu. Kimisi icralık olmuş, taahhütte bulunmuş, fellik fellik kaçıyor hapse girmemek için, kimisinin ise ev düzeni, aile yaşamı bozulmuş.

2011 yılında kredi kartını ödeyemeyenlerin sayısı 231 bin.

2014 yılında, ilk beş ayında kredi kartı borcunu ödeyemeyenlerin sayısı üç ay içerisinde 252 bine ulaşmış yani yılsonu itibarıyla düşünürseniz, 600 bin insan kredi kartını ödeyemez duruma gelecek.

Bununla kalıyor mu? Hayır. Bu ülkenin 9 milyon insanı da kredi kartlarının sadece asgari tutarını ödeyebiliyor. Yani, ülkede 12-13 milyon insanın huzuru bozulmuş durumda.

Ne demiştiniz insanlara? “İstikrar eşittir AKP.” Peki, 13 milyon insan kredi kartı batağı içerisinde borcunu ödeyemiyorsa, evinde huzur bulamıyor ise, ise Hükümetin bunda hiç sorumluluğu yok mu?

2008-2009 yıllarında AKP değil miydi Türk parası değer kaybetmeyecek. İster İsviçre frangıyla ister Japon yeniyle, kredinizi alın, hayal ettiğiniz evi satın alın diyen?

2008 Ocak ayında 1 Türk lirası eşittir 1 İsviçre Frangıydı. 2014 Ocak ayında 2,5 lira oldu.

2008 Ocak ayında 100 Japon yeni 1 lira idi, 2014 Ocak ayında 2 lira oldu. Vatandaş yıllarca taksit ödedi, ama borç hiç azalmadı, üzerine birde aldığı evi sattı, borç yine bitmedi. Durum içinden çıkılmaz bir hal almıştır. Kur sabitlenecek sözleri sadece vaat olarak kalmıştır.

Bu sorunu çözmek Meclisin elindedir. Kamu alacağı olmadığı için biz karışamayız demek doğru değildir. AKP’nin özelleştirdiği elektrik idareleriyle ilgili Bakanlar Kurulu kararı çıkartıp elektrik borcu bulunan çiftçilerin tarımsal destekleme primi ödemesini durdurabiliyorsa, kredi kartları ile düzenlemeyi bu Meclis yapabilir.

Eğer ülkede AKP’nin söylediği gibi ekonomi doğru işlemiş olsaydı BAĞ-KUR affına gerek yoktu, SSK affına gerek yoktu, vergi affına gerek yoktu, ama öyle bir kriz var ki ekonomi tıkanmış durumdadır. Türkiye’de insanları kazançlarının ötesinde borçlandırdılar, şimdi insanlar bu borçları ödeyemez duruma geldiler ve bu borçlarla ilgili bu Meclisten yardım bekliyorlar.

Meclis, bu konuda 15 milyon insana yardımcı olsun, bu ramazan günü, bu mübarek günde vatandaşın yaşamını daha düzgün hâle getirmek için gerekli olan düzenlemeyi yapalım. Kredi kartı mağdurlarının sorununa çözüm bulmak için Cumhuriyet Halk Partisinin grup önerisine destek vereceğinize inanıyorum dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.