CHP’Lİ ÖZEL: SOMA’DA DAYIBAŞILAR, MADENCİLERİ MESAJLA İŞE ÇAĞIRIYOR

26 Mayıs 2014 Pazartesi, 08:02

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel bir grup maden işçisi ile birlikte Soma Kaymakamlığı önünde yaptığı açıklamasının ardından Kaymakam Bahattin Atçı ile görüştü. CHP’li Özel, görüşme sonrası bir açıklama daha yaptı. Facianın meydana geldiği maden ocağının da bağlı olduğu Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. bünyesindeki Işıklar Maden Ocağı’ndaki bir yöneticinin, Soma Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan’ın bilgisi dahilinde işçilere mesaj gönderdiğini dile getirdi. Yarın, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan gelecek denetçilerin çalışma başlatacağını kaydeden Özel, şöyle konuştu:

“İşçi arkadaşlarımızın Ankara’da yaptığı görüşmenin ardından, buraya gelen milletvekilleri, 1 Haziran’dan önce madenlerde bir çalışma yapılmayacağını, hiç kimsenin zorla madene indirilemeyeceğini söylemeleri üzerine işçi arkadaşlar eylemlerini sonlandırdı. Ancak birkaç saat sonra, bize telefonlar yağmaya başladı, çünkü arkadaşlarımızı, genel olarak taşeron denilen, işçilerin de ‘Dayıbaşı’ dediği kişilerin attığı mesaj attığı bugün saat 24.00’ten itibaren madenlere inileceğini söylediklerini öğrendik. İşçiler, bu kişilerle konuştuklarında ‘Bize söz verilmişti madenlere inmeyeceğiz’ demeleri üzerine, ‘Sizin patronunuz Başbakan mı? Size maaşı biz veriyoruz, gelen gelir gelmeyen işinden olur. Ya da gelmezsen yerine adam bulurum’ gibi tehditlerle arkadaşlar madenlere inmeye zorlanmışlardır. Biz de bugün saat 12.00’de buraya geleceğimizi söyledik. Burada farklı bir tabloyla karşılaştık. Alp Gürkan’ın altındaki herkes tutuklu, facianın yaşandığı madenin bağlı olduğu holding bünyesindeki diğer maden ocağının yöneticilerinden Haluk bey, Alp Gürkan ile günde birkaç kez görüştüğünü ve bu madenle ilgili görüşlerini aktardığını, işçileri Alp Gürkan’ın bilgisi dahilinde çalışmaya çağırdıklarını, ama kendisinin inisiyatif kullanıp madenin mutlaka ayakta tutulması gerektiğini söyledi. Dayıbaşı üzerinden yapılan çağrılar da göstermiştir ki verilen sözler daha ilk günden ihlal edilmiştir.”

Bakanları aradığını ancak görüşemediğini belirten Özel, şunları söyledi:

“Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kayseri’de bir konuşma yapıyordu, görüşemedik. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile de ameliyat olması nedeniyle görüşemedik. Bu sırada, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanı Mehmet Tezel’e ulaştık. Bu madenlerin 1 Haziran’a kadar çalışmaması gerektiğini, güvenliğiyle ilgili yapılacak incelemelerin ardından bir karar verileceğini söyledi, kendisi yarın Soma’ya gelecek. İşçilere mesajla geri dönüş yapılacak ve işçiler madene çağrılmayacak. Yarın iş müfettişleri bu madenlere gidecek, üretim değil ama madeni ayakta tutacak çalışmaların yapılabilmesi için gönüllü çağrısında bulunulacak, tabi o da müfettişlerin oluru olduktan sonra yapılacak. Bugünden sonra iki şeyin takipçisi olacağız; birincisi hiç kimse bu geceden itibaren madenlere inmeyecek, ikincisi, daha sonra müfettişler ‘Bu madene şu kadar kişi girebilir’ dedikten sonra çalışılması ki onun da siyasi riski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ile Enerji Tabii Kaynaklar Bakanı’nın sırtında olacak. Birileri tavşana kaç, tazıya tut diyorsa, Alp Gürkan hala dışarıdaysa ve diğer işletmenin müdürü üzerinden kalabalık azalınca yeniden işçileri madene indirmeye çalışılıyorsa, burada eski tas eski tamam bir şeyler var demektir. Buna kesinlikle izin verilmemelidir.”

Sorunu bugünlük çözdüklerini, ancak maden işçilerini sahipsiz görenlerin, onları yine sömürmeye devam etmek istediğini dile getiren Özel, şöyle devam etti:

“Facianın yaşandığı madene komşu olan diğer madene de (İmbat) kimsenin girmemesi gerekiyordu. Dediler ki ‘Madeni ayakta tutacak kadar işçiyi çağıracağız’ ama işçilerin 3’te 2’si madende, günde 14 bin ton kömür üretiyor. Oysa şu anda üretimin yapılmaması gerekiyor olmalıydı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın da orada üretim yapıldığını tespit etmeleri gerekiyor. Madeni ayakta tutmak için çalışma yapmak başka bir iştir, madende üretim yapmak başka bir iştir. Ayrıca sorumlu tutulmayan Alp Gürkan, işletmenin üst düzey yetkilileri tutuklu olduğu halde, talimatları taşeron üzerinden ‘Hadi kömür’ demeye başlamıştır. Alp Gürkan’ın sorumluluğu olmadığını düşünenlerin, Haluk beyle günde iki kez görüştüğünü göz önünde tutmak gerekmektedir. Buradaki boşluk sendikal boşluktur. İşçinin hakkını koruması gereken sendika olmalı, yapılan seçimlerin iptal olması gerekiyor. İşçiler nerede bulunmak istiyorsa o sendikaya geçmelidir. Ama herhalde kimsenin sarı sendikaya ihtiyacı yoktur. Alp Gürkan, geçmişten ders almadan burada yeni bir kadro kurmaya çalışıyor.”

Açıklamanın ardından, bu durumdan tatmin olmadığını belirten işçiler, diğer işçilerle kısa süreli tartıştı. Araya girilmesiyle tartışma son buldu. 

Bu arada, CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlı Aka da Soma Kaymakamı Bahattin Atçı’yla kısa bir görüşme yaptı. 

Öte yandan Kaymakam Bahattin Atçı, işçileri verilen sözlerin yerine getirileceğine inandığını, yarından itibaren müfettişlerin kapsamlı bir çalışma yapacaklarını kaydetti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.