ÇEVRECİ (!) BAŞBAKAN HALKI YİNE KANDIRIYOR

08 Aralık 2013 Pazar, 15:24

HASAN ÖREN

CHP MANİSA MİLLETVEKİLİ

 ÇEVRECİ (!) BAŞBAKAN HALKI YİNE KANDIRIYOR

 

En çevreci Başbakanımız, dün Trakya bölgesinde yaptığı konuşmalarda Ergene nehrinin kirliliğinin sorumlusu olarak CHP’li belediyeleri gösterdi.

Sayın Başbakana, Turgut Belediye Başkanının “veciz sözleriyle” cevap vermek nehirleri, sulak alanları, verimli tarım topraklarını aslında kimlerin kirlettiğini göstermek gerektiğini düşünüyorum.

Gediz Nehri kirlenirken AKP’li Turgutlu Belediye Başkanı Serhat Orhan Ne diyordu?

“Hiç bir güç bana arıtma tesisi yaptıramaz”

“Ben arıtma tesisine para harcayacak kadar enayi değilim”(Mart 2008)

Kör göze parmak, bu olsa gerek.  Başbakan, Gediz Nehri Koruma Eylem Planı gelişme raporlarını incelediğinde Atıksu Arıtma Tesislerini (AAT) kimlerin yapmadığını açıkça görecektir. Nüfusu 120 bini geçen Turgutlu’nun hala bir arıtma tesisi yoktur.

Bilindiği üzere Gediz nehri ve havzası Ege bölgesinin ve Manisa’nın hayat kaynağıdır. Ülkenin en değerli tarım topraklarıdır. Uluslararası RAMSAR (Sulak Alanların Korunmasına Dair Anlaşma) Sözleşmesiyle koruma altına alınmıştır. Yıllık tarımsal üretim geliri 4 milyar lirayı geçmektedir. Ama Gediz Nehri gerek sanayi, gerekse evsel atıklarla sürekli kirlenmektedir.

Orman ve Çevre Bakanının geçen yıl “Gediz’de balık tutma sözü” de hayal olmuştur. Çünkü tüm çabalara rağmen;

* AKP’li belediyeler arıtma tesislerini yapmadıkları için Gediz her gün daha fazla kirlenmektedir.

* Turgutlu Çal dağında nehre 2 km mesafede sülfürik asitle nikel madeni çıkarılmasına izin verildiği için Gediz Nehri daha fazla kirlenmektedir.

Kütahya’dan doğup, İzmir’de denize dökülen Gediz Nehrinin geçtiği il ve ilçe merkezlerinde sadece CHP’li belediyeler arıtma tesislerini yapmışlar ve yapmaya devam etmektedirler.

Turgutlu halkı, daha iki hafta önce Gediz Nehrine ve Çal dağına sahip çıkmak için büyük bir miting yapmış ve kendilerine “Gediz’in Çocukları” diyen binlerce vatandaş vahşi madenciliğe karşı meydanlara inmiştir. 8 yıldır verilen bu onurlu mücadelede CHP Milletvekilleri her zaman halkının yanında olmuştur.

Ergene’nin, Gediz’in, Menderes’in Sakarya’nın kirlenmesinin sorumlusu AKP’dir. Halkımız bu gerçeği bilmektedir. Bu nedenle Başbakan kendi söylediğine sadece kendisi inanmaktadır.

CHP’nin çevreye duyarlı politikaları parti programında ve seçim bildirgelerinde belirlenmiştir. Yerel seçimlerden sonra iş başına gelecek olan CHP’li belediye başkanları, öncelikle AKP’nin yapmadığı atıksu ve katı atık tesislerini kuracaklar ve nehirlerimizi ve ovalarımızı kirlilikten kurtaracaklardır.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.