Başkan Ergün’den perşembe pazarı yorumu!

03 Nisan 2018 Salı, 22:56

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, UKOME toplantısında geçici Pazar yerinin Büyükşehir’in ret kararına rağmen oy çokluğuyla Öğretmenevi’nin arkasındaki caddeye kurulmasının kabul edilmesiyle ilgili açıklama yaptı. Başkan Ergün, “Artık söyleyecek kelime bulamıyorum. Çocuk oyuncağına çevirdiler” dedi.

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Büyükşehir Web TV Ana Haber Bülteni’nin canlı yayın konuğu oldu. Başkan Ergün canlı yayında geçici Pazar yeri ve  devam eden projeler ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

“MANİSA SEÇMENİ BİLİNÇLİ”

Manisa’nın ulusal politikalara yön veren bir il olduğunu ifade eden Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, kentteki seçmen profilinin bilinçli olduğunu dile getirdi. Başkan Ergün, “Türkiye’nin politikalarında Manisa’nın verdiği refleksler öncü olmuştur. Manisa ulusal noktada en öncü kriterlerde yerini aldı. Bilinçli ve doğruyu gören bir seçmenimiz var. Manisa çok daha doğru düşünebilen yanlışı doğrudan ayırabilen, kültür seviyesi olan bir seçmene sahip. Bu bizim için ayrı bir güzellik. Biz bunun karşılığını 2009’da da 2014’te de aldık. Fazla söze hacet yok. Ben bir kere daha bütün Manisalı hemşehrilerimize teşekkür ediyorum” dedi.

“MESELE OTEL DEĞİL, YAŞAYAN BİR ŞEHİR YARATMAK”

Eski Garaj Yeni Proje’ye yönelik gelen eleştirilere cevap veren Başkan Ergün, “2009 seçimlerine aday olmadan 4-5 ay önce Genel Başkanımızın odasına girdiğimde aday değildim. Makamdan çıktığımda adaydım. Ben hala o noktadayım. Bu hiç aklımdan çıkmaz. 9 sene boyunca muhakkak yorulduğumuz ve üzüldüğümüz anlar oluyor. İnsanın duyguları var. Her ne kadar etkilenmiyorum desen de etkileniyorsun ama çoğunu artık geride bırakıyoruz. İlk zamanlar yaşadığımız sıkıntılara artık daha geniş çerçeveden bakma noktasındayız. Öyle de böyle de gidiyor. Siz doğru olanı doğru zamanda doğru yerde yapma noktasındasınız. Bizi eski garaj projesiyle eleştirenler var. Manisa’da sosyal vakit geçirilebilecek otopark sorununu giderebilecek projeler üretmek zorundasınız. Siz müzeyi görmezden geliyorsunuz, sonra da algılar yaratmaya çalışıyorsunuz. Biz projelerimizin sonucunu hep birlikte göreceğiz. Her şey bitince anlaşılıyor. Yapıncaya kadar her türlü eleştiri olacaktır. Neden otel yapıyorsunuz gibi eleştiriler var. Sadece otel değil, iş alanları var. Bunlar belediyeye yatırım olarak dönmeyecek mi? Buradan sabit bir işletme geliri alınabilir, doğru bir rakamla satılabilir. Vatandaşlar Manisa’da yaşıyorlar, Manisa’ya geliyorlar. Manisa’da 15-20 sene önce yapılan 2 otel var. Manisa’ya daha yüksek segmentte bir otel kazandırmak suç mu? Bu sadece bir otel değil, mesele otel meselesi değil. Yaşayan bir şehir yaratmak, şehri canlı hale getirmek. Madem öyle neden Konya’da, İstanbul’da otel yapıldı? İlk defa bir belediye yapıyor denebilir. Evet, biz ilklerin belediyesiyiz. Sonuçlarını da göreceğiz” diye konuştu.

“DEVLET BAHÇELİ KAVŞAĞI’NI ÇALIŞTIRMAYIN DİYORLAR”

2 gün önce yapılan UKOME toplantısında geçici Pazar yerinin Büyükşehir’in ret oyuna rağmen oy çokluğuyla Öğretmenevi’nin arkasındaki caddeye kurulmasına ilişkin konuşan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, yaşanan süreci tüm şeffaflığıyla anlattı. Başkan Ergün, “17 temsilcinin katılımıyla UKOME çalışmalarını yürütüyor. Eski Garaj Yeni Proje dediğimiz projemizin başlayabilmesi noktasında Kasım sonu Aralık başı gibi Pazarcılar Odası Halim Şener ve Esnaf Odası Başkanı Hasan Geriter bir heyet halinde geldiler. ‘Ocak ayında kongremiz var, seçimleri geçirelim daha sonra uygun bir yer belirleyerek Pazar yerini taşıyalım’ dediler. Ben kongreden önce de ziyarete gittim ve konunun Şehzadeler Belediyesi ile görüşülmesi gerektiğini de ilettim. O zaman Devlet Bahçeli Kavşağı’nın inşaatı da devam ediyordu. Kumludere’ye istenmedi, Öğretmenevi’nin arkası muhabbetleri oldu. 12 Şubat’ta Şehzadeler Belediyesi’nden UKOME’ye yazı geldi. Halil Erdoğan Caddesi’ni, yani, Öğretmenevi’nden tren yoluna giden caddeye Pazar yeri kurulsun diye öneri vermişler. Şehzadeler Belediyesi bu yazıyı UKOME’ye yazıyor. Yani Devlet Bahçeli kavşağını çalıştırma diyor. Komedi. Bu Pazar yeri önerisi UKOME’den ret oluyor. İkinci öneri Kumludere Caddesi geliyor. UKOME bunu da reddediyor. Bu arada polemik konusu olarak da Eski Garaj projesi neden başlamıyor diyorlar. Pazar yerinin netleşmemesiyle ilgili başlamadı” dedi.

“BU İŞ ÇOCUK OYUNCAĞI MI? BEN SİZİ 6 AYDIR BEKLİYORUM”

Başkan Cengiz Ergün, “Geçen hafta Ömer Faruk Çelik beni aradı. Bu Pazar yerini ne yapacağız dedi. Biz Barbaros’un önündeki bulvarı açtık. Halim bey, Hasan bey gelin buraya bakın, sıkıntı olmayacak, esnafın önü işgal edilmeyecek, otopark sorunu olmayacak, burası şahane bir bulvar dedim. Devlet Bahçeli kavşağından Cider’e giden bulvar. Biz istemeyiz dediler. Oradan insanlar inemezmiş. Şimdi ben soruyorum, senelerden beri insanlar aşağıdan yukarıya nasıl geldi? Ömer Faruk Çelik beni aradı, ‘bunlar öğretmenevinin arkasındaki mahalleyi istiyor’ dedi. İnsanların evinin önünden 500 arabayı kaldırmaya uğraşacağız, o Pazar yeri araçları nasıl girip çıkacak? Sen ikinci alternatifi de sun dedim. Bu arada Hasan Geriter ile Halim Şener de sürekli geliyorlar. Ben karışmıyorum, UKOME karar versin dedim. Üçüncü öneri öğretmenevinin arkası dendi. Arkadaşlarıma ‘karışmayın, Şehzadeler Belediyesi teklif etmiş olsun UKOME istediği kararı alsın’ dedim. UKOME toplantısında Büyükşehir Belediyesi buna ret verdi ama karar geçirildi. Biz olumsuz olduğumuzu ifade ettik. Bizim arkadaşlar hafta sonundan itibaren bir an önce yeri teslim edin diyor. Halim beylere ‘bu alternatif pazar burada kurulmayacak yeni yerinize kendinizi organize edin’ dendi. Kura çekimi ayın 10’una bırakılıyor. Bu çocuk oyuncağı mı? Ben sizi 5-6 aydır bekliyorum” dedi.

“BU SOKAKLARIN HENGAMESİNİ GÖRECEĞİZ”

Halil Erdoğan Caddesi önerisiyle ilgili konuşan Cengiz Ergün, “Yarım saat önce Ömer Faruk Çelik’ten yine bir basın bülteni geldi. Sanki bu kararı kendi teklif etmemiş gibi Halil Erdoğan Caddesi’ne dönsün diye açıklama yapıyor. İstasyona giden caddeyi kapat diyor. Çocuk oyuncağı mı bu işler? Yüzlerce binlerce arabanın geçtiği yeri, hastaneye gidişi, Turgutlu’ya gidişi kapat diyor. Bu dalga geçmektir, başka bir şey değil. Benim gösterdiğim yer dururken neden böyle bir öneride bulunuyorsun? Doğru olanı bulalım, Manisa trafiği keşmekeşlik yaşamasın. İlk Perşembe günü bakacağız. Bu sokaklarda bu pazarın kurulmasını istiyorlar. O araçları nasıl kaldıracaklar? Buyursunlar önlemini alsınlar. Bu insanlar arabalarını 2 gün boyunca nereye koyacak? Emniyet kaldırır jandarma kaldırır pazarcılar odası kaldırır. Nasıl kuracaklarsa buyursunlar kursunlar. Şahane bir cadde önerdik, insanlar oraya gitmez dediler. İnsanlar ilk hafta gitmez ikinci hafta gider. Laleli’den kalkıp Alaybey’e giden insan var. Böyle bir polemik noktasına getirildi. Üzüntü verici. Benim söylediğim yer şıkır şıkır bir bulvar, yeşillik var, istediğiniz kadar yayılın. İnsanların burada çok daha rahat bir şekilde Pazar yapabilir. Şehrin içini kilitlemeye ne gerek var? Anlatamadım. Yaşanacakları göreceğiz. Bu sokakların hengamesini göreceğiz, emniyet o sokakların akışını nasıl sağlayacak göreceğiz” ifadelerini kullandı.

“HALİL ERDOĞAN CADDESİ’NE KURULMASINA MÜSAADE ETMEM”

Halil Erdoğan Caddesi’ne kurulacak Pazar yerinin şehrin trafiğini kilitleyeceğini ifade eden Ergün, “Barbaros alanı bizim yetki alanımızda değildir diyor. Ömer Faruk Çelik’e herhalde yanlış bilgi veriyorlar. Cider’in önündeki cadde kime ait? O benim yerim değil diyor. İlerideki apartmanların olduğu kısım ona ait değil, Cider’in önündeki Şehzadeler Belediyesi sınırları içerisinde kalıyor. Neden pazarcılar Ömer Faruk Çelik’e gitti de Mehmet Çerçi’ye gitmedi. Burası benim sınırımda değil, Yunusemre Belediyesi’ne gitsin diyor. Ben sana Barbaros Mahallesi’ni söylemiyorum ki, oradaki caddeyi söylüyorum. Artık söyleyecek kelime bulamıyorum. Çocuk oyuncağına çevirdiler. Bu cadde kimin sınırı? Şehzadeler Belediyesi’nin sınırı. Bu kadar basit. Hala birbirimizle uğraşır durumdayız, çözüm odaklı iş değil. Halil Erdoğan Caddesi’ni kapatmayız, ben böyle bir şeye müsaade etmem. Köy değil burası. Devlet Bahçeli Kavşağı’nı çalıştırma diyor. Bu İstanbul Köprüsü’nü kapat demek gibi bir şey” dedi.

“BİZ MÜTEAHHİT KOLLAMAYIZ”

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün son olarak şu ifadeleri kullandı, “Eski Garaj Yeni Proje ile ilgili polemikler yaratılıyor. Biz bu makamda olduğumuz sürece bu kurumun menfaatlerini sağlamak için çalışırız. Biz müteahhit falan kollamayız. Hatayı yapan mükellef varsa onun ceremesini çeker. Yapılan ihalede zemin artışıyla ilgili 30-35 milyon TL’lik bir artışa bu kurum müsaade etmez. Ben ihale işlerini çok bilmem, teknik konular üzerinde fazla yorum yapmamam lazım ama belediye buradan kimseye rant sağlama noktasında değildir. Eğer sisteminde bir yanlışlık varsa bunu düzeltmek de ilgili müteahhite aittir. Burada herkes rahat olsun. Ben inşaattan anlarım ama teknik konularda bu işin uzmanları vardır, uzmanların raporlarıyla bu yapılır. Kamu kaynağının harcanması söz konusu bile değildir. Herkesin içi rahat olsun. Hala siyaset hizmetin önünde götürülmeye çalışılıyor. Ben işime bakacağım, ben vatandaşıma hizmet etmeye çalışacağım. Her şeyin hayırlısını diliyorum. Biz işimize bakıyoruz, karalayanlara cevabı da gerekli arkadaşlar gerekli açıklamaları yaparlar”

 

 

Haber–Berfin ADICAN

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir