AKP ve MHP’den yine ZAM!

06 Ağustos 2019 Salı, 13:11

Şehzadeler Belediyesi Ağustos ayı meclis toplantısında Temizlik İşleri Müdürlüğü’nün teklifi üzerine gündeme gelen Evsel Katı Atık Ücret Tarifesi, İYİ Parti’nin reddetmesine rağmen AKP ve MHP oylarıyla kabul edildi. KAYSU zammı ile beli kırılan Şehzadeli vatandaşın, su faturasına her ay kırsalda 6,77 lira, kent merkezinde 9.97 lira evsel atık ücreti eklenecek.

Şehzadeler Belediyesi Ağustos ayı meclis toplantısından Şehzadeli vatandaşa zam çıktı. Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik başkanlığında Manisa Kültür Sitesi Meclis Salonu’nda yapılan toplantıda AKP ve MHP vatandaşı üzen bir karara imza attı. Toplantıda gündem maddeleri arasında yer alan Şehzadeler Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’nün Evsel Katı Atık Ücret Tarifesi ile ilgili teklifi görüşüldü.
Ara komisyona sevk edilen gündem maddesi daha sonra meclise geldi.
Onaya sunulan Evsel Katı Atık Ücret Tarifesi maddesine İYİ Parti red verdi. AKP ve MHP onay verdi. Böyle AKP ve MHP vatandaştan her ay kırsalda 6,77 lira, kent merkezinde 9.97 lira evsel atık ücreti alacak.

İYİ PARTİ TEPKİ GÖSTERDİ
Yapılan zama tepki gösteren İYİ Parti Grup Başkan Vekili Ömer Geriter, yapılan zamın hem hakkaniyetli hem de vicdanen kabul edilebilir olmadığını söyledi. Geriter, şöyle devam etti: “Yapılan son su zammı ile su faturaları ortalama yüzde 40 zamlandı. Su faturalarında 3,54 lira hat bakım ve işletme bedeli sabit olarak alınıyor. Bunun üzerine birde 10 lira civarında evsel katı atık bedeli eklenince, 1 bardak suya 13-14 lira ücret ödemek zorunda kalacak. Bu durum hem hakkaniyetli değil hem de vicdanen kabul edilebilir değil.
Bunun yanında evsel katı atık bedelinin esnafa yansıması daha ağır olacak. Bir lokanta, bir kahvehane çalışan sayısı ve metrekaresine bağlı olarak her ay 100 liraya yakın bir rakamı sabit olarak ödemek zorunda kalacak. Küçük esnafın üstünde taşıyabileceğinin çok üstünde yük varken, ekstra bir ücretin daha talep edilmesi de uygun değildir.
Halihazırda MASKİ ve ilçe belediyeleri tarafından hat bakım bedeli, KDV, ÇTV atık su bedeli alınmakta ve bu durum ekonomik krizin her geçen gün derinleştiği ülkemizde vatandaşlarımızın belini bükmektedir. Bu kalemlere ek olarak vatandaşımıza ekstra yük olacak katı atık yönetim sistem ücreti alınmasını iyi parti grubu olarak uygun görmüyoruz. Yani iyi parti grubu olarak hane başına vatandaşın cebinden yıllık 120 lira daha çıkmasını doğru bulmuyoruz, bu sebeple yineliyoruz ki biz evsel katı atık bedeline hayır diyoruz” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir