AKÇURA’YA CBÜ’DEN FAHRİ DOKTORA UNVANI

20 Haziran 2014 Cuma, 20:16

ANEMON Oteller Zinciri Onursal Başkanı İsmail Akçura’ya, Manisa Celal Bayar Üniversitesi tarafından 25 Haziran’da Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın da katılacağı törenle fahri doktora unvanı verilecek.

Anadolu Kaplanları’nın son yıllardaki yükselişiyle birlikte Anadolu’daki iş çevrelerinin ekonomik kamuoyundaki etkinliği de artarken, bu konuda bir araştırma yapan Ekonomist Dergisi, Manisa için de gurur kaynağı olan bir sonucu ortaya koymuştu. Başarılı olan iş adamları içinde en etkin olanlarını “Anadolu’nun En Etkin 50 İş İnsanı” araştırmasıyla belirleyen dergi, İstanbul, Ankara ve İzmir dışında kalan illeri kapsayan bu araştırmasıyla temel kriterini, seçilmiş olan isimlerin bulundukları bölgenin ekonomik ve sosyal gelişimine katkıda bulunmuş olmaları üzerine kurmuştu. Son altı yılda üç kez düzenlenen söz konusu araştırmayı Ekonomist Dergisi, bu yıl bir kez daha yaptı. Anadolu’nun lider iş insanlarını titizlikle değerlendiren jüri, sonunda 50 ismi ortaya çıkardı ve içlerinde Manisa’nın iftiharı, gururu, Anemon Oteller Zincirinin Onursal Başkanı İsmail Akçura da yer aldı. İnşaat sektöründe faaliyet gösterirken 24 yıl önce turizm sektörüne giren ve bugün Türkiye’nin çeşitli yerlerinde 20 oteli bulunan Manisalı işadamı İsmail Akçura, Anemon markasıyla sektörde bir başarı öyküsü yazdı. Ortak almadan Anemon otellernin sayısını 50’ye çıkarmayı hedefleyen Akçura’ya Manisa Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) tarafından 25 Haziran’da törenle “fahri doktora” unvanı verileceği bildirildi. CBÜ Süleyman Demirel Amfisi’nde yapılacak törene Başbakan Yardımcısı bülent Arınç’ın da katılacağı belirtildi.

Akçura, eçtiğimiz günlerde de Celal Bayar Üniversite’nde bir konferansa katılıp, öğrenci ve öğretim üyelerine tecrübelerini anlatıp, tavsuyelerde bulunmuştu. Akçura, kendisini bu günlere taşıyan ve Anadolu Kaplanı olmasına da vesile olduğunu ileri sürdüğü şu tavsiyelerde bulunmuştu:

“Bir işadamının en önemli görevi, şirketlerini kanunlardan taviz vermeden yönetmektir. Her yönetici aslında bir ulusal kaynak kullanıcısıdır. Kaynakları israf edilen ülkenin halkı refaha ulaşamaz ve ekonomisi yükselemez. Para ile gelecek korkusunu yenersiniz ancak önemli olan işten zevk almak, keyif duymak ve ülkeye borcunuzu ödemektir. Ülkemizin bize verdiklerine karşı ona hizmet etmeli, özellikle ülke kültürünün gelişmesine emek vermeliyiz. Bu anlamda özellikle üniversitelerle arkeolojik kazılar konusunda işbirliği yapıyoruz.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.