MHP’Lİ AKÇAY’DAN ERDOĞAN’A TEPKİ

02 Ocak 2014 Perşembe, 15:38

MHP’Lİ AKÇAY, “ DÜN ERGENKON’UN SAVCISI OLAN BAŞBAKAN ERDOĞAN BU GÜN YOLSUZLUKLARIN AVUKATLIĞINI YAPMAKTADIR ”
Başbakan Erdoğan’ın Manisa ziyaretiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY, “ Başbakan Erdoğan AKP döneminde Manisa’ya 8 milyar dolarlık yatırım yapıldığını söylemektedir. Oysa Kalkınma Bakanlığı Kamu Yatırımları Programına göre 2003-2013 yılları arasındaki 11 yıllık AKP döneminde Manisa’ya 1 milyar 518 milyon liralık kamu yatırımı yapılmıştır.” dedi.
Başbakan Erdoğan’ın yolsuzlukların avukatlığına soyunduğunu söyleyen MHP’li AKÇAY, “Ergenekon’un savcısı olan Başbakan Erdoğan bugün neden yolsuzlukların avukatlığına soyunmuştur? Yoksa yolsuzluklar Başbakan Erdoğan’a kadar mı ulaşmakta mıdır” diye sordu.
Başbakan Erdoğan’ın ‘devlet içinde çete var’ söylemini eleştiren AKÇAY, “ Dün kahraman ilan ettiğiz savcı ve polisler AKP’nin yolsuzluklarını ortaya çıkardığı için mi çete üyesi oldular? Onbir yıldır iktidarda olan siz değil misiniz? Devletin içinde çete varsa bu çeteyi kuran, onları bu makamlara getiren siz değil misiniz? Evet Devlet içinde bir çete var: Bu çete yolsuzluk, rüşvet ve rant çetesidir. Başbakan Erdoğan’ın kırk yıllık dostu ve siyasi yol arkadaşı Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar bu çetenin liderinin Başbakan Erdoğan olduğunu itiraf etmiştir.” Dedi.
Başbakan Erdoğan’ın ‘yolsuzluk operasyonunu dış güçler yaptı’ söylemini eleştiren MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY, “ Yolsuzluk operasyonunu hangi dış güçler yaptı? Size üstün hizmet madalyası veren İsrail ve Yahudiler mi yaptı? Yoksa daha milletvekili bile olmadan Başbakanlık için icazet almaya gittiğiniz Amerika mı yaptı? Yoksa ABD, AB ve Yahudi çıkarları doğrultusunda Müslümanları bölmek ve katletmek amacıyla oluşturulan ve sizin de eş Başkanı olduğunuz Büyük Ortadoğu Projesi’nin kurucu ülkeleri mi yaptı? ” diye sordu.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Manisalılara yanlış bilgiler verdiğini söyleyen MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY, “ Başbakan Erdoğan Manisa ziyaretinde ‘ 11 yıllık AKP döneminde Manisa’ya toplamda 8 milyar liralık yatırım yaptık. 1 katrilyon tarımda, 928 milyon TL ulaştırma, 756 milyon TL eğitimde, 694 milyon TL orman ve su işlerinde, enerjide 518 milyon TL, sosyal yardımlarda 418 milyon TL yardım yaptık.” demiştir. Oysa Kalkınma Bakanlığı Kamu Yatırımları Programına göre 2003-2013 yılları arasındaki 11 yıllık AKP döneminde Manisa’ya 1 milyar 518 milyon liralık kamu yatırımı yapılmıştır. Başbakan hangi yatırımdan bahsetmektedir? Yoksa borcuna sahiplenmediği özel sektörün yatırımlarına mı sahip çıkmaktadır? Başbakan Erdoğan’ın çiftçilere verilen prim ve destekler ile muhtaç vatandaşlara, yaşlılara ve engellilere verilen sosyal yardımları yatırım olarak nitelendirmesi tam bir skandaldır. Manisa; tarımsal üretimde birinci, sanayi üretiminde 6 ncı, ihracatta 7 nci, nüfus ve toplanan vergi gelirlerinde 14 üncü, yüz ölçümü bakımından 18 inci ve sosyo-ekonomik gelişmişlik sıralamasında 23 üncü sıradadır. Kalkınma Bakanlığı Kamu Yatırımları Programına göre Manisa’ya 2013 yılında 246,5 milyon liralık kamu yatırımı yapılmıştır. Başbakan Erdoğan Manisalılara yalan yanlış bilgiler vereceğine Kalkınma Bakanlığı 2013 Kamu Yatırımları Programına göre Manisa’nın 81 il arasında neden 33 üncü sırada yer aldığının hesabını vermelidir. Sürekli göç alan Manisa yeterince kamu yatırımı yapılmadığı için AKP döneminde göç vermeye başlamıştır. Nitekim Manisa’nın nüfusu 2010- 2012 yılları arasında 33. 322 kişi azalarak 1.346.162’ye düşmüştür. Bunun sonucunda milletvekili sayısı da 10’dan 9’a düşmüştür.” dedi.
Manisa’nın 11 yılda aldığı tarım yatırımın yaklaşık üç katını Diyarbakır bir yılda alıyor
Başbakan Erdoğan 2003-2013 yılları arasındaki 11 yıllık AKP döneminde Manisa’ya bir milyarlık tarım yatırımı yapıldığını söylemektedir. Oysa Kalkınma Bakanlığı Kamu Yatırımları Programına göre Manisa’ya on bir yıllık AKP döneminde 170 milyon liralık tarımsal kamu yatırımı yapılmış, bu ödenekler gölet ve baraj yapımı için kullanılmıştır. Manisa’ya 11 yılda 170 milyon liralık tarımsal kamu yatırımı yapılırken Tarım Bakanı Mehdi Eker’in seçim bölgesi olan ve hiçbir tarımsal üretim değeri olmayan Diyarbakır’a sadece 2013 yılında 465 milyon liralık tarımsal kamu yatırımı yapılmıştır. Şanlıurfa’ya ise 2013 yılında 419 milyon liralık tarımsal kamu yatırımı yapılırken Manisa’ya 2013 yılında 62 milyon liralık tarımsal kamu yatırımı yapılmıştır. Başbakan Erdoğan Manisalılara yalan yanlış bilgiler vereceğine tarımsal üretimde birinci sırada yer alan Manisa’nın 2013 yılında aldığı tarımsal ödenek bakımından 81 il arasında 15 inci sırada yer almasının hesabını vermelidir.

Gördes Projesini 11 yılda neden bitiremediniz?
Tarım yatırımları içerisinde en önemli projeler sulama, taşkın önleme ve baraj projeleridir. Başbakan Erdoğan Manisa’nın Gördes Projesi olduğundan bahsetmektedir. Ancak ne hikmetse 1986 yılında yapımına başlanan 238 milyon liralık Gördes Projesine bu zamana kadar sadece 124 milyon lira aktarıldığından ve projenin bitiş süresinin ödenek yetersizliği nedeniyle sürekli uzatıldığından bahsetmemektedir. Başbakan Erdoğan Manisa’nın Gediz Projesi olduğundan bahsetmektedir. Gediz Projesini tüm Manisalılar çok yakından bilmektedir. Manisalılar Orman ve Su İşleri Bakanını iki yıldır Gediz’de balık yakalamak için beklemektedir.
Manisa Ulaştırma yatırımları bakımından 42 inci sıradadır.
Başbakan Erdoğan 2003-2013 yılları arasında 928 milyon liralık ulaştırma yatırımı yapıldığını, 376 km’lik bölünmüş yol yapıldığını söylemektedir. Oysa Kalkınma Bakanlığı Kamu Yatırımları Programına göre; 2003-2013 yılları arasında Manisa’ya 83 milyon liralık ulaştırma yatırımı yapılmıştır. Başbakan Erdoğan Manisalılara yalan yanlış bilgiler vereceğine nüfus bakımından 14 üncü, yüzölçümü bakımından 18 inci sırada yer alan Manisa’nın 2013 yılında Ulaştırma alanında aldığı 18 milyon liralık kamu yatırımı ile 81 il arasında 42 inci sırada yer almasının hesabını vermelidir. Marmaray Projesini biz yaptık diyen Başbakan Erdoğan’a sormak gerekir: Marmaray Projesini hazırlayan kimdir? Marmaray Projesinin finansmanını sağlayan kimdir? Bu soruların cevabını neden veremiyorsun? Neden Marmaray Projesini bizden önceki hükümet hazırladı, finansman kaynağını buldu, biz projeyi bitirdik neden diyemiyorsun? Başbakan Erdoğan Ankara- İzmir hızlı tren projesini yapacağız, diyor. Ankara- İzmir Hızlı Tren projesinin 1. etabını oluşturan Ankara-Afyonkarahisar kesiminin ihalesi 28.12.2011 tarihinde yapılmış çalışmalara 2013 Eylül ayında başlanmıştır. Afyonkarahisar- Manisa arasındaki ikinci etabın güzergahı hala belirlenmemiştir. Ankara- İzmir arasında hızlı tren projesini biz de istiyoruz. Ancak hızlı tren projesiyle ilgili yolsuzlular kamuoyuna yansımıştır. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı bu konuda soruşturma yapmaktadır. Allah aşkına bir ihalenizde de yolsuzluk ve şaibe iddiası olmasın.
Dün kahraman ilan ettiğiz savcı ve polisler AKP’nin yolsuzluklarını ortaya çıkardığı için bu gün çete üyesi mi oldu?
Ergenekon operasyonunu yapan Savcı Zekeriya Öz’ü kahraman ilan edip iki defa terfi ettirdiğini söyleyen Başbakan Erdoğan değil midir? Savcı Zekeriya Öz’e zırhlı Mercedes marka makam aracını hediye eden Başbakan Erdoğan değil midir? Ergenekon, Balyoz davalarıyla Gezi olayları sırasında İstanbul Emniyetindeki polisleri kahraman ilan Başbakan Erdoğan değil midir? Bu savcı ve polisler AKP’li bakan çocuklarının, AKP’li bürokratların ve iş adamlarının yolsuzlunu ortaya çıkarınca hain mi olmuşlardır?
Ergenekon’un savcısı olan Başbakan Erdoğan Yolsuzlukların avukatlığına soyunmuştur.
Büyük yolsuzluk ve rüşvet operasyon kapsamında AKP’li bakanların çocuklarıyla bürokratlar ve AKP’li iş adamları tutuklanmıştır. Başbakan Erdoğan bu yolsuzluğun üzerine gideceğine yolsuzluk ve rüşvet operasyonu yapan emniyet müdürlerini görevden almış, dosyayı savcılardan alarak yeni savcılar görevlendirmiştir. Basının İstanbul Emniyetine girişi yasaklanmış, yolsuzluk ve rüşvet operasyonuna ilişkin dosyayı gözaltına alınanlara sızdırdığı iddiasıyla şüpheli sıfatıyla ifadeye çağrılan İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürünü ifadeye göndermemiştir. Bunla yetinilmemiş Adli kolluk yönetmeliği değiştirilmiştir. Başbakan Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan ile AKP’li Bakanlara, bürokratlara ve işadamlarına uzanan yaklaşık 100 milyar dolarlık yeni bir yolsuzluk operasyonu için mahkeme kararı olmasına rağmen operasyon için polisler gönderilmemiştir. Yolsuzluk operasyonu yapan savcıdan dosya alınmıştır. Dün yolsuzluğu yapan babam ve hatta oğlum bile olsa cezasını veririz diyen Erdoğan bu gün yolsuzluğa adı karışan oğlunu koruma altına alarak yolsuzluk operasyonunu yapanları cezalandırmaktadır. Dün Ergenekon’un savcısıyım diyen Başbakan Erdoğan bu gün yolsuzlukların ve rüşvetin avukatlığını yapmaktadır.

“Yalan söyleyenden Başbakan Olmaz”
Yolsuzluk operasyonunu dış güçler yaptı diyerek yolsuzlukların üstünü örtmeye çalışan Başbakan Erdoğan’a sormak istiyorum: Yolsuzluk operasyonunu hangi dış güçler yaptı? Size üstün hizmet madalyası veren İsrail ve Yahudiler mi yaptı? Yoksa daha milletvekili bile olmadan Başbakanlık için icazet almaya gittiğiniz Amerika mı yaptı? Yoksa ABD, AB ve Yahudi çıkarları doğrultusunda Müslümanları bölmek ve katletmek amacıyla oluşturulan ve sizin de eş Başkanı olduğunuz Büyük Ortadoğu Projesi’nin kurucu ülkeleri mi yaptı? Adı yolsuzluk operasyonuna karışan 4 bakanınızı dış güçler mi bakan yaptı? 45 yıldır beraber olduğunuz okul yıllarında aynı sırayı paylaştığınız İstanbul Büyükşehir Belediyesinde yolsuzluktan beraber yargılandığınız İdris Naim Şahin’i AKP Genel Sekreterliğine ve İçişleri Bakanlığına dış güçler mi getirdi? Bakan çocuklarına rüşveti dış güçler mi verdi? İçişleri Bakanının oğlunun yatak odasına paraları, yedi adet para kasasını ve para sayma makinesini dış güçler mi koydu? Ayakkabı kutusunun içine milyon dolarları dış güçler mi koydu? Mart 213 de yalan söyleyenden Başbakan olmaz diyordun. Şimdi insanların gözünün içine baka baka yolsuzluk operasyonunu dış güçler yaptı demeye utanmıyor musunuz?
Gizlilik ve masumiyet karinesi aklınıza yeni mi geldi?
Bunlar mahremiyet bilmiyor diyen Erdoğan’a sormak gerekir: Balyoz, Ergenekon, Askeri Casusluk ve Kozmik Oda soruşturmalarında devletin gizli belgeleri, TSK’nın Yunanistan’a karşı hareket planı yandaş gazetelerde çarşaf çarşaf gazetelerde yer alırken neden sesin çıkmıyordu? Masumiyet karinesinden bahseden Tayyip Erdoğan’a sormak gerekir: Ergenekon Davasının savcısıyım diyen sen değil miydin? Balyoz ve sporda şike soruşturması kapsamındaki tutuklamaları savunan sen değil miydin? Gizlilik ve masumiyet karinesi yandaşların yolsuzluktan tutuklanınca; bakanlarının, bürokratlarının ve oğlunun adı yolsuzluk soruşturmalarında geçince mi aklına geldi?
Devlet içindeki yolsuzluk ve rüşvet çetesinin lideri Başbakan Erdoğan’dır.
Başbakan Erdoğan yolsuzluk ve rüşvet operasyonunu devlet içindeki çetelerin ve dış güçlerin yaptığını söyleyerek yolsuzlukların üstünü örtmeye çalışmaktadır. Başbakan yolsuzlukların üzerine gideceğine yolsuzluk yapanlara sahip çıkmakta, yolsuzlukları ortaya çıkaran savcı ve polisleri cezalandırmaktadır. Devlet içinde çeteler var diyen Başbakan Erdoğan’a sormak gerekir: Onbir yıldır iktidarda olan siz değil misiniz? Devletin içinde çete varsa bu çeteyi kuran, onları bu makamlara getiren siz değil misiniz? Evet Devletin içinde bir çete var: Bu çete yolsuzluk, rüşvet ve rant çetesidir. Başbakan Erdoğan’ın kırk yıllık dostu ve siyasi yol arkadaşı Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ‘ Talimatları Başbakan Erdoğan’dan aldım.’ diyerek bu çetenin liderinin Başbakan Erdoğan olduğunu itiraf etmiştir. 3 Nisan 1994’te “Yolsuzluğu yapan babam ve hatta oğlum bile olsa cezasını veririz. Cezayı verdikten sonra odamıza girer ağlarız.” diyen Başbakan Erdoğan 17 Aralık 2013 tarihinde Cumhuriyet tarihinin en büyük yolsuzluk operasyonunu yapan savcı ve emniyet müdürlerini cezalandırmakta, yolsuzlukların üzerini örtmeye çalışmaktadır. Başbakan yolsuzlukların üzerini örtmek için neden bu kadar uğraşıyor? Çünkü yolsuzlukların kendisine kadar uzandığını biliyor. Başbakan Erdoğan üç bakanını istifa ettirmekle yolsuzluktan kurtulamaz. Yolsuzlukların merkezindeki Başbakan Erdoğan da istifa etmelidir. ” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir