VİYANA MANİSA MEHTER TAKIMINDAN KORKTU!

15 Ekim 2014 Çarşamba, 13:38

MANİSA Büyükşehir Belediyesi’nin çeşitli birimlerinde çalışan işçilerin oluşturduğu mehter takımı, Osmanlı kültürünü yaşatan sanatçılar yetiştiriyor. İşçilerin oluşturduğu mehter takımında yer almak isteyenlerde aranan en büyük özellik ise müzik yeteneği ve disiplin.

Manisa’da 10 yıl önce kurulan Şehzadeler Mehteri, kentin tarihini ve kültürünü yaşatıyor. Şehzadeler şehri olarak tanınan Manisa’daki mehter takımında mezarlık hizmetleri, hal müdürlüğü, zabıta müdürlüğü gibi birimlerde çalışan işçiler yer alıyor. Türkiye’nin çeşitli illerinde konserler veren mehtar takımının ismi kentin büyükşehir olmasıyla birlikte Manisa Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı olarak değiştirilip bir de Mehter Derneği kuruldu. Mehter Derneği Başkanı Hüseyin Köroğlu, mehter takımına aldıkları işçileri müziğe olan yetenekleri ile disiplin ve fizik yapısı gibi özelliklerine bakarak seçtiklerini söyledi.

ÖZEL BİR EĞİTİMDEN GEÇİYORLAR

Mehterin Osmanlı’dan bugüne miras olduğunu belirten Köroğlu, “Mehter takımı yaklaşık 35 kişiden oluşuyor. Zurna, trompet, nakkare, davul, kös, zil gibi enstrümanlar mehter başı tarafından yönetiliyor. Mehter takımında yer alan kişiler özel bir eğitimden geçiriliyor. Kıyafet ve enstrümanlarıyla mehter takımımız tam olarak aslına uygun. Tam anlamıyla sanatçı yetiştiriyoruz. Hem de kentimizin kültürünü yaşatıyoruz. Park bahçe müdürlüğü, mezarlıklarda çalışan, hal müdürlüğünde çalışan personellerimiz var. Mehter takımında disiplin bizim için vazgeçilmez bir unsur” diye konuştu.

HEDEF YURT DIŞINA AÇILMAK

Türkiye’nin çeşitli illerinde konser verildiklerini aktaran Köroğlu, hedeflerinin yurt dışına açılmak olduğunu söyledi. Viyana’da konser vermesi için davette bulunulduğunu ancak bunun daha sonra oradaki seçimler nedeniyle iptal edildiğini de anlatan Köroğlu, “‘Türkler yine Viyana kapılarına dayandı’ algısını yaratmamak için konseri iptal ettiler. ‘Sırf bu yüzden seçimi kaybedebiliriz’ diye vazgeçtiler. Mehterin heybetli yapısından korktular” dedi. Köroğlu, mehter takımının adını yurt dışına duyurmak için çalışmalarının sürdürürken, bu sayede şehrin isminin de tanıtımını yapıldığını kaydetti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.