VALİ BEKTAŞ YİNE ÇOK KONUŞULACAK AÇIKLAMALAR YAPTI

06 Mayıs 2015 Çarşamba, 16:28

Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, il genelinde yapılan paralel yapı operasyonları ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Vali Bektaş, “Bu cemaat faaliyetlerinin de belirli kuralları aştığı zaman onun da bir sonucu, karşılığı olacaktır. O karşılığı da ilgili kuruma vereceklerdir” dedi.

Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, Türkiye genelinde yapıldığı gibi Manisa’da da yapılan paralel yapı olarak adlandırılan cemaate yakınlığıyla bilinen derneklere yapılan operasyonlar hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Vali Bektaş, bu olayların münferit olmadığını dile getirerek, bu yapının yaptığı faaliyetlerin herkes tarafından bilindiğini söyledi. Kuralları aşanlara karşı bir yaptırım uygulanacağını belirten Vali Bektaş, arama ve inceleme çalışmalarının devam edeceğini söyledi.

Vali Bektaş konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Bu olay münferit bir olay değil. Türkiye’de ‘Paralel Yapı’ diye adlandırılan bir olgu ve bunun varlığı konusunda nelerin yapıldğını hepimiz biliyoruz. Artık kamuoyuna mal olmuş bir konu. Türkiye’nin herhangi bir yeri bu işten ne kadar etkileniyorsa Manisa’da az ya da çok etkileniyor. Bu soruşturma daha çok adliye bünyesinde devam eden bir olaydır. Bu konuda çeşitli ihbarlar var, çeşitli şikayetler var, itiraflar, istihbarat faaliyetleri var. Bütün bunlar derlenip toparlanır adliyenin önüne gelir. Adliye bunu bir soruşturma yaparak emniyet ya da jandarmaya görev verir onlarda gerekeni yapar. Bu artık rutin ve genel bir uygulama halini almıştır. Türkiye’nin her tarafında işleyiş nasılsa burada da devam ediyor. Tabi ki sivil toplum faaliyeti olarak niteleyebileceğimiz bu cemaat faaliyetlerinin de belirli kuralları aştığı zaman onun da bir sonucu, karşılığı olacaktır. O karşılığı da ilgili kuruma vereceklerdir. Umarız sıkıntı vermez. Biz demokratik kurallar çerçevesine çıkan şeyler yapmak istemiyoruz kimseye. Bu uygulamada zorluk çıkarmıyoruz. İnsan hakları dışında herhangi bir şey yapmıyoruz. Ne gerekiyorsa o kadar gerekeni yapılıyor. Tabi ki aranacak, incelenecek. Bunlar bittikten sonra da ortaya bir delil çıkarsa o delilin gereğini mahkemeler yapacaktır. Burada elimize bir ihbar, bir şikayet, bir itiraf geldiği zaman devlet hareketsiz kalamaz. Devletin harekete geçmesi gereken mekanizması var o da adliyedir. Adliye kolluktan işin gereğini istiyor. Kollukta gerekeni yapıyor.

” Geçtiğimiz gün Manisa İl Emniyet Müdürü Tayfur Erdal Ceren’in hakkında ortaya atılan usulsüz kredi kullandığı yönündeki iddiaları için bu operasyonların kişiselleştirilmemesi gerektiğini belirten Vali Bektaş, herkesin işini yapmaya çalıştığını ifade etti. Suç unsuru yakalandığı takdirde mahkemelerin devreye gireceğini söyleyen Vali Bektaş konuşmasında, “Bu konu emniyet müdürümüzün şahsi bir konusu değildir. Bunu kişiselleştirmenin bir anlamı yok. Benim de şehsi bir konum değil. genel çerçevede işlem yürüyecek. Kanunların dışında çıkılmadıysa kimsenin rahatsız olmasına gerek yok. Türkiye’de bağımsız mahkemeler huzurunda kendisini dile getirecek. Ortada suç yoksa kimseye bir şey yapılamaz. Böyle bir şey yok. Bu sınırları aşmayanlar varsa bu durumdan da rahatsız olmalarına gerek yok. Herkes işini yapmaya çalışıyor” şeklinde konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.