SOMA’DA 2 BİN 800 İŞÇİNİN İŞİNE SON

01 Aralık 2014 Pazartesi, 17:45

Soma’da ülkenin en büyük acılarından birinin yaşandığını belirten Türkiye Cafer Bülbül, “O gün bugünden çok zor süreçlerle karşılaştık. Ama en büyük sorunu bugün yaşadık. Soma Kömür A.Ş.’de çalışan 3 bine yakın işçimiz şu anda işsiz kaldı. Devletin yeni sahalar yeni projeler üretmesi gerektiğini, facianın meydana geldiği günden bu yana dile getirdik” dedi.

Devletin ‘Bu işçileri Demir Export’a veya İmbat Madencilik gibi diğer şirketlerde değerlendiririm’ şeklinde düşündüğünü söyleyen Bülbül, “Bizim talebimiz o yönde değil. Biz buradaki toplam 5 bin işçinin geleceğini görmesini istiyoruz. Devletin bu saatten itibaren yapacağı tek şey var. Bu işçileri kendi bünyesinde kamuya alıp istihdam etmeli. Yeni bakir sahaları üretime açmalı ve işçilere iş imkanı sağlamalı” diye konuştu.

HERHANGİ BİR AÇIKLAMA YAPILMAMIŞ

Herkesin belirli bir harcaması olduğunu söyleyen Bülbül, “İşçilerimizin çoğunun ev kirası, kredi taksiti, çocuklarının eğitim masrafları var. İŞKUR’dan alacakları maaş ile bu durumlar telafi edilmez. Muhakkak bu işçi arkadaşların çalışması gerekiyor. Yıllardır devlet bu işçi arkadaşların üzerinden çok para kazandı. Kurumlar vergisinde dereceye girdi. İşçi arkadaşlarımız düşük ücretle çalıştırıldılar şimdi ise sokağa atıldı. Devlet burada acilen bu sorunları çözmeli” diye konuştu.

“4A’ kapsamında sigorta tesciliniz ‘Zorunlu Sigorta’ sigorta kolu kapsamında 01.12.2014 tarihinde yapılmıştır” şeklinde işçilere SGK’dan mesaj gönderildiğini hatırlatan Bülbül, herhangi bir açıklama yapılmadan işsizlik sigortası kapsamına alındıklarını mesajla öğrenen işçilerin şaşkınlık yaşadığını söyledi.

FACİADAN KURTULAN MADENCİ DERTLİ

6 yıl boyunca Eynez Maden Ocağı’nda Fikri Yıldırım, facianın olduğu gün de ocakta çalıştığını söyledi. O anları anlatan Yıldırım, “Biz olayın olduğu anda Eynez Ocağı’nda yer altındaydık. Giriş kapısına yakın bir mesafede çalışıyorduk. İçerisinin duman olduğunu ve seslerin geldiğini duyunca panik halinde çıkış kapısından çıktık. Daha sonra arkadaşlarımızı kurtarmak için içeriye girdik. Şuanda ayaklarımda yaralanmalar olduğu için yürürken zorluk çekiyorum. Şimdide bizi kapı önüne koymak istiyorlar. Yeni aldığımız duyumlara göre Demir Eksport Madencilik ve İmbat Madenciliğin yeni açacakları ocaklarda bizleri çalıştıracaklarmış. Benim ayaklarım olay günü sakatlandı. Şimdi yürümekte zorlanıyorum. Beni bu ocaklarda çalıştıracaklarına inanmıyorum” dedi. İŞKUR kapısında bekleyen diğer işçiler, mağdur edildiklerini söyledi. İŞKUR Soma Şube Müdürü Ahmet Meşeli, işçilerin müracaatlarını yapıldığını ve bir ay sonunda gerekli düzenlemelerin yapılıp işsizlik maaşlarının bağlanacağını söyledi. İşsizlik maaşlarını hak eden madencilere cep telefonuyla haber verileceği kaydedildi. Başvuru yapan işçiler uzun kuyruklar oluşturdu.

CHP’Lİ VEKİLDEN AÇIKLAMA

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan CHP Manisa Milletvekili Sakine Öz, işçilerin cep telefonu mesajıyla işten çıkarılması kararına tepki gösterdi. Şirketin TKİ’den son 2 ayda birikmiş alacaklarını da açıklayan Milletvekili Öz, Soma’da devletin yeni istihdam ve tazminatlar konusunda acil bir önlem almazsa, Soma Adliyesi’nin dava dosyaları ile dolup taşabileceğini sözlerine ekledi.

CHP’li Milletvekili Sakine Öz’ün açıklaması şöyle:

“Şirket ve hükümet yedi aydır oyaladığı madenciye güvenlikli, sağlıklı ve insanca bir iş ortamı sağlayacağı yerde, çalışma şartlarını iyileştireceği yerde, çıkmış bir mesajla kaçış fermanı yazıyor. Firma, daha geçen hafta mahkemeye ‘TKİ’den 10 milyon lira alacağım var’ diyor. TKİ bu ‘hak ediş gerçekdışı, borcum yok’ diyor. Bugüne kadar baba-oğul gibi geçinen şirket ve hükümet şimdi ortak sorumluluğun hesabını vermeden işçilerle karşı karşıya gelme cüretini bile gösteremeden İŞKUR aracılığıyla yollanan bir cep mesajıyla ortadan kaybolmaya çalışıyor. Ben, şirketin devletten alacaklarını sorduğumda susan Bakan Taner Yıldız, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’nin Soma’daki diğer madenlerindeki üretimleri için Türkiye Kömür İşletmeleri’nden (TKİ) Eylül ayında 8 milyon, Ekim ayında 4 milyon lira hakedişi olduğunu açıklayamadı. Bu 12 milyon liranın 7 milyon 779 bin lirası TKİ tarafından şirket alacağından mahsup edilerek madencilerimize ödenmiş. 778 bin lirası ise rödovans için kesilerek kamu hesaplarına aktarılmış. Kamu hesaplarında bekletilen yaklaşık 3.5 milyon lira ile işten atılan binlerce işçimizin maaşı, tazminatı, kıdemi nasıl ödenecek, bu para neye yetecek? Soma’da 2 bin 831 işçinin işten çıkarılması demek sadece madenci ailelerinin değil, koca bir ilçenin iflası demektir. Geçen yıl Uyar Madencilik’in yarattığı yıkım sonrasında işsizlikle boğuşan madencimiz şimdi de Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. sonrasında belirsizliğe terk edilmemeli. Biz, Soma’da işten çıkarılma kararı alınan 2 bin 831 madencimizin her günkü gibi yanında olmaya devam ediyoruz. Devlet de kara günde madencinin yanında olduğunu göstermeli, sosyal güvencenin yitip gitmemesi için adım atmalı, yeni istihdam olanağını yaratmalı.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir