Son Dakika
11 Aralık 2017 Pazartesi

Sabuncubeli Tüneli’nde işler hızla ilerliyor

12 Nisan 2017 Çarşamba, 19:41

MANİSA’da yapılan il koordinasyon kurulu toplantısında, Sabuncubeli Tüneli’nin yüzde 85’lik kesiminde kazı ve destekleme çalışmalarının bitirildiği, 2018’de tünelin hizmete gireceği açıklandı.

 

Manisa İl Koordinasyon Kurulu 2’inci dönem toplantısı, Öğretmenevi Gediz Salonu’nda Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer’in başkanlığında yapıldı. Yatırımcı kurum ve kuruluşların katıldığı toplantıda konuşan Vali  Güvençer, il genelinde toplam 335 kamu yatırım projesinin bulunduğunu ve bu projelerin toplam tutarının 3 milyar 910 milyon 978 bin TL olduğunu belirtti. Projelerden 18’nin tamamlandığını kaydeden Güvençer, 214’nünü ise devam ettiğini, 36’sının ihale aşamasında ve 67 projeye ise başlanılmadığını dile getirdi.

 

Toplantıda ilk sözü alan Karayolları 2’inci Bölge Müdürü Abdulkadir Uraloğlu, Manisa genelinde toplam 19 projelerinin bulunduğunu belirterek, projelerin toplam maliyetinin 1 milyar 620 milyon TL olduğunu, 16 projenin devam ettiğini, 3 projenin ise başlama aşamasında olduğunu ifade etti.

 

Uraloğlu açıklamasının ikinci kısmında, İzmir- Manisa arasındaki Sabuncubeli Tüneli’ndeki çalışmaların son durumu hakkında bilgi verdi. Uraloğlu, tünel için 7/24 saat çalışıldığını belirterek, “Tünelin İzmir tarafında sağ tüpte 2 bin 420 metre, Manisa tarafındaki sağ tüpte 1111 metre toplamda 3 bin 531 metrelik bir ilerleme sağlandı. Tünelin sol tüpünde ise İzmir tarafında 2 bin 478 metre, Manisa tarafında ise 928 metre olmak üzere toplam 3 bin 406 metrelik ilerleme sağlandı. Dolayısıyla 4 bin 70 metre uzunluğundaki tünelin yüzde 85’lik kesiminde kazı ve destekleme çalışmalarını bitirmiş olduk. Buradaki hedefimiz 8’i, 9’a bağlayan Eylül gecesi kazı ve destekleme işlemlerini bitirmiş olacağız. 2018 yılı içerisinde de tünelin tamamını bitirip trafiğe açacağız” diye konuştu.

 

Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu’nun çalışmaları hakkında bilgi veren Uraoğlu, projenin toplam 433 kilometre olduğunu belirterek, İzmir ilinde 6.5 kilometrelik Kemalpaşa Bağlantı Yolu ve 19 kilometre Bornova-Kemalpaşa bağlantı yolu arası olmak üzere toplam 25.5 kilometrelik kesimin trafiğe açıldığını, Bursa ili sınırı içerisinde kalan Gebze-Bursa arası 78 kilometrelik kesim ile önceki yıllarda tamamlanan 21 kilometrelik Bursa çevreyoluyla birlikte toplam 99 kilometre yolun trafiğe açıldığını dile getirdi. Uraoğlu, otoyol çalışması çerçevesinde İzmir il sınırları içinde kalan 10 kilometrelik kesimde toprak işleri ve sanat yapılarında çalışmaların devam ettiğini, Manisa sınırları içerisinde kalan 112 kilometrelik projenin 2017 kilometrelik kesiminde küçük, büyük sanat yapıları ve toprak işlerinde çalışmaların sürdüğünü belirterek, projenin tamamının 2018 yılı sonunda tamamlanacağını ifade etti.

 

Toplantının geri kalan kısmında yatırımcı kurum ve kuruluşlar, Manisa’da genelinde yapılan kamu yatırımları hakkında kısa bilgiler verdi.

Diğer Haberler

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir