RAKİP ARTIK TÜRKİYE’DEKİ İLLER DEĞİL DÜNYA ÜLKELERİ OLACAK!

17 Ekim 2014 Cuma, 16:32


Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün 4 yıl önce hayata geçirdiği “Koyun ve Keçilerde Verimliliği Arttırma” projesi kapsamında bu yıl il geneli çiftçilere 47 adet damızlık koç dağıtıldı. İl Müdürü Hasan Çebi, 6 bin dişi koyun ile başlayan projenin bu yıl itibari ile 9 bine ulaştığını söyledi.

Ferdi UZUN

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Manisa İl Müdürlüğü’nün ortaklaşa yürüttüğü “Koyun ve Keçilerde Verimliliği Arttırma” projesi kapsamında il geneli çiftçilere 47 adet damızlık koç dağıtım töreni düzenlendi. Törene AK Partili vekiller Hüseyin Tanrıverdi, Selçuk Özdağ, Muzaffer Yurttaş, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi ilgili kurum ve kuruluş yetkilileri ile çiftçiler katıldı. İl Müdürü Hasan Çebi, 6 bin dişi koyun ile başlayan projenin bu yıl itibari ile 9 bine ulaştığını söyledi.

Kan değişimi

Projemiz 4 yıl önce hayata geçirildiğini ifade eden Çebi, “İlimizde 47 adet koç dağıtılacaktır. Bugüne kadar 312 tane koç dağıttık. Bu projenin başlangıcı ise 43 çiftçi ile 6 bin dişi koyun 300 koçla olmuştur. Bugün itibari ile ise de 9 bin koyunumuz mevcuttur. Buradaki asıl amacımız ilimizde bulunan kıvırcık koyununu ıslah etmektir. Verim özelliğini yükseltmek ve diğer özellikleri ile beraber verim kalitesiyle sürdürülebilmesini sağlamak. Koyun ve keçi ıslah çalışmalarındaki en önemli özellik koçların diğer sürülerden katılımını sağlamak ve kan değişimi yapmaktır. Şuan burada bulunan koçlar ilimizde bulunan diğer sürülerden tedarik edilmiş olup ilimizdeki diğer sürülere katılacaktır” diye konuştu.

Amacımız dünya ülkeleriyle yarışmak

İl Müdürlüğü olarak birçok önemli projelere imza attıklarının altını çizen Çebi, “Bunların yüzde 75’i hibe olarak verilmektedir yüzde 25’i de çiftçilerimizden alınmıştır. İlimizde hayvancılığa verdiğimiz destek sadece bir projeye bağlı değil. Bugüne kadar yaklaşık 15 adet proje ile 150 milyonluk bir destek verdik. Bunun yanında hayvancılıkta kullanılan alet ve ekipmanlara da yüzde 50 oranında bir hibe veriyoruz. İlimizdeki hayvancılığı geliştirmek için yem bitkilerine önem verilmekte. Tarım ve hayvancılıkla ilgili çalışmalarımız devam edecektir. Bundan sonraki amacımız Türkiye’deki illerle yarışmak değil dünya ülkeleriyle yarışmak olacaktır” şeklinde  konuştu.

İthal etin önüne geçeceğiz

AK Parti Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş ise, “Amacımız insanımızın protein ihtiyacını karşılamaktır. Manisa küçükbaş hayvancılık için önemli bir şehirdir. Bu konuda destekleme çalışmalarımız devam ediyor. İthal et alımının önüne geçmek istiyoruz” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir