ÖZEL;BEDAVA TAŞINAN YOLCUNUN HESABINI SORDU

22 Ocak 2015 Perşembe, 14:13

CUMHURİYET Halk Partisi (CHP) Manisa Milletveki Özgür Özel, hükümetin hayata geçirdiği 65 yaş üzeri vatandaşlara bedava ulaşım hizmeti nedeniyle özel halk otobüsü sahiplerini mağdur ettiğini belirterek, TBMM’ye kanun teklifi ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’ın cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi.

Ak Parti Hükümeti’nin 7 ay önce hayata geçirdiği 65 yaş üzeri vatandaşlara bedava ulaşım hizmeti Manisa’da halk otobüs sahiplerinin ve Manisa Şoförler Odası Başkanı Yusuf Enli’nin tepkisine neden oldu. Özel halk otobüslerinin ortalama olarak günlük 10 bin kadar 65 yaş üzeri yolcuyu ücretsiz olarak taşıdığını belirten Enli, “Ancak, şoförlere hiçbir ödeme yapılmıyor. Onca yolcuyu bedava taşıyoruz. Biz, ‘Yaşlıları taşımak istemiyoruz’ demiyoruz. Ancak, devlet görevini yapacaksa, şoföre hakkını verecek. Hükümet, ‘Sizi bedava taşıtıyorum’ diyor ama şoföre parasını vermiyor. Bıçak kemiğe dayandı. Biz de patlayacağız. Manisa’da 168 halk otobüsü var. Aylık zararımız 1.5 milyon lirayı buluyor. Neredeyse Manisa’nın yarısını bedava taşıma durumuna geleceğiz. Manisa’nın şansızlığı ise emekliler şehri olması” dedi.

CHP’Lİ VEKİLDEN DESTEK

Enli’nin bu tepkisine CHP Manisa milletvekili Özgür Özel’den destek geldi. “Sosyal devletin görevini şoförler yapıyor, rantını hükümet yiyor” diyen Milletvekili Özel, 65 yaş üzeri vatandaşlara bedava verilen ulaşım hizmetiyle ilgili TBMM’ye kanun teklifi ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’ın cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi. Özel, daha önce konuyu görüştüğü Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’ın, sorunun 2014 yılı sonuna kadar çözüleceğini belirtmesine rağmen bir ilerleme olmadığını da vurgulayıp, “Vatandaş sanıyor ki bizi devlet bedavaya taşıyor. Hayır, sizi şoförler bedavaya taşıyor. Hükümet sosyal devlet görevini şoföre yaptırıyor. Şoför taşıyor, devlet parasını ödemiyor. ‘Sen bedavaya taşı, ben sana para ödemeyeyim’ diyor. 65 yaş üstünün kent içi ulaşımdan ücretsiz yararlanması kadar doğal bir şey yok. Biz bunu yıllardır söylüyoruz. Ancak devlet bunu bir sosyal politika olarak yapmak zorunda. Kanun, ’65 yaş üstünden büyükler ücretsiz olarak taşınacak’ diye çıktı. Ancak parayı kim verecek kısmını hiç düşünmediler” dedi.

Özgür Özel, önergesinde Bakan İslam’dan, halk otobüslerinin bu bedava taşımadan kaynaklı maliyetlerini kimin karşılayacağını sordu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir