Manisalı kadınlar bakın ne istedi!

19 Kasım 2014 Çarşamba, 18:50

MANİSA Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Kadın Meclisi üyeleri, toplumda kadın cinayetleri ile şiddet olaylarının önüne geçilmesi amacıyla hükümetten acil olarak ‘Kadın Bakanlığı’nın kurulmasını istedi.

Manisa KESK Kadın Meclisi, Kadın Cinayetlerini Önleyeceğiz Platformu üyeleri, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nün önünde basın açıklaması yaparak kadın cinayetlerinin ve kadına şiddetin önüne geçilmesi için hükümete çağrıda bulundu. Açıklamaya katılan 50 kadına, çeşitli sivil toplum örgütlerindeki erkekler de destek verdi. Grup adına açıklamayı KESK Kadın Meclisi sözcüsü Sosyal Hizmet Uzmanı Melek Arslan yaptı. Arslan, Türkiye’de her gün ortalama 5 kadının öldürüldüğünü öne sürerek şöyle dedi:

“2014 yılının başından bu yana ülkemizde 240 kadın erkek şiddetine maruz kaldı. Ancak siyasi iktidar, kadın cinayetlerini ve şiddetini önlemeye yönelik bir çaba içinde olmamayı tercih ediyor. Şiddeti sıradanlaştırmaya çalışıyor. Bir kadın bakanlığı istiyoruz. Bizi gören, bizim taleplerimizi esas alan politikaların hayata geçirilmesini istiyoruz. Toplumsal cinsiyet eşitliğine dayanan bir bütçe oluşturulmasını talep ediyoruz. Erkek adalet değil, gerçek adalet istiyoruz. Hükümet tarafından Kadın Bakanlığı oluşturulana kadar eylemlerimiz devam edecek.”

Açıklamanın ardından toplan grup ‘Kimsenin Namusu Olmayacağız’, ‘Erkek Adalet Değil, Gerçek Adalet’, ‘Yaşasın Kadın Dayanışması’ diye sloganlar attıktan sonra olaysız  dağıldı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir