MANİSALI ESKİ VEKİL YENİDEN SİYASETE GİRİYOR

29 Aralık 2014 Pazartesi, 17:06

Manisa eski milletvekili Tevfik Diker, yeniden siyasete gireceği yönünde yeşil ışık yakarak bağımsız aday olabileceğini söyledi. Diker, “Şu anki durum bağımsızlıktan yana ama daha seçim takvimi belli değil. Seçim takvimi belli olunca muhtemelen benim yol haritama göre Şubat ortasında kesin kararımı vermeyi planladım” dedi.

esh_24498
Ferdi UZUN
Doğru Yol Partisi’nin Genel Sekreteri olan, 19. ve 20. Dönem Manisa Milletvekili olarak mecliste bulunan Tevfik Diker, 5 Mayıs 2014 tarihinde başlattığı ‘Adım adım Manisa’ gezileri programını değerlendirmek için Manisa Öğretmenevinde bir basın toplantısı düzenledi. Diker, aynı zamanda toplantıda yeniden milletvekili adayı olacağı yönündeki söylemlere de açıklık getirdi.
Bağımsız aday olma imkanı bırakıyor
Milletvekilliği adaylığı için açıklamalarda bulunan Diker, Mevcut seçim kanununun kendisine iki yol bıraktığını kaydetti. Diker, “Mevcut seçim kanununda yargı denetiminde, ön seçim yok. Liderlerin iki dudağı arasında bir sistem. Milletvekilliği adaylığının böyle belirlendiği bir sistemde, sistem bana aday olma imkanı vermiyor. O nedenle bu sistemde adayım deme şansım değil, hakkım bile yok. Gezilerimde çok büyük bir teveccühle karşılaştım. Seçim sistemi halkın vekili olarak Ankara’da gümbür gümbür inlemem için bana bir tek imkan bırakıyor. Bağımsız aday olma imkanı bırakıyor. İlklerin adamı Tevfik Diker için şu günkü bu saat itibariyle ibre bağımsızlıktan yana ama daha seçim takvimi belli değil. Seçim takvimi belli olunca muhtemelen benim yol haritama göre şubat ortasında kesin kararımı vermeyi planladım” dedi.
AK Parti’nin paralelle mücadelesini beğeniyorum
Bir gazetecinin “Mevcut hükümetin politikalarını nasıl görüyorsunuz” sorusuna Diker, “AK Parti’nin darbelerle, cuntalarla ve paralel yapıyla mücadelesini beğeniyorum. Başkanlık sistemi konusundaki politikaları da bizim şimdi savunduğumuz bir şey değil. Biz yıllar önce bunları söyledik ve savunduk” diye yanıtladı. Daha önceki konuşmalarında AK Parti Manisa milletvekilleri Selçuk Özdağ ve Muzaffer Yurttaş’ı sık sık eleştiren Diker bu konuyla ilgili de “Sayın Yurttaş ve Özdağ şahsıma yönelik ithamlarda bulundukları için kendilerini sık sık eleştirdim. Yoksa kendileriyle herhangi bir alıp veremediğim yoktur” diye konuştu.

Yolsuzluk karnemiz iyi değil

2000 yılında kurulan Yolsuzlukla Mücadele Derneği’nin de kurucusu olan Tevfik Diker, son zamanlardaki yolsuzluk operasyonlarını da değerlendirerek şunları söyledi: “Yolsuzlukla mücadelede, Diyanet’ten üniversiteye, öğretmenden belediye başkanına, TBMM’de iktidarından muhalefetine, yargısından sivil toplum kuruluşuna herkesin elini taşın altına sokması gerekir. Kusura bakmayın Türkiye’yi kravatlı eşkıyalar soyuyor. Bu ülkede valiler, rektörler, dekanlar hatta ve hatta yargı mensupları bile yolsuzluktan yargılandı. Yolsuzluk karnemiz iyi değil. Yolsuzluğu bir kesim yapıyor diye bakmak bu ülkeye yapılabilecek en büyük kötülüktür. Yolsuzlukla mücadeleyi partiler üstü bir seferberlik ruhuyla topyekun yapmak lazım. Her dönemde her siyasi partide o partinin rengine bürünmüş bazı hortumcular çıktı karşımıza. O nedenle ‘Benim hırsızım iyidir’ deme lüksü kimsenin yoktur. Görünen o ki seçim yaklaştıkça yolsuzluk ve yolsuzlukla mücadeleyi dile getirecekler.”

25 bin kişi ile görüştüm
Adım adım Manisa gezileriyle yaklaşık 25 bin kişiyle yüzyüze görüştüğünü kaydeden Diker, “Öne çıkan birinci konu üzümcü perişan. Üretici sattığı üzümle elde ettiği parayla borcunu karşılayamıyor. İktidarın, hükümetin 7 Haziran 2015 Milletvekili genel seçimlerinde üzüm bölgesindeki bu bölgedeki belediyeleri MHP’ye kaptırdı. Sonuç alması için mutlaka ve mutlaka üzüm üreticisini memnun edecek bir karar alması gerekir. Başbakan Davutoğlu’nun imkanları bende olsa 7 Haziran öncesi mayıs ayında üreticiye en çok paranın lazım olduğu an kilo başına bir kriz primi veririm. Kilo başına 1 TL kriz primi öneriyorum Başbakan Davutoğlu’na. Üzüm bölgesinde MHP’ye kaybettiği belediyelerdeki oylarını genel seçimlerde oylarını geri kazanması için bu önerimi ciddiye almasını ifade ediyorum” dedi.

2 Yorum

 1. halil

  29 Aralık 2014 at 19:44

  TEVFİK DEDE DERKEN KÜÇÜMSÜYORMUSUNUZ ? BİZ GENÇLERİDE GÖRDÜK ŞUAN MANİSA DA TEVFİK DİKER GİBİ ÇALIŞAN VEKİL YOK SİZİ OBJEKTİF OLMAYA DAVET EDİYORUM MHP DE SÜMER ORAL TBMM BAŞKANI CEMİL ÇİÇEK DENİZ BAYKAL KÖKSAL TOPTAN ARAŞTIRIN KAÇ YAŞINDALAR..

 2. teoman

  30 Aralık 2014 at 14:16

  TEVFİK DİKER DEN CEVAP !!!!!
  Neyin peşindesiniz?
  Manisa’da medya ile yaptığım kahvaltılı basın toplantısında; bir soruya karşılık; ” Seçim sistemi benim adayım dememe müsaade etmiyor. Milletvekili adayları Ankara’da Genel Merkezde liderler tarafından sıralanıyor. Temayül yoklamasının bir hukuki değeri yok. Birinci çıkanı listeye almıyorlar 38. çıkanı alıyorlar. Seçim sistemi bana ve Aziz Millete tek seçenek bırakıyor o da bağımsız adaylık. Adım Adım Manisa gezilerimde halkın tekrar aktif siyaset yapmam ve bağımsız aday olmam ile ilgili yüksek bir teveccühü var. Yani şimdilik ibre bağımsız adaylıktan yana.Eğer bağımsız aday olursam ilkleri yaşayan Tevfik Diker olarak halkın beni seçeceğine inanıyorum.Daha henüz seçim takvimi açıklanmadı. Partiler hangi usulle aday belirleyecekler belli olmadı. Şubat ortasına kadar bekleyeceğim kesin aday olup olmayacağımı nasıl aday olacağımı o zaman a. Geçmişte DYP ve ANAP’a oy vermiş beni iyi tanıyan tabanda çok büyük destek görüyorum. Üzümcüden destek görüyorum.” dedim.
  Bu açıklamadan sonra “Diker adaylığını açıkladı” manşeti atanlar bir yere varamazlar.
  Buradan o bir kaç ideoloji kurbanı veya birilerinin özel kalemi olanlara soruyorum.
  Neyin peşindesiniz?
  ***
  Bir soruya karşılık; “CHP’de eski DYP’ li Tayan, Çıray ve HAS -SP-RP’ li Bekaroğlu, AK Parti’de Kutalmış Türkeş var. solcu da var. Sayın Erdoğan Milli Görüş Gömleğini değiştirdi ve Muhafazakar Demokrat oldu. DYP’liler ile ANAP’ lıalr AK Parti’de Örneğin Çiçek TBMM Başkanı Soylu Teşkilat Başkanı, MHP’de ski DYP-ANAP’ lı Sümer Oral, Şeker, Akşener ve C.Adan’ da var” dedim
  Bu liste uzayıp gider.
  ***
  66 yaşındaki Tevfik Diker’e dil uzatanlara duyurulur.
  Tevfik Diker, 9 ayda Adım Adım Manisa gezdi 10.Bin KLM. yol yaptı 25.Bin vatandaşla yüz yüze görüştü.
  Partilerin yeni ve eski sözde genç milletvekilleri alanda neden yoklar?MHP’li Sümer Oral benden en az 10 yaş büyüktür.
  AK Parti, ve CHP’deki yaşlı isimlere örnek; Baykal, Arınç ve Aksu yeter.
  İki Atasözüyle son noktayı koyalım.
  “Meyveli ağaç taşlanır.”
  ” Güneş balçıkla sıvanmaz.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir