MANİSA’DAKİ MÜDÜR ATAMALARI MÜLAKATLARINDA NELER OLUYOR!

20 Ekim 2014 Pazartesi, 20:00


Eğitim Sen Şube Başkanı Metin Demirel, henüz atanmamış müdür atamaları için Öğretmenevi’nde yapılan mülakatlarda şaibe olduğunu ileri sürdü. Demirel, “Mülakatın henüz başladığı şu günlerde malum sendika ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünün göreve atanacak okul müdürlerini belirlediği konuşulmaktadır. Bu söylentinin kendisi bile iktidar ve onun bakanlıklarına olan güvenin, adalet duygusunun ne ölçüde yitirildiğinin birer göstergesidir” dedi.

Ferdi UZUN

Eğitim Sen Şube Başkanı Metin Demirel, Öğretmenevi’nde yapılan müdür atamaları mülakatlarında şaibeler olduğunu ileri sürerek bir basın açıklaması yaptı. Başkan Metin Demirel, “Kentimizde müdür atamaları için ayın 16’sından beri mülakat adı altında bir ortaoyunu oynanmaktadır. Boş okul müdürlükleri için 1282 aday bu ayın sonuna kadar Manisa Öğretmenevi’nde kurulan 5 ayrı komisyonun huzurunda mülakata alınmaktadır. Mülakatın henüz başladığı şu günlerde malum sendika ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünün göreve atanacak okul müdürlerini belirlediği konuşulmaktadır. Bu söylentinin kendisi bile iktidar ve onun bakanlıklarına olan güvenin, adalet duygusunun ne ölçüde yitirildiğinin birer göstergesidir” diye konuştu.
İçinden çıkılmaz bir kargaşa

Metin Demire, “Bu uygulamanın, zaten diz boyu olan “yandaşlığı, kayırmacılığı” daha ileri boyutlara götüreceği, eğitim emekçilerinin başta MEB olmak üzere Milli Eğitim Müdürlüklerine olan güvensizliğini derinleştireceğini söylememiz mümkündür. Bu ortaoyununun dün olduğu gibi bugün de yargıdan döneceğini umuyoruz, düşünüyoruz. Bu uygulamalarla eğitim içinden çıkılamaz bir kargaşa ortamına yöneticiler eliyle sürüklenmektedir” şeklinde konuştu.
Mülakatı onaylamıyoruz

Eğitim Sen olarak mülakatı onaylamadıklarının altını çizen Demirel, “Yöneticilik, demokrasiyi içselleştiren, çalışanları siyasi görüşlerine göre ayırmayan, onlara adil ve eşit davranabilen bireylerin işidir. Teknoloji ve bilişim çağında yasa ve yönetmelikleri öğrenmek mümkündür. 10- 15 günlük bir sürede yapılan ezberlerle yönetici olunmaz. Tüm bunlara rağmen Bakanlık isterse uyguladığı mülakatı dahi objektif bir biçimde yapabilirdi. Mülakatlarda ses ve görüntü kaydı alınması, soruların nesnel olması, sonuçların nedenleriyle birlikte açıklanması şaibeleri biraz olsun ortadan kaldırabilecektir” dedi.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir