MANİSA ŞEHİR HASTANESİNİN ARKASINDAKİ KORKUNÇ GERÇEK! İŞTE DUDAK UÇUKLATAN O RAKAMLAR…

01 Aralık 2014 Pazartesi, 13:08

Devlet, hastane ihalesini alan şirkete 6 milyar 240 milyon lira kira ödeyecek

Şehir hastanesinin arkasındaki korkunç gerçek!  

1 yıl önce temeli atılmasına rağmen, bir adım ilerlemeyen 560 yataklı Manisa Şehir Hastanesi gündemi meşgul etmeye devam ediyor. İlk fizibilite raporunda yatırım tutarı 122 milyon TL olarak görülüyordu, ancak kira adı altında ihaleyi alan şirkete o gün için ödenecek para 13 katı yani 1 milyar 606 milyon TL idi. Daha sonra 480 milyon TL’ye mal olacağı söylendi. 13 ile çarpıldığı zaman ortaya çok korkunç bir rakam çıkıyor. Ancak bu paranın ne kadarını devlet ödeyecek, ne kadarı vatandaşın cebinden çıkacak kimse bilmiyor. Herkesin eşit ve nitelikli bir sağlık hizmeti almasından yana olan Manisa Tabip Odası, kamu-özel ortaklığıyla yapılan yatırımların sağlığı özelleştirdiğini, bundan dolayı sağlığın özelleşmesine karşı çıkıyor

 

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzioğlu’nun, “Manisa’ya 21.yüzyılın en çağdaş yapısını inşa edeceğiz” dediği ve 1 Aralık 2013’te Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç tarafından kamu özel ortaklığıyla temeli atılan 558 yataklı Manisa Şehir Hastanesi’nin inşaatı, aradan bir yıl geçmesine rağmen ilerlemiyor. Önce odalarını mezarlığa bakıyor diye projesi değişen, daha sonrada deprem ayracı nedeniyle 6 ay iptal edilen Şehir Hastanesi gündemde yer almaya devam ediyor.

BU PARANIN 13 KATINI DÜŞÜNÜN

Manisa Şehir Hastanesi’nin temelinin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun katılımıyla gerçekleştiğine dikkat çeken Manisa Tabip Odası Başkanı Derya Pekbayık, “Dendi ki bu hastane 480 milyon TL’ye mal olacak. Bülent Arınç, Sağlık Bakanı ve firma yöneticisiyle yapılan anlaşmada 29 Ekim 2015’te tamamlanacağı söylendi. Bu hastanenin ön fizibilite raporunda yatırım tutarı 122 milyon TL olarak görülüyor. Ancak kira adı altında ihaleyi alan şirkete o gün için ödenecek para 1 milyar 606 milyon TL idi. 122 milyon TL’ye hastaneyi yapacaksın, 1 milyar 606 milyon TL de kira bedeli vereceksin. Yaklaşık sabit yatırımın 13 katını kira bedeli olarak ödeyeceksin. Bu ilk fizibilite raporuydu. Sonra 480 milyon TL’ye mal edeceklerini söylediler. Şimdi bu paranın 13 katını düşünün. Ortaya korkunç bir rakam çıkıyor” dedi.

DEVLET BURADA ZARARA UĞRATILIYOR

Sabit yatırım tutarı 122 milyon TL’ye yapılacak olan bir binaya devletin 1 milyar 483 milyon TL para ödeyeceğini kaydeden Pekbayık, “Burada aslında devletin zarara uğratılması var. Bu temelde bizim karşı olduğumuz bir durum. Bugünlerde yatak sayısı artırılacak söyleniyor. Oysa artan bir yatak sayısı yok. Mevcut hastanelerin yatak sayıları yerine toplanıyor ve o hastaneye aktarılıyor. Normalde Merkezefendi Devlet Hastanesi’nin yatak sayısı 371, Manisa Devlet Hastanesi’nin 325 civarında. Temeli atılan hastanenin temeli 560 yataklı. Bu hastanelerin yatakları oraya taşınmış olacak” diye konuştu.

ASLINDA BİZİM GÖZÜMÜZÜ BOYUYORLAR

Kamu-özel ortaklığında devletin bir özel şirket grubuyla 49 yılına kadar sözleşme imzaladığını vurgulayan Pekbayık, “Burada sözleşme yapılacak olan tesis hastane, okul, otoyol olabiliyor. Bunu yaparken devlet hem şirketlere kira ödüyor, hem de bu tesislerde verilecek olan çekirdek hizmetleri dışındaki hizmetleri devrediyor. Yap-işlet-devret modeline benziyor. Sağlık Bakanlığı, ihaleyi alan şirketlere yüzde 70 doluluk sözü veriyor. Biz 5 yıldızlı otel konforunda hastaneler kuracağız diyorlar. Bu yatırım yöntemiyle Türkiye’de yatak sayının artmadığı ve mevcut yatakların aslında ihaleyle azaldığını gösteriyor. Aslında bizim gözümüzü boyuyorlar” dedi.

BURALARI BİRİLERİNE RANT VERİLECEK

Manisa Tabip Odası olarak herkesin eşit ve nitelikli bir sağlık hizmeti almasından yana olduklarını kaydeden Başkan Pekbayık, sözlerini şöyle sürdürdü: “5 yıldızlı otel konforunda herkes hizmet alsın. Ama bu yıldızların maliyeti nedir bunu kimse söylemiyor. Yani bunun ne kadarını devlet karşılayacak, ne kadarı vatandaşın cebinden çıkacak. Bu açıklanmıyor.  SGK 1 yıldız yatağa ödeme yapıyor. 5 yıldız varsa aradaki farkı kim ödeyecek? Bu vatandaşın cebinden çıkacak. Bu yatırıma karşı mısınız? diye sorabilirisiniz. Biz yatırıma karşı değiliz. Biz sadece sağlığın özelleşmesine karşıyız. Kamu-özel ortaklığı sağlık hizmetlerinin özelleşmesini beraberinde getiriyor. Bunu ilk İngilizler uyguluyor. Ama İngilizler meclislerinde bunun kamunun zararına olduğunu tespit ettiler. Dünyada denenmiş, uygulanmış zararı olduğu ortaya çıkmış, bunu ülkemizde sürdürmenin gerekçesi nedir? Hastane içinde başka alanlarda var. Buraları birilerine rant verilecek bir yer haline geliyor. Temelde de sağlık hizmetinin özelleşmesi oluyor. Bizim karşı çıktığımız durum budur. Bunun bize geri dönüşünün ne olacağı açıklanmış değil.”

İNGİLTERE’DE SAĞLIK SİSTEMİNİ BOZDU

Pekbayık, Türkiye genelinde temeli atılan bazı şehir hastanelerinin zamanında bitirilmediğini, bunun birçok nedene bağlandığını kaydetti. Şehir Hastanesi yapan şirketlere bazı hastanelerin yerlerinin devredileceğini dile getiren Pekbayık, sözlerini şöyle tamamladı:  “Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Devlet Hastanesi ihaleyi alan şirkete devredilecek. Hatta oraların TOKİ’ye devredileceği söyleniyor. Buradaki hastalar yataklarıyla olduğu gibi oraya taşınacak ve şehrin içinde başka kalmayacak. Kira bedelleri sermayeden ödenecek deniyor.  Çalışanların hak kayıpları olacak mı, hekimlerin, sağlıkçıların durumu ne olacak, çalışma koşulları ne olacak bunlarla ilgili herhangi bir şey yok. Kira bedellerini ödemek için döner sermaye artırılmaya çalışılacak. Çünkü 13 kat bir bedelden bahsediyoruz. Bu sistem böyle devam ederse İngiltere’de sağlık sisteminin bozulmasına neden olmuştu. Türkiye’de aynı durumda kalacak. Bizim görevlerimiz hekimlerin hakların korumak, iyileştirmek, hekimliği toplum yararına faydalı olmasını sağlamaktır. Kamu-özel ortaklığı bu sayılanların tümüne zarar veriyor. Bundan dolayı kamu-özel ortaklığıyla yapılan yatırımlara itiraz ediyoruz.”

 Kaynak: Manisa Manşet Gazetesi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir