GEDİZ OVASI’NA YAPILACAK DEV PROJE İÇİN ADIM ATILDI!

20 Ekim 2014 Pazartesi, 19:13

MANİSA Valisi Erdoğan Bektaş, 1130 hektar genişliğindeki Gediz Ovası’nda kapalı sistem basınçlı su uygulamasıyla 3 kat daha fazla ürün alınacağını söyleyerek “Gediz Ovası’nı organik tarıma yönelteceğiz” dedi.

Celal Bayar Üniversitesi’nin Süleyman Demirel Kültür Merkezi’ndeki açılışında konuşan Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, her ilde bir üniversite projesinin tamamlandığını, bazı illerde 2 yada 3 üniversitenin bulunduğunu belirtti. Vali Bektaş Manisa’nın İzmir’in gölgesinde kalmaması gerektiğini söyleyerek “2014’de İstanbul’da yapılan Dünya Ekonomik Forumu’nda dünyada yatırım yapılması en uygun şehirler sıralamasında Singapur birinci, Dubai ikinci ve Manisa üçüncü olarak ilan edildi. İlimizde ciddi lojistik imkan var. Çandarlı’da Türkiye’nin ilk ve tek transit limanı yapılıyor. Buraya yakın. OSB’si dördüncü derecede teşvik alıyor. İzmirli sanayisini Manisa’ya taşıyor. Manisa’ya geldiklerinde hem teşvikten daha fazla yararlanıyorlar. Hem burada daha fazla arazide tesislerini kurarak kapasite artırıp işyerlerini büyütüyorlar” dedi.

Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) 10 bin dekar alanda kurulduğunu ve 4 bin dönüm genişleme alanı istediğini dile getiren Vali Bektaş, Turgutlu OSB’nin dolduğunu ilave yer istediğini, Akhisar OSB’nin 4 bin dönüm daha yer istediğini, Akhisar Zeytin İhtisas OSB’nin kurulma aşamasında olduğunu söyledi. Soma OSB’nin kurulacağını ve Çandarlı Limanı’na yakınlığıyla çok büyük lojistik önceliğinin bulunacağını belirten Vali Bektaş “Mümbit arazileri bulunan Manisa’da artık sanayi bölgelerinin büyümesi taraftarı değiliz.1130 hektar alanıyla dünyanın en verimli arazisi olan Gediz Ovası’nda kapalı sistem basınçlı su uygulamasıyla 3 kat daha fazla ürün alınacak. Her tarlaya kapalı sistem basınçlı su verilmesiyle ilgili proje 700 milyona mal olacak. Bittiğinde Gediz Ovası’ndan 3 kat daha fazla verim alınacak. Açık sulama sistemindeki kayıplar tamamen önlenecek. Gediz Ovası’nı organik tarıma yönelteceğiz, gelir arttırıcı çalışmalarımız sürüyor” diye konuştu.

Vali Bektaş Manisa’da tarımın ile getirisinin yüzde 60, sanayinin ise yüzde 40 civarında seyrettiğini sözlerine ekledi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir