GEDİZ NEHRİ’NDE TOPLU BALIK ÖLÜMLERİ

05 Aralık 2014 Cuma, 14:05
MANİSA’nın Turgutlu İlçesi’nden geçen Gediz Nehri’nde meydana gelen toplu balık ölümleri, endişe yarattı. Turgutlu İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri, nehirden su ve ölü balık numuneleri alıp, inceleme başlattı.
esh_24498

Kütahya Gediz İlçesi’deki Murat ve Şaphane dağlarından doğup, Alaşehir, Salihli ve Turgutlu’dan geçerek İzmir’in Foça İlçesi ile Çamaltı Tuzlası arasındaki bölgeden Ege Denizi’ne dökülen 401 kilometre uzunluğundaki Gediz Nehri’nde kirlilik üst seviyelere ulaştı. Nehrin Turgutlu’dan geçen bölümünde, boyları 10 ile 50 santimetre arasında değişen yayın ve aynalı sazan balıklarının telef olarak su yüzeyine çıkması kirliliğin boyutunu gözler önüne serdi. Şişmiş ve ağızları açık halde kıyıya vuran balıkları gören çobanlar, durumu jandarma, Kaymakamlık ile Turgutlu İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne bildirdi. İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri incelenmek üzere nehrin 10 kilometrelik bölümündeki çeşitli noktalardan su ve ölü balık numuneleri aldı. Turgutlu Kaymakamı Nazmi Günlü ise yaşananın hoş bir durum olmadığını belirtip, gerekli incelemelerin yapılıp, kirliliğe neden olanlara gereken cezaların verileceği söyledi.

Sinirli Mahallesi sakinlerinden Hasan Hüseyin Deveci ile balık ölümlerinin normal kirlilikten ziyade sudaki ağır kimyasal maddelerin neden olduğu zehirlenmeden kaynaklandığını ileri sürdü.

balık_ölümleri_gediz-10-1-642x320_1024x510 n_1024x680

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir