CHP’Lİ VEKİL AK PARTİLİ VEKİLE RESTİ ÇEKTİ!

11 Kasım 2014 Salı, 14:23

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel ile AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ arasındaki Soma’ya yapılması planlanan golf sahası gerginliği devam ediyor. CHP’li Özel, Özdağ’ı sert bir şekilde eleştirerek, “Hodri meydan cesaretin varsa ulusal bir kanalda karşıma çık!” dedi.

HABER MERKEZİ

CHP’li Özgür Özel’in konuşmasının satır başları şöyle:

Soma’ya yapılması düşünülen ve bizim de hangi aşamada olduğunu yetkililere sorarak bilgi edinmek istediğimiz golf sahası ile ilgili soru önergemize AKP Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ’ın verdiği anlamsız ve yersiz tepkisini gündemde kalma çabası olarak görüyor ve Soma’nın en son ihtiyacının golf sahası olduğunu bir kez daha yineliyorum.

13 Mayıs faciasından bu yana, Soma’nın yaraları hala sarılmamışken, binlerce madencimiz açlık ve ölüm kıskacında bırakılmışken, madencilik dışında başka bir iş sahası yokken, Soma’ya ister devlet bütçesinden olsun ister federasyon bütçesinden olsun, golf sahası yapmanın hiçbir anlamı yoktur. Soma’lı gençlerin spora ihtiyacı mutlaka vardır ama ilke olarak çevreye ve doğaya zarar verecek, üstelik bir “zengin sporu” olarak bilinen golf sahasının Soma için ilk ve tek öncelikli spor aktivitesi olmadığı da mutlaktır. Kaldı ki, Soma’ya ister Golf Federasyonu, ister başka federasyon ya da kurum olsun bir yardım yapılmak isteniyorsa, önce Soma’nın ihtiyaçları ne buna bir baksınlar. Soma’da okul var mı, Soma’da üniversitenin ihtiyaçları tam mı, Soma’da madenciler için yanık ünitesi, Soma’da işçi sağlığı merkezi, Soma’da madencilik dışında iş sahası var mı?  Bunların hiçbiri yokken, tutup da golf sahası yapıyorum demek, Soma ile, Soma’nın acısı ile dalga geçmekten başka bir şey değildir.

Kaldı ki, Golf Federasyonu Başkanı bizim soru önergemizin basında geniş yankı bulmasının üzerine, buraya bir golf sahası değil,  kapalı salon golf eğitim sistemi olarak bilinen golf eğitimlerinin yapılandırılması konusunda çalışmalarının olduğuna ilişkin açıklama yapmıştır. Ancak Golf Federasyonu’nun da sosyal sorumluluk amacıyla kapalı açık fark etmez illa golf sahası yapmak gibi sığ bir anlayışla Soma’ya yaklaşılması da abesle iştigaldir.

Şimdi, bizim Meclis’in denetim yollarından birini kullanarak verdiğimiz, Bakanlık’tan cevabını beklediğimiz soru önergemize Selçuk Özdağ’ın yanıt vermesini anlamak mümkün değildir. Nitekim bu açıklamayla kendisinin niyetinin Soma’da olanları aklamak olduğu da ortadadır. Bütün Türkiye’nin izlediği canlı yayınlara davet edildiklerinde, “bu konuda bilgimiz yok, uzmanlık alanımız değil, söyleyecek bir sözümüz yok, muhatabı biz değiliz, muhatap firmadır” deyip canlı yayında karşımıza çıkmaktan kaçanlar, basın bültenleri ile tek taraflı mecralardan laf yetiştirmeye çalışmaktadır. Kendisine açık açık söylüyorum; Hodri meydan cesaretin varsa ulusal bir kanalda karşıma çık!

Şimdi, temiz enerji, yenilenebilir enerji konularında dünya çok önemli mesafeler kat ederken, Türkiye’yi küme düşürenler akılcı enerji politikasını ağızlarına almasınlar. Ayrıca şu da bilinmeli ki, bizler enerji santraline değil, halkı zehirleyen çevreyi katleden enerji santrallerine ve yandaş firmalar tarafından yeri belirlenip zeytinlikler üzerine kurulan enerji santrallerine karşıyız.

Yırca’da olan ağaç katliamını, köylümüze uygulanan şiddeti durdurmak için verdiğimiz mücadeleye dil uzatan Özdağ bilmelidir ki, köylünün yıllarca emek verdiği, gözü gibi baktığı, evladım dediği ağaçları korumak CHP’ye; zeytinlikleri dozerle, testere ile katletmek, köylüye tekme yumruk saldırmak ise AKP’ye yakışmaktadır. Köylüyü “istihdam” aldatmacası ile kandırmaya kalkan AKP’ye bu sefer Yırcalılar inanmamış ve AKP böylesine önem verdiği bir Termik Santral projesinin yürekli bir direniş ile bozguna uğratılmasının şaşkınlığını hala atamamıştır. Üstelik bu direnişi gerçekleştiren ve kendilerinin birkaç marjinal dediği gruplar köylülerden başkası değildir.

AKP köylüye karşı ilk yenilgisini almış ve şimdi aynı nakarat, aynı taktik ile bu mücadele ruhunu kırmak için boy boy demeç vermeye başlamıştır. Hem Somalı madenciler hem de Yırcalılar bir kez daha AKP tarafından kandırılmak istenmediklerini çok iyi haykırmışlardır.

Selçuk Özdağ, şimdi bu termik santralde çalışacakların yüksek maaşla çalışacağını, 5 bin kişinin istihdam edileceğini söylese de, Kolin’in daha 2 gün önce işe aldığı özel güvenlik görevlilerini nasıl kapı dışarı attığını da hepimiz gördük. Bu nedenle Sayın Özdağ evelemeyi, gevelemeyi bıraksın, Soma’yı gerçekten kömüre mahkum etmek istemiyorlarsa, önce Soma’nın ne istediğine baksın. Bir sorsun bakalım, Somalılar, Yırcalılar bu termik santrali oraya istiyor mu? Bir sorsun bakalım, Somalılar zeytinliklerinden ayrılmak istiyor mu? Sayın Özdağ, bıraksın fakir çocukların golf oynamasını da, o çocukların bir daha zeytin yiyip yiyemeyeceğine yanıt arasın!”

 

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir