CEZAEVLERİ TIKLIM TIKLIM DOLU

23 Ocak 2015 Cuma, 12:57

CHP Manisa Milletvekili ve Cezaevi İnceleme ve İzleme Komisyonu üyesi Özgür Özel, Türkiye’deki cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlü sayısının 156 bin 707’e ulaştığını belirtip, E tipi cezaevlerinde mahkumların nöbetleşe uyup, nefes aldığını söyledi.

Cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlü sayısının her geçen gün arttığına dikkat çeken Milletvekili Özgür Özel, diğer taraftan da her yıl yeni cezaevi yapılmasının gündeme geldiğini söyledi. Bu durumun CHP Cezaevi Komisyonu olarak çok uzun süredir yaptıkları bir tespit olduğuna dikkat çeken Milletvekili Özel, “Türkiye’de cezaevlerinde tipine göre çok farklı sorunlar var. F tiplerinde tecrit, insansızlaştırma varken, E Tipi cezaevlerinde kapasitenin çok üstünde tutuklu hükümlü kalıyor. CHP Cezaevi Komisyonu bunu 3 yıldır gündeme getiriyor. Örneğin, 350 kapasiteli bir cezaevinde 1300 kişinin kaldığını da gördük. Şanlıurfa Cezaevi’nde yangın çıktığında koğuşlarda yataklar yere serilmişti. Mahkumlar yataklarına emekleyerek gidiyordu. Adeta nöbetleşe uyku sistemi vardı. Bu durum, Türkiye’deki E tipi cezaevlerinin ortak sorunu. Oralarda mahkumlar nöbetleşe uyuyor, hatta nöbetleşe nefes alıyor. Bu yıllardır böyle” dedi.

“İKTİDAR TUTUKLU YARGILAMAYI ESAS HALE GETİRDİ”

“Dünyada en çok cezaevi inşa eden ve edecek olan ülkeyiz” diyen Özel, şöymle devam etti:

“Aşırı güvenlikçi politikalar, her şeyin suç kapsamına alınmış olması, yargılamada istisnai olması gereken tutukluluk hali değil de tutuksuz yargılamanın istisna haline dönüşmüş olması bunun ana nedenlerinden biri. Tutuksuz yargılama esasken, iktidar partisi tutuklu yargılamayı esas hale getirdi.”

“MUHALİFLER CEZAEVİNDE TUTULUYOR”

Dünyanın hiçbir yerinde tutuklu milletvekili yokken, komisyon olarak kendilerinin cezaevlerinde 8 tutuklu milletvekilini ziyaret ettiklerine dikkati çeken Özel, “100’den fazla rapor yazdık, 5 tanesini kitaplaştırdık. ‘bunlardan 1’i de Tutuklu Milletvekilleri Raporu’ydu. Bir diğeri ise Tutuklu Gazeteciler Raporu. Esas sorunlardan birisi bu. Herkesin muhalif görüldüğü bir sistem var. Muhalifler cezaevlerinde tutuluyor” diye konuştu.

“İŞSİZLİK ÇÖZÜLMEDEN CEZAEVİ SORUNU ÇÖZÜLMEZ”

Suç sıralamasında hırsızlığın ilk sırada yer aldığını vurgulayan Milletvekili Özel, “Cezaevinde olmaması gereken gazetecileri, öğrencileri, siyasi davalar üzerinden tutuklananların yanı sıra, ülkelerin ekonomileri kötüye gidiyorsa hırsızlık suçundan cezaevinde olanlar ilk sıraya yükseliyor. Bu önemli bir göstergedir. Bugün ülkemizde 32 bin 600 kişi hırsızlıktan, 18 bin kişi ise yağma ve gasptan cezaevinde. Bu kötüye gidişin bir göstergesi. İstatistik bilimine göre doğru okuma yaptığınızda, işsizlik, genç işsizlik, eğitimi yarım bırakma ve bunun takip edilmemesi bize aslında cezaevindeki bu dökümü ortaya koyuyor. İşte bu korelasyona şaşmamak gerekiyor. İşsizlik ve açlık sınırı altında yaşamaya zorlanan kesimle doğru orantıda bir doluluk bu aynı zamanda. İşsizlik, gelir adaletsizliği ve insan hakları sorunlarını çözmeden Türkiye’deki cezaevi sorununu çözmek mümkün değil” dedi.

“TUTUKLULUK DEVLET İNTİKAMI GİBİ KULLANILIYOR”

Türkiye’de bugün tutukluluk, özellikle muhaliflere karşı Mussolini’nin devlet intikamı gibi bir ön infaz, bir ön cezalandırma olarak görüldüğünü ifade eden Özel, öncelikle bu yaklaşımdan uzaklaşılması gerektiğini de kaydetti.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir