Berat Albayrak istifa etti mi?

09 Kasım 2020 Pazartesi, 13:04

Emre Halil ESENKAYA

Dün akşam saatlerinde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın, ‘sağlık sorunlarını’ gerekçe göstererek sosyal medya uygulaması Instagram üzerinden yayınladığı istifa metni gündeme bomba gibi düştü. Fakat paylaşımın ardından ne Berat Albayrak’tan ne de Hazine ve Maliye Bakanlığı resmi hesaplarından bir açıklama gelmedi. Sosyal medya üzerinden siber saldırı gibi iddialar gündeme gelse de resmi olarak hala bir açıklama yapılmadı. AKP içerisinde birçok isim konuyla alakalı görüşlerini paylaşırken, bazı kesimler de suskunluğunu korudu.

6 Temmuz 2019 tarihinde Cumhurbaşkanı kararnamesiyle Merkez Bankası Başkanlığı’na atanan Murat Uysal, yine bir Cumhurbaşkanı kararnamesiyle 7 Kasım 2019 tarihinde görevden alındı. Tekrardan bir Cumhurbaşkanı kararnamesiyle yerine Maliye eski Bakanı, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal, Merkez Bankası Başkanlığı’na atandı. Kamuoyunda bazı kesimler Naci Ağbal’ın atanmasının ardından istifa kararının gerçekleştiği görüşünü savunuyor.

Bir başka önemli iddia ise MHP kulislerinden geldi. Bülent Arınç Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı bir görüşmede, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın görevine devam etmesi halinde yaklaşık 30-40 miletvekilinin DEVA Partisi ve Gelecek Partisi’ne geçeceklerini iletti. Bu rapor doğrultusunda harekete geçen Erdoğan, Süleyman Soylu’dan durumu araştırmasını istedi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun bilgiyi doğrulamasının ardından milletvekilleri ile bir araya gelen Erdoğan, durumun ciddiyetini anladı ve Albayrak ile yaptığı görüşmede istifa etmesinin uygun olduğu kanaatini iletti.

Ülkenin en önemli bakanlıklarından birisi olan Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın akıbetinin belli olmaması, özellikle ekonomik olarak zorluklar yaşadığımız bu süreçte çok iç açıcı bir gelişme olarak gözükmüyor. Yurtdışında birçok medya kuruluşu konuyla ilgili haberleri paylaşırken, yurtiçindeki birçok medya kuruluşu ‘istifa’ konusunda sessizliğini koruyor.

İstifanın kabul edilip, edilmediğine dair bir bilgi de henüz paylaşılmadı. Tüm bu olayların sonrasında altın ve döviz kurlarında ciddi bir düşüş yaşandı. Fakat istifaya dair resmi kaynaklardan bir açıklama gelmeden piyasaların dalgalı seyredeceği öngörülüyor. Cumhurbaşkanlığı’ndan gelecek açıklamayı herkes dört gözle bekliyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir