Sarılık tedavisi artık Saruhanlı’da yapılacak

15 Aralık 2016 Perşembe, 15:23

Saruhanlı Devlet Hastanesi Kadın ve Doğum Hastalıkları Servisi’nde, sarılık tedavisinde kullanılan Fototerapi cihazı hizmet vermeye başladı.
Her geçen gün hizmet kalitesini artıran Saruhanlı Devlet Hastanesi, sarılık nedeniyle fototerapi tedavisi görmek zorunda kalan hastalara yönelik yaptığı yatırımla, Kadın ve Doğum Hastalıkları Servisi’nde, sarılık tedavisinde kullanılan fototerapi cihazını hizmete sundu.
Saruhanlı Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Ali Osman Çağlayan, “Yenidoğan sarılığı, yenidoğanlarda sık görülen bir durumdur, bebeğin kanında çok fazla miktarda Bilirubin birikmesi nedeniyle cilt ve göz aklarının sararması şeklinde meydana gelen bir hastalıktır. Bilirubin, kırmızı kan hücrelerinin yıkımı sırasında hemoglobin moleküllerinin parçalanmasıyla oluşur. Karaciğere gelir ve safra olarak bağırsaklar ve idrar yoluyla dışa verilir. Bebeğin kanında karaciğerin safra olarak atabileceğinden daha fazla Bilirubin meydana gelmişse yenidoğan sarılığı meydana gelir. Sarılık, zamanında doğan bebeklerin yüzde 60’ında, erken doğan bebeklerin yüzde 80’inde hayatın ilk günlerinde görülmektedir. Yenidoğan sarılığı çoğu kez zararsız ve kendiliğinden düzelen bir durum olsa da sarılığın belli seviyenin üzerinde artması bebeklerde beyinde, işitme sisteminde kalıcı zedelenmeye sebep olabilmektedir. Bebekte saptanan sarılığın durumuna göre fototerapi (ışık tedavisi) uygulanmaktadır. Fototerapi ile deride biriken ve sarılığa yol açan Bilirubin denilen madde parçalanarak idrar ile atılır. Fototerapi, bebek özel fototerapi cihazları içine konularak uygulanır. Bebeğin ne kadar çok vücut alanı ışık alırsa o kadar etkili olur” diyerek, fototerapi tedavisi için Manisa ve İzmir’e gitmek zorunda kalan hastalara artık Saruhanlı Devlet Hastanesi’nde de bu hizmetin verildiğini bildirdi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir