Manisa’da doktorlardan sağlık sistemine eleştiri

14 Mart 2017 Salı, 18:36

MANİSA Tabip Odası Başkanı Dr. Hasan Semih Bilgin, 14 Mart Tıp Bayramı kutlaması için anıta çelen sundu. Geçen yıl 110 milyon başvuruyla dünya acil şampiyonu olduklarını belirten Başkan Bilgin, ülkede uygulanan sağlık sisteminin piyasacı sağlık sistemine dönüştüğünü söyledi.

Manisa Tabip Odası üyeleri, 14 Mart Tıp Bayramı sebebiyle Cumhuriyet Meydanı’ndaki Milli Egemenlik Anıtı’na çelenk sundu. İl Sağlık Müdürü Vekili Hasan Güner, Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) Sağlık Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Zeki Arı, Manisa Tabip Odası Başkanı Dr. Hasan Semih Bilgin’in çelenk sunumunun ardından saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı okundu.

Çelenk sunma programının ardından açıklama yapan Tabip Odası Başkanı Dr. Hasan Semih Bilgin, haksız ve hukuksuz olarak ihraç edildiğini belirttiği hekimlerin işlerine iadesini, hastaya yeterli süre ayrılmasına yönelik çalışma koşullarının iyileştirilmesini, çalışırken ve emeklilikte insanca ücretin verilmesini, bunun yanı sıra sağlıkta şiddetin sona ermesi istediklerini belirtti. Nitelikli sağlık hizmet sunumunun ancak hastaya yeterli süre ayırmakla, şiddetin olmadığı, güvenli ve olumlu çalışma koşullarıyla mümkün olacağını belirten Bilgin, “Poliklinik sayılarından acil sayılarına, ameliyatlardan, BT, MR çekimlerine kadar her parametrede Sağlık Bakanlığı’nın istatistiklerine de yansıyan rekor artışlar gerçekleşti. Dünya acil başvuru şampiyonuyuz. Ülkemizde geçen yıl 110 milyon acil başvurusu oldu. Bunların hepsi aslında nitelikli sağlık hizmeti alamayanların tekrar tekrar sağlık kurumlarına başvuruları ile oluşuyor.

Bu bir kısır döngü. Yoksa bizim sağlık personeli eksikliği üzerinden biri eleştirimiz yok. Bizim piyasacı sağlık sistemine karşı duruşumuz olması gerekiyor. Sağlıklı bir sağlık sisteminde zaten ihtiyaç duyulan personel ihtiyacı ortaya çıkacaktır. Ülkemizdeki sağlık çalışanlarının sayıları yeterli- yetersizden ziyade ülkemizdeki sağlık sisteminin sunumuyla ilgili sorunlar olmasıdır. Dediğim gibi sağlık sistemi piyasaya açılmıştır. İşte MR şampiyonu olmamız da bunu gösteriyor. MR’lar her yıl yenileniyor. Geçen yıl 11 milyon MR çekilmiş bu ülkede” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir