Kan ve organ bağışı birarada

05 Nisan 2016 Salı, 16:03

MANİSA’nın Şehzadeler ilçesinde, kaymakamlık tarafından sosyal sorumluluk projesi kapsamında “Kan ve Organ Bağışı Kampanyası” düzenledi. Kampanya çerçevesinde birg ünde 150 ünite kan toplanırken, 120 kişi ise gönüllü organ bağışçısı oldu.

Şehzadeler Kaymakamlığı, dördüncü sosyal projesi çerçevesinde Kızılay Kan Merkezi koordineli olarak kan ve organ bağışı kampanyası düzenledi. Cumhuriyet Meydanı’na kurulan mobil kan bağışı aracında ilk kanı Manisa Vali Yardımcısı Sıdkı Zehin, Şehzadeler Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu verdi. Kan bağışı öncesi açıklamada bulunan Kaymakam İsmail Çorumluoğlu, proje çerçevesinde amaçlarının toplumda gönüllü kan ve organ bağışçısı sayısını artırmak olduğunu dile getirerek, kampanyalarının önümüzdeki aylar içerisinde de devam edeceğini söyledi.

Kızılay Kan Merkezi Müdürü İsmet Nardal, kurum ve kuruluşların kampanyalarla kan bağışına hassasiyet gösterdiğini dile getirerek, hedeflerinin toplumda kadın kan bağışçısı sayısı artırmak olduğunu söyledi. Günümüzde artık bir kanın üç kişinin hayatını kurtardığını vurgulayan Nardal, “Eskiden bir ünite kan bir kişinin hayatını kurtarıyordu. Şimdi bir ünite kan üç ayrı kısma ayrılarak üç kişinin yaşamını kurtarabiliyor. Toplumumuzda kan bağışı konusunda bir farkındalık oluştu. Ancak önemli olan sadece bir kere değil, üç ay arayla kan bağışçıları bulmak. Ayrıca önümüzdeki aylarda yapacağımız etkinliklerle gönüllü kadın kan bağışçıları sayımızı da artırmak istiyoruz” diye konuştu.

Açıklamaların ardından kampanyaya katılan protokol üyeleri kan bağışında bulundu. Kan bağışına en çok lise öğrencileri ilgi göstermesi ise dikkat çekti. Kampanya çerçevesinde birg ünde 150 ünite kan toplanırken, 120 kişi ise gönüllü organ bağışçısı oldu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir