İnternetten ilaç almayın uyarısı

11 Mayıs 2017 Perşembe, 20:02

MANİSA Eczacılar Odası Başkanı Burçin Kurtuluş, özellikle zayıflamak ve kanser hastalığına yönelik internet ilaç satın alındığını belirtti. Kurtuluş, bu ilaçların ölüme yol açabileceğini söyledi.

Manisa Eczacılar Odası, internet üzerinden satın alınan ilaçların tehlikesine dikkat çekti. Oda, internet üzerinden satın alınan ilaçların yarattığı tehlikeye dikkat çekmek için 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda stant açtı, vatandaşlara bilgilendirici broşür dağıttı. Oda Başkanı Burçin Kurtuluş, hastanın kullanacağı ilaca karar vermesinin doğru olmadığını, mutlaka hekime ve eczacına danışmasını istedi.

Zayıflama ilaçlarıyla ilgili ölümlerin yaşandığına dikkat çeken Kurtuluş, şöyle konuştu:

“Bunların da çoğu internet üzerinden alınan ilaçlarla ilgilidir. Bu ürünlerin içinde kalp krizi yaratabilecek, böbrek yetmezliği yaratabilecek, karaciğer yetmezliği yaratabilecek maddeler içermekte. O yüzden birçok insanımız hayatını kaybetmekte. Biz buradan şunu diyoruz. İnternet üzerinden ilaç almayın. Böyle bir düşünceye sahipseniz mutlaka eczacınıza, hekiminize danışın ve bilgi alın diyoruz. Gıda takviyesi dediğimiz fakat içinde ilaç etken maddeleri bulunan birçok ürün var. Aslında ilaç gibi gözükmüyor fakat içindeki etken maddelerden dolayı ilaç gibi etki gösteriyor. Bunların içinde en başta zayıflama, kanser türleri. Çaresiz hastalıklarda insanlar buralara yönelebiliyorlar. Onun dışında cinsel aktiveyi etkinleştirici ilaçlar var. Özellikle de dini sömürü yapıp ilaç satmaya çalışan birçok insan var, birçok şirket var. Dini sömürüp ilaç satanlar ömrü uzattıklarını söylerler. Bu tür sahte ilaçları kullandığı için hayatını kaybeden insanlar var.”

 

Diğer Haberler

Sizde yorum yapın..