En fazla sigara tüketimi uzun yol şoförlerinde

09 Şubat 2017 Perşembe, 16:27

Manisa Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından düzenlenen programda konuşan Manisa Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doktor Osman Altıparmak, sigara tüketiminin en fazla olduğu meslek gruplarının başta uzun yol şoförleri ve fabrika işçileri olduğunu söyledi.
Manisa Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma günü dolayısıyla etkinlik düzenlendi. Düzenlenen etkinlik kapsamında Manisa Kent Ormanı girişinde buluşan sigarayı bırakan vatandaşlar, burada bulunan parkurda sabah yürüyüşü yaptı. Sigarayı bırakan 13 vatandaşla birlikte Manisa Vali Yardımcısı Mesut Eser, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Engin Yıldırım, Manisa Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doktor Osman Altıparmak ve sağlık çalışanları katıldı. Yürüyüşün ardından protokol ve sigarayı bırakan vatandaşlar burada birlikte kahvaltı yaptı. Etkinlikte konuşan Halk Sağlığı Müdürü Dr. Engin Yıldırım, Türkiye’de 15 yaş üzeri 15 milyon kişinin sigara içtiğini belirterek, “Biz 1 yıl içerisinde 100 bin vatandaşımızı sigaraya bağlı akciğer hastalıkları, kalp damar hastalıkları ve inme sebebiyle kaybetmekteyiz. Bu toplam ölümlerin yüzde 23’ü demek. Biz eğer sigarayla ilgili tedbirlerimizi almazsak bunun 2030 yılında 240 bine ulaşması öngörülmekte. Sigarayla ilgili sigara içmeyenlerin en önemli dayanağı dumansız hava sahası. Bunu korumakla ilgili çalışmalarımızı bakanlık olarak ciddi bir şekilde yapmaktayız. Burada biz toplam 411 ihlal saptadık. Bunların 25 adetinde kapatma cezası, diğer 386 adetinde para cezası, toplamda 800 bin liranın üzerinde bir para cezası uygulandı. Bizim yıl içerisinde yaptığımız çalışmalarda 11 bin 511 kişiye hem psikolojik hem de ilaç desteği verildi. Bu kişilerden bin 921’i 1 yıl temiz kalmak suretiyle sigarayı bıraktılar” dedi.

“Yaşam kalitesi yüzde 40 düşüyor”
Etkinlikte konuşan Manisa Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doktor Osman Altıparmak, “2011 yılında yatırıma 50 bin lira bütçe ayrıldı. Sigaraya verdiğimiz para ise 51 bin lira. Sigara içen bir kişinin yaklaşık olarak ömür boyunca sigara içtikten sonra nefes darlığına yakalandığında bir kişinin maliyeti yaklaşık olarak 750 bin liradır. Dolayısıyla bir ekonomik boyutu da var. Sağlık boyutunda sigara içen birinin yaşam kalitesi yaklaşık olarak yüzde 40 normal insana göre daha düşüktür. Sabah kalktığında baş ağrısıyla kalkar. Günlük performansı düşer. Ailesel, sosyal ve toplumsal ilişkilerinde daha sinirli, gergin, uyumsuz ve huzursuzdur” diye konuştu.
Sigara içen vatandaşların yaşamdaki bütün duyguları sigarayla bütünleştirdiğini ve bu durumun yanlış olduğunu sözlerine ekleyen Altıparmak, “Net vurgu olarak sigara içen bir insan tüm hayatındaki zevkleri sigarayla bütünleştirmiş oluyorlar. Kızgınlıklarını, kırgınlıklarını, sevinçlerini noktalandırdıklarını, ‘Sigara içtim tam zevk aldım’, ‘Sigara içtim sakinleştim’ deniyor. Bu konuda sigarayı bırakanların daha mutlu olduklarını ve daha sakin olduklarını bıraktıkları zaman görecekler” dedi.

En fazla sigara tüketimi uzun yol şoförlerinde
En fazla sigara tüketen meslekleri açıklayan Altıparmak, “Benim tecrübelerime dayanarak en çok gördüğüm meslek grubu şoförler çok yoğun kullanıyor. Fabrikada çalışan işçi grubu ki ilimizde Türkiye’nin önde gelen sanayileri kuruluşlarının yoğun olduğu bölge. Özellikle sanayide çalışan işçi grubunda çok yoğun olarak kullanılıyor. İşin sosyal ve psikolojik boyutu var. Sonuçta özellikle uzun yol şoförleri, araçlarında trafikteler. Sosyal olarak psikolojik olarak yalnızlar. Dolayısıyla paylaşım olarak görüyorlar. Bir de trafiğin kendisine yapmış olduğu psikolojik stres” diye konuştu.

“Dostum diyordum ama değilmiş”
40 yıl sigara içtikten sonra bırakan ve 4 yıldır sigara içmeyen 59 yaşındaki Şerafettin Ülgen ise, “Dostum arkadaşım diyordum ama değilmiş. Düşmanımmış meğerse. Günde 3 paket sigara içiyordum. Doktor bırakacaksın diyordu ben bırakmayacağım diyordum. 40 yıl boyunca sigara içtim. Şoförlük yapıyordum, mesleğim nedeniyle içtikçe içiyordum. Biraz zor oldu ama zoru başardım” dedi.

“Kızım onunla kurduğum hayalleri görememe ihtimalim olduğunu söylüyordu”
22 yıl sigara içtikten sonra sigarayı bırakan ve aynı zamanda sağlık çalışanı olan Filiz Sezer ise, sigarayı bırakmada ailesinin büyük desteği olduğunu belirtti. Sezer, “22 yıl boyunca sigara içtim. 11 aydan beri de sigarayı bıraktım. Sağ olsun Osman beyin desteği çok oldu. Kızım ve eşim bu konuda çok ciddi destekliyorlardı. Eşim 16 yıl olmuştu sigarayı bırakalı. Kızım onunla kurduğum hayalleri görememe ihtimalim olduğunu söylüyordu bana. O da bana çok dokunuyordu. Sonra ben de bir karar aldım ve ilaç kullanmadan sigarayı bıraktım” diye konuştu.
Konuşmaların ardından Manisa Vali Yardımcısı Mesut Eser, Halk Sağlığı Müdürü Engin Yıldırım ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doktor Osman Altıparmak sigarayı bırakmayı başaranlara hediyelerini verdi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir