Diş hekimleri dertli

22 Kasım 2016 Salı, 13:53

MANİSA Diş Hekimleri Odası üyeleri, 22 Kasım Diş Hekimleri Günü nedeniyle Milli Egemenlik Anıtı’na çelenk sundu. Konuşma yapan Oda Başkanı Nadir Önem, ‘Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetleri Sunulan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkındaki Yönetmelik Değişikliğinin diş hekimleri için bir kaos olduğunu ifade ederek, özellikle getirilen asansör şartının esnetilmesi gerektiğini söyledi.

Manisa Diş Hekimleri Odası’na bağlı diş hekimleri, 22 Kasım Diş Hekimleri Günü nedeniyle Şehzadeler ilçesindeki Cumhuriyet Meydanı’ndaki Milli Egemenlik Anıtı’na çelenk sundu. Şehzadeler Belediyesi Başkan Yardımcısı İsmail Önal da etkinliğe katılarak destek verdi. Anıta çelenk sunulmasının ardından 15 Temmuz darbe girişimi şehit olanlar için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Ardından konuşma yapan Oda Başkanı Nadir Önem, sağlık sektöründe özellikle diş hekimlerinin sorunlarını her geçen gün arttığını ifade etti. Oda Başkanı Önem, özellikle 2015 yılı Şubat ayında çıkartılan ancak uygulamaya konmayan ‘Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetleri Sunulan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkındaki Yönetmelik Değişikliğinin kendileri için bir kaos olduğunu ifade ederek, “Bizi kaosa sürükleyecek olan yönetmelik halen bir çözüme kavuşmadı. Hala da ortada net bir şey yok. Yeni yönetmelikle bir diş hekimi asansörü olmayan bir yerde asla özel muayenehane açamayacak. Yeni yönetmelikle ayrıca diş hekimi kendi işyerinde kullandığı röntgen cihazı için Türk Atom Enerjisine 1500 TL ücret ödeyerek belge almak zorunda kalacak. Bunlar bizim önemli bir sıkıntı. Asansör, Türkiye ve özellikle Manisa uygulaması zor bir şart. Çünkü bir çok bina eski. Asansörü olmayan binalar çok. Bizim amacımızı buna benzer şartların esnetilmesi ve yönetmeliğin esnek bir şekilde uygulamaya konması. 2017 yılı başında yönetmelik değişikliği uygulamaya konacak” diye konuştu.

“İŞSİZ MEZUNLAR YETİŞTİRİLİYOR”

Oda Başkanı Önem açıklamasında, son yıllarda diş hekimi fakültelerinin sayısının da arttığını ifade ederek, “Türkiye’de şuanda son yıllarda hızla bir diş hekimliği fakültesi açma çabası var. Diş hekimliği fakültelerindeki öğretim üyelerinin donanımının çok yeterli olması gerekir. Sadece tabela üniversitesi olmaması gerekir. Hızla mezun sayısı artıyor. Mezun olan arkadaşlarımız iş bulmakta zorlanıyor. Böylece fakülteler işsiz mezunlar yetiştiriyor. Kimileri ise kamuda çalışmak zorunda kalıyorlar. Hastanede çalışanları da hasta yükü, performans değerlendirmesi sorunu var. Artık bizim sorunlarımızın da çözüme kavuşması gerekir” diye konuştu.

Açıklamanın ardından odaya kayıtlı diş hekimleri anıtın önünde hatıra fotoğrafı çektirdi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir