SENİN GÖZÜNDEN MANİSA!

30 Eylül 2014 Salı, 18:44

 

MANİSA Büyükşehir Belediyesi, bir ilki daha gerçekleştirerek Senin Gözünden Manisa 1. Yerel Fotoğraf Yarışması’nın startını verdi. Manisa’nın 17 ilçesiyle birlikte değerlendirilerek kent yaşamına dair tüm güzelliklerin kullanılabileceği yarışma, amatör-profosyonel tüm fotoğrafçıları bekliyor.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı tarafından ‘Senin Gözünden Manisa’ adlı fotoğraf yarışmasında geri sayım başladı. Manisa’nın 17 ilçesinin karakteristik özelliklerini ortaya çıkarmak, yüzyıllar boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış kentimizi, tarihi ve kültürel yapısı ile doğal güzelliklerini de içine katarak, fotoğrafın görsel gücü ile tanıtmak ve Fotoğraf Sanatı’na katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen yarışma amatör ve profosyonel fotoğrafçılara eserlerini paylaşma imkanı sunuyor.

Manisa’nın Bugünü Geleceğe Taşınacak

Senin Gözünden Manisa adlı ödüllü fotoğraf yarışmasının kentin geleceğine görsel bir bellek kazandıracağını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün de tüm Manisalı fotoğrafçıları yarışmaya davet etti. Günümüze kadar ulaşmış olan Kybele Kaya Anıtı, Lidya Krallığı’nın merkezi Sard, Yanık Ülke Katakekaumene, Mesir Macunu, Salihli Kirazı, Tarzan, Niobe, Sultani Üzümü, Kırkağaç Kavunu, Akhisar Zeytini gibi kentimizi farklı kılan saymakla bitirilemeyecek özellikler ile yaşama dair pek çok materyalin kadraja girmeyi beklediğini söyleyen Başkan Ergün, “Büyükşehire yakışır projelerimizden biri olan Senin Gözünden Manisa adlı fotoğraf yarışmasını bugün itibariyle başlatmış bulunuyoruz. Amacımız elbette köklü kültürüyle geçmişten günümüze uzanan güzel şehrimize bir kimlik kazadırarak, bugün büyükşehir olmuş kentimizden tüm Türkiye’ye birlik ve beraberlik mesajları vermektir. Bu amaçla yarışmada dereceye girenleri ödüllendirirken, katılan tüm eserleri de Büyükşehir Belediyesi olarak bir kitapta toplayacağız. Bu da elbette bugünkü Manisa’yı geleceğe taşıyacaktır. Bu anlamda Manisamız’ın anlatmakla bitirilemeyecek tüm güzelliklerinin bu yarışma aracılığıyla halkımıza sunacağımıza inanıyorum” dedi.

Sonuçlar Yeni Yılda Açıklanacak

Başta Büyükşehir Genel Sekreteri Halil Memiş olmak üzere Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Azmi Açıkdil, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ertuğrul Aytaç, CPS Canon Professional Services Platinum Üyesi Tolga Tunç Çalışkan, Büyükşehir Basın-Yayın Halkla İlişkiler Şube Müdürü Ahmet Müştak Aydın, Büyükşehir Belediyesi Basın Danışmanı Pınar Ekmen, DHA Manisa Muhabiri Evren Kasırga, Yeni Asır Akhisar Temsilcisi Kenan Molla ve İHA Turgutlu Temsilcisi İlker Uyar’ın yer aldığı jürinin belirleyeceği sonuçlara göre yarışmada dereceye giren 1’inciye CANON 7D kit, 2’nciye CANON 700D kit, 3’üncüye CANON 1200D kit verilecek. 2015 Ocak ayı içerisinde açıklanacak yarışma sonucunda, ödül alan ve yarışmaya katılan fotoğraflar Manisa Büyükşehir Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı arşivinde saklanarak kitapçık haline getirilecek.

                                     

                                        MANİSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

  1. YEREL FOTOĞRAF YARIŞMASI

      ‘SENİN GÖZÜNDEN MANİSA’

 

1-YARIŞMANIN ADI:

SENİN GÖZÜNDEN MANİSA

2-KONU:

Manisa merkez ve ilçeleri

3-AMAÇ: Senin Gözünden Manisa’nın amacı; görkemli Spil Dağı’nın eteğinde, Ege’nin uçsuz bucaksız bağlarının bir gerdanlık gibi çevrelediği Manisa’yı 17 ilçesiyle geniş bir yelpazede değerlendirerek, karakteristik özelliklerini ortaya çıkarmaktır. Yüzyıllar boyunca birçok uygarlığa ve medeniyete ev sahipliği yapmış, yeşiliyle görsel şölenin yaşandığı kentimizi, tarihi ve kültürel yapısı ile doğal güzelliklerini de içine katarak, fotoğrafın görsel gücü ile tanıtmak ve Fotoğraf Sanatı’na katkıda bulunmaktır.

Yarışma ayrıca; amatör ve profesyonel fotoğraf sanatçılarıyla Manisalılar’ı kaynaştıracak; seçilen fotoğraflar ise Manisa Büyükşehir Belediyesi arşivine; geleceğe bırakılacak görsel bir bellek kazandıracaktır.

Günümüze kadar ulaşmış olan Kybele Kaya Anıtı, Lidya Krallığı’nın merkezi Sart, Yanık Ülke Katakekaumene, Mesir Macunu, Salihli Kirazı, Tarzan, Niobe, Sultani Üzümü, Kırkağaç Kavunu, Akhisar Zeytini, gibi kentimizi farklı kılan saymakla bitirilemeyecek pek çok materyal, amatör ve profesyonel fotoğrafçıların kadrajına girmeyi bekliyor…

  1. 4. YARIŞMA KATILIM KOŞULLARI:

1- Senin Gözünden Manisa 1. Yerel Fotoğraf Yarışması, Manisa Büyükşehir Belediyesi çalışanları, jüri üyeleri ve birinci derece yakınları dışında Manisa merkez ve ilçelerinden tüm amatör-profesyonel fotoğrafçılara açıktır. Yarışmaya jüri üyeleri ve birinci derece yakınları ile Büyükşehir Belediyesi çalışanları katılamaz.

2- Her katılımcı en fazla 4 (dört) adet fotoğrafla yarışmaya katılabilir.

3- Panoramik fotoğraflar yarışmaya kabul edilecektir.

4- Yarışmaya katılan eserlerin daha önce ya da bu yarışma ile eşzamanlı yapılan herhangi bir yarışmada ödül ve sergileme almamış olması gerekmektedir.

5- Yarışmaya gönderilen fotoğraflarda görünebilecek insanların, fotoğrafının çekilmesine ve bir yarışmaya gönderilmesi, söz konusu fotoğrafın internette ve basılı yayın organlarında yayınlanmasına izin verdikleri kabul edilir. Söz konusu kullanımlardan dolayı ortaya çıkabilecek anlaşmazlıkların tüm sorumluluğu yarışmacıya aittir.

6- Fotoğrafların çekim bilgilerine ulaşmak gerektiği takdirde, organizasyon komitesi orijinal çekimi  (RAW Formatta ) isteyebilecektir. Çekimler JPEG formatında 72-300 dpi çözünürlükte, orijinal boyutunda teslim edilmelidir.

7- Düzenleme Kurulu, sorunların ve belirsizliklerin çözümünde, gerekli gördüğü durumlarda program değişikliği yapabilir.

8- Yarışma sonucunda, ödül ve sergileme alan fotoğraflar Manisa Büyükşehir Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı arşivinde saklanacaktır. Bu fotoğrafları sahiplerinin ismini belirtmek kaydı ile tanıtım amaçlı olarak fotoğrafçıya herhangi bir telif ücreti ödemeden kullanabilecektir.

9- Fotoğraflara basit müdahaleler kabul edilecektir. Birden fazla fotoğrafın montajıyla yaratılan fotoğraflar, fotoğrafın orijinalinde olmayan herhangi bir objenin eklenmiş veya var olan objelerden herhangi birisinin çıkarıldığı ve HDR (High Dynamic Range) fotoğraf kabul edilmez. Fotoğrafın yapısı değiştirilmemiş olmalıdır. Fotoğrafın orijinal yapısını bozmayacak oranda kadrajlanmış, kontrast, aydınlık, renk ayarı ve toz alımı yapılmış fotoğraflar kabul edilir. Seçici kurul, yapısı oynanmış fotoğrafları açıklama yapmadan kabul etmeyebilir. İtirazlar kabul edilmeyecektir. Seçici Kurul, isterse fotoğrafların müdahalede bulunulmamış ilk görünümünü isteyebilir.

10- Yarışmacı, yarışmaya katıldığı fotoğraflarının kendisi tarafından çekilmiş olduğunu; gerekli izinlerin alındığını; basit müdahaleler dışında müdahale etmediğini kabul eder. Ödül kazanan fotoğrafçılardan bu beyan ve kabulleri dışında hareket ettiği anlaşılanların elde ettikleri ödül, unvan ve her türlü kazanımları geri alınır. Ödül yeri boş bırakılır.

11- Yarışma sonunda ödül alan ve yarışmaya katılan tüm fotoğraflar, eser sahiplerinin adlarının da yer alacağı şekilde ‘Benim Gözümden Manisa’ adlı kitapçıkta toplanacaktır.

Dosyaların İsimlendirilmesi:

  1. Fotoğraflar tek bir CD-DVD içerisinde JPEG formatında teslim edilecektir.
  2. Teslim edilecek fotoğrafların adları bu rumuz ile markalanacaktır.
  3. Yapılan başvurularda, fotoğraf-fotoğraflar katılımcının isminin baş harfi ve soy isminin baş harfleri ile başlayarak, sonuna 4 (dört) rakam eklenerek isimlendirilecektir.

Örneğin AB1234

Birden fazla fotoğraf gönderiminde de şu şekilde adlandırılacaktır;

AB1234-01

AB1234-02

4. Yarışmaya katılım elden teslim olabileceği gibi, kargo ve taahhütlü posta yoluyla da yarışmaya katılım sağlanabilecektir. Yarışma kurulu kargo ve postadan kaynaklanan gecikmelerden sorumlu tutulamayacaktır. Katılımcılar ekte yer alan katılım formunu eksiksiz

FOTO1

 

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir