Şehzadeler’den Yazma Eserler Kütüphanesi’ne destek

27 Aralık 2016 Salı, 20:09

Şehzadeler Belediyesi, Türkiye’nin eser bakımından ilk sırada yer alan Manisa Yazma Eserler Kütüphanesine 18 ciltlik yazma eserler kataloğu bağışlayarak, ciddi bir katkıda bulundu.
Şehzadeler Belediyesi, Yazma Eserle açısından Türkiye’de ilk sırada olan Manisa Yazma Eserler Kütüphanesinin büyük bir eksikliğini giderdi. Şehzadeler Belediyesi, Yazma Eserler Kütüphanesinde eksik olan 18 ciltlik yazma eserler kataloğunu temin ederek kütüphaneye bağışladı. Araştırmacıların Manisa Yazma Eserler Kütüphanesi’nden daha çok faydalanması gerektiğini ifade eden Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik “Manisa bir Kültür, Medeniyet ve Tarih şehridir. Osmanlıya Şehzadelerin yetiştirildiği. Molla Gürani’lerin büyük İslam âlimlerinin, burada Şehzade yetirdiği bir şehirdeyiz. Dolayısı ile de yazma esler açısından da çok zengin bir kütüphaneye sahibiz. Değerli müdürümüzden de aldığımız bilgi neticesinde Türkiye’ de nitelik bakımından ilk sırada yer alıyoruz. Bu sayısız yazma eserler, araştırmacıların daha rahat araştırma yapabilmeleri için büyük bir önem arz ediyor. Bu nedenle bizden talep edilen 18 ciltlik yazama eserler kataloğunu temin ederek Yazma Eserler Kütüphanesine teslim ettik. Gerçekten de kadim bir medeniyete sahibiz. Eser yönünde son derece zengin olan bu kütüphanemizden araştırmacılarımız daha çok istifade etmeli. Burada ki bilgiler tozlu raflarda kalmak yerine günümüze ulaştırılmalı ve insanlığın hizmetine sunulmalı. Çok önemsediğimiz bir konu olduğu için gelen bu talebi hiç düşünmeden kabul ettik ve temin ettiğimiz 18 ciltlik yazma eserler kataloğunu Yazma Eserler Kütüphanesine teslim ettik” dedi.
Şehzadeler Belediyesi tarafından bağışlanan yazma eserler kataloğu sayesinde araştırmacıların istedikleri eserlere daha rahat ulaşacağını ifade eden Manisa Yazma Eserler Kütüphanesi Müdürü Ali Arı “2011 yılında kurulan Yazma Eserler Kütüphanesi yeni bir binada hizmet vermeye devam ediyor. Araştırmacılarımızın zaman zaman kaynak eser konusunda bir takım ihtiyaçları söz konusu oluyordu. Özellikle de yazma eserler noktasında ihtiyaç vardı. Bizim burada olmayan kitapların başka bir kütüphanede olup olmadığını gösteren çalışmalara ihtiyacımız vardı. Şehzadeler Belediyemizin bu eserleri temin ederek bizlere hediye etmesi nedeni ile çok memnun olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Bu büyük destek nedeni ile değerli başkanımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir