Manisa’nın tarihi değerleri maket olacak

05 Nisan 2016 Salı, 21:44

MANİSA Araştırma Derneği (MANA-DER), ‘Yaşayan Tarih’ projesi kapsamında kentte belirlenen başta tarihi Sultan Cami olmak üzere toplam 6 tarihi mekanın üç boyutlu maketlerini yaptıracak.

MANA-DER Başkanı Şaban Mertyürek, yönetim kurulu üyeleri ve öğrenciler Vali Erdoğan Bektaş’ı makamında ziyaret etti. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Gençlik Projeleri Destekleme Programı kapsamında uygulamaya koydukları ‘Yaşayan Tarih’ isimli projeleri hakkında bilgi verdi. Dernek Başkanı Mertyürek, projenin amacının öğrencilerde tarih bilincini aşılamak olduğunu söyledi. Proje kapsamında kentte maketi yapılacak 6 tarihi mekanı belirlediklerinin altını çizen Mertyürek, belirlenen mekanlar içerisinde tarihi Manisa Valiliği binasının da olduğunu söyledi. Projede önce tarihi mekanların gezileceğini, tarihini araştırılacağını, fotoğraflanacağını ve ardından maketleneceğini belirten Mertyürek, şu bilgiyi verdi:

“Öğrencilerimizle birlikte yaptığımız fikir alışverişi sonucunda tarihi mekanlar olarak Muradiye Cami, Hatuniye Cami, Şifahane, Hükümet Konağı, Şart Harabeleri ve Kula Evleri olarak seçildi. Proje çerçevesinde ilk olarak bir atölye kuruldu. Atölyede yaklaşık 30 öğrencimize temel fotoğrafçılık ile maket yapma eğitimini teorik ve uygulamalı olarak verdik. Önümüzdeki süreçte belirlenen günlerde öğrencilerimiz seçilen 6 tarihi mekanda tek tek incelemede bulunacak ve fotoğraflayacaklar. Öğrencilerimiz bu şekilde maketini yapacakları tarihi mekanları görüp, detay fotoğraflamalarla ölçülendirmeyi yapacaklar. Tüm mekanların fotoğraflama işi bittikten sonra işin zor kısmı olan 3 boyutlu maketleme çalışması yapılacak. Maketleme çalışmasının en az 1.5 ay süreceğini sanıyoruz. Haziran ayı içerisinde belirlenen tarihi mekanların 3 boyutlu maketlerini açacağımız sergiyle vatandaşlarımızın beğenisine sunacağız.”

Vali Bektaş ise projenin öğrencilere şehrin tarihini, kültürünü, mimari yapılarını, dokusunu öğretmek adına faydalı olacağını ifade ederek, tarihi mekanların maketlerini merakla beklediğini dile getirdi. Öğrencilerle tek tek ilgilenerek sohbet eden Vali Bektaş, ziyaret sonunda konuklarına mesir macunu ikram etti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir