Manisalılar Mevlana’yı Anmak İçin Buluştu

15 Aralık 2017 Cuma, 16:48

Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin aylık kültür ve sanat etkinlikleri kapsamında Mevlana’nın 744’üncü Vuslat Yıldönümü etkinlikleri kapsamında anma gecesi düzenlendi. Hz. Mevlana’nın anlatıldığı programda ayrıca Hz. Mevlana’yı anlatan tiyatro oyunu ile Manisa Semazenler Derneği’nin sema gösterisi sahnelendi. Manisa Türk Tasavvuf Musikisi ve Mevlidhanlar Derneği ile Manisa Büyükşehir Belediye Konservatuarı Öğretim Görevlilerinin ortaklaşa düzenlediği ilahi dinletisi ve sema gösterisini de vatandaşlar ilgiyle takip etti.

Manisa Büyükşehir Belediyesi aylık kültür ve sanat etkinlikleri kapsamında Mevlana Haftasına Özel anma programı gerçekleştirildi. Mevlana’nın 744’üncü Vuslat Yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde Manisa Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nda yapılan programa Manisa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Nursel Ustamehmetoğlu, 9 Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Yıldırım ile Manisa Mevlidhanlar Derneği Başkanı Ali Gülfidan da katıldı. Vatandaşların da ilgiyle takip ettiği program Kuran-ı Kerim tilaveti ile başladı. Daha sonra MHP Yunusemre Belediye Meclis Üyesi Hüseyin Köroğlu ‘Hz. Mevlana’yı anmak ve Anlamak’ isimli konuşmasını yaptı. Hz. Mevlana’yı anlatan Hüseyin Köroğlu daha sonra sahneye 9 Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Yıldırım’ı sahneye davet etti. Yıldırım, “Tasavvuf, Hz. Mevlana bize ahlaklı olmayı, hırslarımıza, dilimize, öfkelerimize hakim olmayı, affetmeyi, merhametli olunması gerektiğini söyler. Biz hocalarda çok çirken bir gurur lafı var. Bizlere bazen halkın seviyesine inmiyorsunuz derler. Halkın seviyesine inmek ne haddimize. Bizim derdimiz halkın seviyesine çıkmak olmalı” diye konuştu.
İlahi Dinletisi Ve Sema Gösterisi İle Son Buldu
Programda daha sonra Manisa Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun hazırladığı ve konservatuar öğrencilerinin de rol aldığı Hz. Mevlana’yı anlatan tiyatro oyunu ile Manisa Semazenler Derneği’nin sema gösterisi sahnelendi. Hüseyin Köroğlu’nun Mevlana’ya yazılmış şiiri okunmasının ardından anma program Manisa Türk Tasavvuf Musikisi ve Mevlidhanlar Derneği ile Manisa Büyükşehir Belediye Konservatuarı Öğretim Görevlilerinin ortaklaşa düzenlediği ilahi dinletisi ve sema gösterisi ile son buldu. Programın sonunda sahneye çıkan Manisa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Nursel Ustamehmetoğlu, gecenin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederek çiçek takdiminde bulundu.

Sayfalar: 1 2 3 4 5

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir