Manisa bezine İstanbul’dan yoğun ilgi

31 Ekim 2016 Pazartesi, 16:59

MANİSA’da 600 yıllık bir geçmişe sahip ‘Manisa bezi’ne, İstanbul’daki Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı’ndan talep geldi. Manisalı kadınlar, vakfın İstanbul’daki işletmesi ‘Nahıl’da satılması amacıyla istenen 500 parça bez için üretim yapıyor.

Türk Kadınlar Konseyi Manisa Şubesi öncülüğünde hayat bulan Manisa bezinin ünü, diğer illere yayılmaya başladı. Şubenin öncülüğünde kurulan Tarihi Manisa Bezi Dokuma Kooperatifi üyesi 20 kadın, bugünlerde yoğun mesai harcıyor. İstanbul’da kadınların yaşam kalitelerini ve ekonomik durumlarını iyileştirmelerine destek olmak için kurulan Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı (KEDV), 500 parça Manisa bezi talep etti. Bunun için Manisalı kadınlar, talebi karşılamak amacıyla gece-gündüz çalışmaya başladı.

Tarihi Manisa Bezi Dokuma Kooperatifi Başkanı Saime Kurtel, Manisa Bezi’nin ünün diğer illerde yayılmaya başladığını ifade ederek, “Bezin en önemli özelliği, Manisa’da yetiştirilen pamuktan dokunması. Manisa bezi, dört ağaç türünden oluşan tahta tezgahlarda dokunmuş. Yarım asır önceye kadar yaşamış, sonra tezgahlar susmuş. Şimdi tekrar ortaya çıkarılan bu el sanatının, turistik ürün olarak kullanılmasının yanında Avrupa’ya açılması da hedefliyoruz. Yoğun ilgili görmesinin sebebi ise tamamen pamuk olmasıdır” diye konuştu.

MANİSA BEZİ İSTANBUL’DA SATILACAK

Kooperatif Başkanı Samie Kurtel, Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı’nın kendilerinden bir ay önce Manisa Bezi talebinde bulunduğunu ifade ederek, “Talep ettikleri Manisa bezlerini vakıf İstanbul’daki Nahıl isimli işyerinde satışa sunacak ve sergileyecek. Bu şekilde bezimiz İstanbul’da da büyük bir kitleye tanıtılmış olacak. Manisa Bezi’miz orada satıldıktan sonra yeni siparişler daha gelecek. Bu şekilde hem kooperatifimiz hem de kooperatif üyesi kadınlarımıza yeni bir gelir kapısı açmış olacağız” diye konuştu. Kooperatif Başkanı Kurtel, talep edilen 500 parça Manisa bezi talebini karşılamak için, 20 kadının tezgahta gece gündüz çalıştığını anlattı.

Kooperatif Başkanı Kurtel, Manisa bezi dokumacılığını yaygınlaştırmak ve kadınlara yeni iş sahası yaratmak amacıyla kurslar açtıklarını ifade ederek, “Kurslarımız Halk Eğitim ve İŞKUR destekli kurslarımızdır. Kurslarımıza katılan kadınlarımızı günlük cep harçlıkları, İŞKUR tarafından ödeniyor. Bu şekilde kursa katılan kadınlarımız hem Manisa bezini dokumasını öğreniyor, hem de ev bütçelerine katkı sağlamış oluyor” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir