Kent Müzesi Türk kültür mirasını geleceğe taşıyacak

13 Aralık 2016 Salı, 14:56

Turgutlu Belediyesi’nin ilçeye kazandırdığı en önemli yatırımlardan biri olan Kent Müzesi, açılışta geri sayıma başladı.
Turgutlu Belediyesi’nin Zafer Kalkınma Ajansı desteğiyle hayata geçirdiği Kent Müzesi Projesi’nin açılışında geri sayıma başlandı. Aslına uygun olarak komple boyanmasıyla güzelliği gün yüzüne çıkan Üzümcüler Konağı’nın iç donanımına dair taslak da ortaya çıkartılarak çalışmalara hız verildi. Binanın restore edilip aslına uygun olarak boyanmasının ardından Park Bahçeler Müdürlüğü ekiplerinin destekleriyle bahçe de komple düzenlendi. Türkiye’ye örnek bir projeyi hayata geçirmenin memnuniyeti içerisinde olduklarını ifade eden Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin ise bağışlarıyla Turgutlu halkının sahip çıktığı Kent Müzesi’ni 2017 yılının ilk çeyreğinde hizmete açacaklarını müjdeledi.
Türk Kültürü’nün ortak değerlerini gelecek nesillere aktarmak hedefiyle çıktıkları yolda önemli mesafe kat ettiklerini söyleyen Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin, “Özellikle İstiklal Mahallesi sakinlerimizin yakinen takip ettiği üzere Üzümcüler Konağı muhteşem görüntüsüyle göz kamaştırmaya başladı. Şimdi sıra da iç donanımına geldi. Bodrum, 1 ve 2. katları farklı tematik unsurlarla donatacağız. Halkımız, Turgutlumuz’un tarımından, mutfağına, sanayisinden sosyal yaşam tarzına kadar pek çok öğeyi Kent Müzemiz’in içerisinde bulacaklardır. Gerek fotoğraf gerekse modellemelerle yaşayan bir doku oluşturacağımız müze içerisinde geçmişe yolculuk yaparak manevi değerlerimizi yaşatacağımıza inanıyorum” dedi.

“Türk kültürel mirasına sahip çıkıyoruz”
Turgutlu halkının sahip çıktığı Kent Müzesi’nin beklentileri fazlasıyla karşılayacağını ifade eden Başkan Şirin, “Halkımız şundan emin olsunlar; ilçemizin geçmişini çocuklarına ve torunlarına ayna tutacak şekilde, ortak kültürümüzü geleceğe aktaracağız. Kent Müzesi’ni ülkemizin dört bir yanından ilçemize konuk olan misafirlerimizin de beğenisine sunacağız. Son olarak bugüne kadarki desteklerinden ve ilgilerinden dolayı halkımıza teşekkür ediyorum. İlk gün ne dediysek aynı noktadayız; Turgutlu’nun Müzesi’ni Turgutlulular kuruyor” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir