KARİYER GÜNLERİ ÜNİVERSİTELİLERLE İŞ DÜNYASINI BULUŞTURDU

23 Aralık 2014 Salı, 11:17

MANİSA Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’nda kariyer günlerinin bu yıl üçüncüsü düzenledi. İş dünyasının temsilcileri, bilgi ve birikimlerini öğrencilerle paylaştı.

CBÜ Uygulamalı Bilimler Salonu’nda bu yıl üçüncüsü yapılan kariyer günlerine; Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, Rektör Prof. Dr. Ahmet Kemal Çelebi, Sipil Grup Yönetim Kurulu Başkanı Hakkı Bayraktar, Denizbank Manisa Sanayi Şubesi Müdürü Danyel Hamidoğulları, Batı Anadolu Birim Müdürü Oğuzalp Karataş ve Polinas Plastik San. ve Tic. A.Ş. İnsan Kaynakları Uzman Yardımcısı Özgün Hocalar konuşmacı olarak katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Ahmet Kemal Çelebi, “Küreselleşen dünyada bilgi ve teknoloji baş döndürücü bir hızla gelişiyor. Muazzam bir rekabet ortamı var. Bu nedenle öğrencilerimizi her bakımdan en iyi şekilde yetiştirmenin bilinci ve gayreti içinde olmalıyız. Ülke olarak israf ettiğimiz kaynakların başında insan gücü yer alıyor. Oysa çok genç bir nüfusa sahibiz. Fakat bu genç nüfusu tam olarak değerlendiriyor muyuz noktasında ciddi soru işaretleri var. İlköğretimden başlayarak mesleklere yönlendiren bir eğitim anlayışını her bakımdan hayata geçirmemiz gerekiyor. Öğrenci üniversite tercihine sıra gelmeden çok önce mesleğini seçmiş olmalı. Kariye Günleri ile öğrencilerimize bu fırsatı sunuyoruz. Öğrenciler iş dünyasının çok değerli temsilcileriyle bir araya geliyor ve geleceğin meslekleri hakkında bilgi sahibi oluyor. İş dünyasının temsilcileri de sektörleri ile ilgili beklentilerini, bilgi ve birikimlerin genç arkadaşlarımla paylaşıyor. Sevgili gençler, kariyerden anlaşılması gereken sadece meslek olmamalı, tüm yönleriyle kişisel gelişimimizi gerçekleştirdiğimiz durum olarak algılanmalı. Bu milletin geleceği olan sizler, topluma karşı sorumlusunuz. Hatta bu milletin çocukları sadece bu topluma değil, tüm insanlığa karşı sorumlu. Kariyer hedefiniz sadece meslek edinmek değil başta kendi milletiniz olmak üzere tüm insanlığa faydalı bireyler olmaktır. Biz üniversite olarak bu noktada duyarlı olmak durumundayız. Sayın başbakanımızın yakın zamanda bir açıklaması oldu. ‘Biz üniversitelerin emrindeyiz’ diyordu. Dolayısıyla üniversitelerin emrinde bir Başbakan, sizlerin hizmetinde bir üniversite yönetimi olduktan sonra ben geleceğimiz adına çok umutluyum. Uygulamalı Bilimler Yüksekokulumuzun bir marka değeri olduğunu da biliyorum. Biz, bu marka değerini çok daha yukarılara taşımak için çalışacağız. Bu konuda çok duyarlı öğretim üyelerimiz var. Öğrencilerimizin gözlerine baktığımda da bunu görüyorum. Çünkü hepiniz pırıl pırılsınız ve umut dolusunuz. Üniversite yönetiminin, her zaman sizin arkanızda olduğunu da bilmenizi isterim. Yaptığınız her çalışmayı yürekten destekliyoruz” dedi.

VALİ BEKTAŞ’TAN ÖĞRENCİLERE ÖĞÜT

Meslek hayatı ile ilgili bilgi veren Vali Erdoğan Bektaş, “1984 yılında başladığım Kaymakamlıktan sonra son yedi yıldır da Valilik yapıyorum. 30 yıl geride kaldı. Ülkemizin her tarafında çalıştım. Mesleğimiz gereği fotoğrafın tamamına bakmaktan sorumlu oldum. Valilik bir koordinasyon, bir denetim makamıdır. Dolayısı ile fotoğrafın tamamına bakmak avantaj sağlıyor ve her konuda fikriniz oluyor. Ülkenin hemen hemen tamamını dolaştığımız için de ülkenin tamamı hakkında bir fikrimiz oluyor. Bunlar mesleğimin olumlu tarafları. Olumsuz tarafı ise bir konuda uzmanlaşamamak. Ben bir Anadolu çocuğu olarak hayata başladım. Belki çoğunuzdan daha kısıtlı imkanlara sahiptim. Ancak ana fikri kaybetmeden, düşe kalka ama dosdoğru, samimi olarak, hesapsızca işinizi yaptığınızda mutlaka karşılığını alıyorsunuz. Yeter ki iyi niyetli olarak, fedakarca, gücünüzün ve imkanınızın karşılığını verin. Emeğinizi esirgemezseniz, güncel rüzgarların etkisinden kendinizi uzak tutabilirseniz, gelecekte mutlaka söz sahibi olursunuz. Sevgili gençler, Avrupa’daki bütün kelimelerin kökü bizdedir. Bütün çağdaş kavramların esası bizdedir. Onlar bunun sadece sözünü ediyorlar, bizse içini doldurduk ve dolduruyoruz” dedi.

Kariyer günlerinin ilk günü Sipil Grup Yönetim Kurulu Başkanı Hakkı Bayraktar, Denizbank Manisa Sanayi Şubesi Müdürü Danyel Hamidoğulları, Batı Anadolu Birim Müdürü Oğuzalp Karataş ve Polinas Plastik San. ve Tic. A.Ş. İnsan Kaynakları Uzman Yardımcısı Özgün Hocalar’ın konuşmalarıyla sona erdi.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir