TURÇEP’ten su arıtma tesisi için çalışan belediyeye teşekkür ziyareti

10 Ocak 2015 Cumartesi, 13:42

MANİSA’nın Turgutlu İlçe Belediye Başkanı MHP’li Turgay Şirin’in makamında ziyaret eden Turgutlu Çevre Platformu (TURÇEP) üyeleri, belediyenin ilçeye su arıtma tesisi kazandırmak için yaptığı çalışmalara teşekkür etti.

Geçen yıl Kasım ayında Manisa Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nden alınan onay sonrası yaklaşık 40 milyon lira yatırımla hayata geçirilecek atık su arıtma tesisiyle ilgili İller Bankası’ndan alınacak kredinin onaylanması, inşaatın da bahar aylarında başlanacağı haberi çevrecileri memnun etti. Önümüzdeki aylarda inşaatına başlanacak atık su arıtma tesisinin hem Turgutlu hem de Gediz Nehri için büyük önem taşıdığını belirten TURÇEP üyeleri, Turgutlu İlçe Belediye Başkanı MHP’li Turgay Şirin’i makamında ziyaret etti. Platform üyeleri adına konuşan Hasan Namak, “Turgutlu’ya su arıtma tesisi yapılması yaklaşık olarak altı yıl ertelendi. Bunun sebebi belediyenin daha önce bu işi nikel madenine havale etmesiydi. Bu şekilde hem Gediz’i kirletmeye devam ediyor olması hem de halkın karşı olduğu nikel madeni projesi için yerel yönetimin işbirliği yapıyor olması bizi rahatsız ediyordu. Şimdi belediyenin arıtma tesisi yapma kararı, Gediz’in kurtulması için bir adım olduğu gibi belediyemizin maden şirketiyle işbirliğini kesiyor olması bizim mutlu etmiştir. Sizin bu kararınız bizi iki yönüyle de memnun etmiştir. Tebrik ediyoruz, teşekkür ediyoruz. Şimdi de Turgutlu Organize Sanayi Sitesi’ne bir arıtma tesisi yapılması için alınacak kararının müjdesini bekliyoruz. Arıtma tesisi olmayan bir organize sanayi, organize sanayi mantığına ve ruhuna aykırıdır” dedi.

Turgutlu için büyük bir eksikliğinin sona ereceğini söyleyen Başkan Şirin, “Turgutlu ve Gediz’in kirletilmesi noktasında da ciddi bir eksiklikti. Geçmiş dönemlerde de konuşulmuştu ama çok fazla bir şey yapılmamıştı. MASKİ (Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi) ile konuyu görüştük, hazır olduğumuzu söyledik. Yerimiz hazır her şeyimiz hazır dedik. Nihayetinde MASKİ’nin kuruluş aşaması noktasında bunu gündeme aldırdık. Bütçe anlamında da takriben daha önceden keşif bedelleri vardı. İller Bankasına müracaatları yapıldı. Kredilendirmesi yapıldı. Projesi hazırlandı. Tahmin ediyorum bu bahar aylarında inşaata başlanılacak. Aynı şekilde Turgutlu Organize Sanayi Sitesinin arıtma tesisinin yapımı da gündemimizde. O konuda da en kısa sürede size müjdeyi vermeyi umuyorum” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir