Kalifiye eleman ihtiyacı eğitim ile çözülecek

16 Nisan 2015 Perşembe, 13:08

MANİSA’nın Salihli İlçesi’nde tavukçuluk, büyükbaş, küçükbaş hayvancılıkla uğraşan, yem tedarikçisi ve süt ürünleri imalatı yapan Ticaret ve Sanayi Odası üyelerinin kalifiye eleman ihtiyacı için, Halk Eğitim ve İŞKUR ile ortak eğitim düzenlenecek.

Hayvancılık ile uğraşan Salihli Ticaret ve Sanayi Odası üyelerinin ihtiyaçlarını belirleyen anket çalışmasının sonuçları değerlendirildi. Salihli TSO’nun Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya da yönetimi, meclis üyeleri, SGK Şube Müdürü Aynur Ölgün, Salihli Halk Eğitim Merkezi Müdürü Nuray Gürkan, Tarım İlçe Müdürlüğü’nden Veteriner Mehmet Aydoğan ile Gıda Mühendisi Kübra Ekşi ve İŞKUR Hizmet Merkezi yetkilisi Özkan Taşkın katıldı. Son 2 yılda üyelerin nabzını tutmak için belli sektörlere yoğunlaşarak anket düzenlediklerini kaydeden Salihli TSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, sonuçların bir rapor haline getirilerek, ortak bir toplantıda tartışıldığını dile getirdi.

ÜYELER ARASINDA KAYNAŞMA SAĞLIYOR

Toplam 27 sorudan oluşan anketten çıkan sonuçlar projeksiyon yardımıyla sunuldu ve her soru hakkında üyelerin görüşlerine başvuruldu. Salihli TSO Meclis Başkanı Süleyman Oral, çiftliklere yaptıkları ziyaretlerden son derece memnun olduklarını söyleyerek, üyeler arasında kaynaşma ve dayanışmanın arttığını ifade etti.

Halk Eğitim Müdürü Nuray Gürkan, 12 kişinin biraraya gelmesi halinde üyelerin ortak sorunu olan kalifiye eleman ihtiyacına cevap vermek üzere kurs açabileceklerini kaydetti. İŞKUR yetkilisi Özkan Taşkın da, en az 2 kişi çalıştıran işyerlerinde, kurs görecek kişilere günlük 25 TL ödeme yapabildiklerini kaydetti. SGK Şube Müdürü Aynur Ölgün, bu sistemin kayıtlı istihdamı artırmaya yönelik iyi bir uygulama olduğunu ve yararlanılması gerektiğini belirtti. Hayvancılık sektörünün kömür temininde sıkıntı yaşadığı, bunun yanı sıra Ziraat Bankası’nın kullandırdığı krediler konusunda da Salihli’ye özgü sorunlar olduğu üyeler tarafından ifade edildi.

Manisa Tavuk Yetiştiricileri Birliği Başkanı Cemil Aktaş, üyelerin sahip çıkmaması ve aidat ödememesi nedeniyle kapanma noktasına geldiklerini, tavukçuların bu konuda duyarlı olması gerektiğini belirtti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.