TÜGİK ÜNİVERSİTE İŞBİRLİKLERİ MAGİAD’LA

03 Mart 2014 Pazartesi, 14:35

Geçtiğimiz cumartesi günü gerçekleşen Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu (TÜGİK) Genel Kurulu için Türkiye’nin dört bir yanından gelen iş dünyasının saygın isimleri ile birlikte Manisa Genç İş Adamları Derneği (MAGİAD) Yönetim Kurulu üyeleri de Ankara’daydı. Sabah saatlerinde Ankara’ya ulaşan MAGİAD Yönetim Kurulu üyeleri Swisotel’de yapılan kahvaltının ardından genel kurula katılmak üzere TOBB İkiz Kuleler Konferans salonuna geçti.Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TOBB Genel Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, TÜGİK Genel Başkanı Erkan Güral ve iş dünyasına yön veren onlarca iş adamı bir araya geldi.Maliye Bakanı Şimşek ‘Son dönemde ortaya çıkan bir takım söylemler hiçbir şekilde sizleri kötümserliğe düşürmesin. Türkiye, güven ortamını sağladığı dönemlerde büyük sıçrama yaşamıştır, güvensizliğin arttığı ortamlarda maalesef başarılı olamamıştır,biz istikrarımızı koruyarak güven ortamını iyileştireceğiz’ dedi.
Türkiye’nin katma değeri yüksek mal ve hizmet üretimini de yukarılara çekmesi gerektiğine işaret eden Şimşek, bunun için yetişmiş elemanın önemini vurguladı. Bakan Şimşek, Ar-G ve markalaşma konusunda da ciddi adımlar atılması gerektiğini belirterek, hükümet olarak bu konudaki vergi muafiyeti başta olmak üzere çeşitli destekleri sağladıklarını anlattı. Devletin Ar-Ge harcamalarının milli gelire oranının yüzde 0,5-0,6 civarında olduğunu ifade eden Şimşek, AB ortalamalarının da benzer düzeyde olduğunu, buna karşılık özel sektörden Ar-Ge’ye daha fazla önem vermelerini istediklerini söyledi. Bakan Şimşek, Ar-Ge konusunda çok önemli destekler verdiklerini, gerekirse bu destekleri artırabileceklerini kaydetti.
Türkiye’de kurumların kalitesinin de arttığını belirten Şimşek, Türkiye’nin rekabet gücü açısından önceki yıllarda en düşük yüzde 30’luk dilimin içindeyken, geçen sene sonu itibarıyla rekabet gücü en yüksek yüzde 30’luk grubun içine girdiğini ancak bunun yeterli olmadığını dile getirdi.”Türk özel sektörünün borcu yüksek” eleştirilerine de değinen Şimşek, özel sektörün yüzde 66’sının yabancı para cinsinden borcu bulunmadığını, kalanların yüzde 80’inin de yaptıkları ihracat nedeniyle alacaklarının olduğunu belirtti. Şimşek, “Bu nedenle eleştirileri kayda değer bulmuyorum. Devletin bilançosu sağlam, özel sektörün dinamizmi yerinde, borcu sorun oluşturmaz” diye konuştu.
TÜGİK Genel Kurulu’na katılan TOBB Başkanı RifatHisarcıklıoğlu da burada yaptığı konuşmada dünyanın 3 yeni değişimin başlangıcında olduğuna işaret etti. 2008 küresel kriziyle beraber dünyadaki likiditenin azaldığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, petrol ve doğalgazın yerine yeni enerji kaynağının artık kaya gazı olacağını bildirdi. Kaya gazının maliyetinin doğalgazın 3’te 1’i düzeyinde olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, en büyük kaya gazı rezervine sahip olan ABD’nin yeniden dünyanın üretim merkezlerinden birisi olmaya yöneldiğini ifade etti. Hisarcıklıoğlu, kaya gazının keşfi ve enerjinin ucuzlamasıyla maliyetlerin düşeceği belirtti. Türkiye’de de Güneydoğu ve Trakya bölgelerinde kaya gazı rezervleri bulunduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin de dünyadaki yeni düzenin ve pazarın içerisinde olması gerektiğini vurguladı. Hisarcıklıoğlu, 2 sene içerisinde dünyanın gelişmiş ülkelerinin tek bir pazar içerisinde buluşacağına dikkat çekerek, “Biz de muhakkak bu yapının içerisinde olmak zorundayız” dedi.
TÜGİK Başkanı Erkan Güral ise konuşmasına, 6 yaşındaki Levent’i kucağına alarak başladı. Konfederasyonun Ankara’daki merkez binası önünde, ağabeyi ile birlikte çöpten kağıt toplarken TÜGİK ailesiyle tanışan Levent’in hikayesi, genel kurula katılan herkesin gözlerini yaşarttı. Mardinli 7 kişilik bir ailenin ferdi olan Levent’le birlikte kürsüye çıkan Genel Başkan Erkan Güral, “Levent’in bundan sonraki eğitim hayatı içerisinde bizler olacağız. TÜGİK ailesinin en küçük üyesi olarak Levent aramıza katıldı” dedi. Güral’ın bu sözleri salondan büyük alkış aldı.
Konuşmaların ardından mevcut dönem faaliyet,mali,denetim raporu okunduve genel kurul seçimlerine geçildi.Genel kurulda mevcut başkan Erkan Güral güven tazeleyerek yeniden TÜGİK Genel Başkanı seçildi. Gerçekleşen faaliyetlerinden bahseden Güral, öz eleştiri yapmayı da ihmal etmedi. Eksik olduklarını düşündüğü bazı konulara hassasiyetle eğilmeye özen göstereceklerini ifade ederken, iş yaşamında kadınlara ayrıca destek vereceklerini,bununla ilgili projeler geliştireceklerini de belirtti. Bunun ilk adımı olarak mevcut TÜGİK Yönetim Kurulu üyelerinin yarısının bayan olduğuna dikkat çekti. Pembe Yaka adıyla başlatılan iş yaşamında bayanların ağırlığını arttırmayı hedefleyen bu projenin ilerleyen zamanlarda ulaşacağı başarıya hep birlikte şahitlik edeceğiz dedi. Bunun yanı sıra gençlerin ve çocukların eğitimine katkı sağlamanın da öncelikli hedefleri olduğunu belirten Güral , bu konu ile ilgili olarak Vakıf bünyesinde daha çok öğrenciye de burs verileceğinin de müjdesini verdi. TÜGİK Delegelerinin kendisine duyduğu güveni bir kez daha hissettiğini ve teşekkürlerini sunduğunu belirten Güral kendisinin de tüm TÜGİK ailesine kefil olduğunu dile getirdi.
Yapılan seçimlerden sonra yeni dönemde görev alacak isimler tanıtılırken MAGİAD Öğrenci temsilciliği ile TÜGİK’e örnek olan MAGİAD Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Ömer Özkara’nın da GİAD Öğrenci Temsilcilikleri Komisyonuna başkanlık yapacağı ifade edildi.TÜGİK ‘in bu dönem üstüne düştüğü konuda Manisa GİAD’ın 3 yıllık tecrübesnin oluşu ve yaptığı faaliyetler göz doldurdu. Özellikle gelenekselleştirme yolunda emin adımlar atılan Dünya Devleri Manisa’da Buluşuyor programından bahseden Özkara ‘Ülke genelindeki GİAD’laraböyle bir konuda öncülük yapmak büyük gurur, bizler iş yaşamına yön vermenin yanı sıra ülke geleceğine de eğilen geniş bir aileyiz. TÜGİK çatısı altında her birimiz ülkenin geleceğinde söz sahibi oluyoruz bu konuda mütevazi olamayız, bayanların iş yaşamındaki hakimiyetini arttırmak, insanlara istihdam sağlamak, gençlerin ve hatta çocukların eğitimlerine katkı sağlamak ve ekonomiyi canlı tutmak gibi birçok misyonumuz var ve bunlar az önce sayın bakanımızın da belirttiği gibi hükümetin de zaten üzerinde durduğu konular. Yıllardır olduğu gibi bu dönemde üzerimize düşen görevleri layığıyla yerine getirmeyi hedefliyoruz. Ülkemizi ve konfederasyonumuzu bir adım daha ileriye götürebilmek içinüzerimize düşen görevleri en iyi şekilde gerçekleştireceğiz.’’dedi
Gerçekleşen Genel Kurul Toplantısının Ardından Swisotel’de gerçekleşen gala gecesine katılan genç iş insanları programın başında spontane bir konuşmayla başlayan ve adeta bir kampanyaya dönüşen projeyle TÜGİK okulu yapılmasına karar verdi ve bu karar yardım sever iş insanlarının katkılarıyla gerçekleşme yolunda ilk adımını attı.İlerleyen zamanlarda bir üniversiteyle de eğitime verilen desteğin taçlanacağı dile getirildi. Gökhan Tepe’nin şarkılarıyla eğlence kattığı gala gecesinin son bulmasıyla MAGİAD Yönetim Kurulu Üyeleri de Manisa’ya dönüş yaptı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir