SON GÜNLERDE ARTAN İNTİHARLARI YORUMLADI!

25 Eylül 2014 Perşembe, 19:25

Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Psikologu Ender Çeker, Manisa’da son bir hafta içerisinde meydana gelen 6 intihar vakası ile ilgili açıklamalarda bulundu. İntihar vakaların temelinde ekonomik sorunlar yattığına dikkat çeken Ender Çeker,  bireysel ilişkilerin git gide bozulduğunu kalabalık toplumdan bireysel bir topluma dönülmesi nedeniyle insanların yalnızlaşarak çözüm yolu olarak intiharı seçtiğini söyledi.

Ferdi UZUN

Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Psikologu Ender Çeker, Manisa’da son bir hafta içerisinde meydana gelen intihar vakalarını yorumladı. İntihar vakaların temelinde ekonomik sorunlar yattığına dikkat çeken Ender Çeker,  bireysel ilişkilerin git gide bozulduğunu kalabalık toplumdan bireysel bir topluma dönülmesi nedeniyle insanların yalnızlaşarak çözüm yolu olarak intiharı seçtiğini söyledi. Avrupa’da yapılan bir araştırma üzerinden intihar vakalarını yorumlayan Çeker, “Kadın tecavüz var diye bağırıyor. O anda polisi arama oranı yüzde 1 oranında. Ama yangın var dendiği zaman sitedekilerin hepsi aynı anda hareket ediyor. Bireysel topluma döndüğümüz için bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın mantığıyla hareket etmeye başladık. İlişkiler de git gide bozuluyor. Böyle olunca insanlar kalabalık içinde yalnızlaşıyor ve tek yolu intihar olarak görüyor” dedi.

Statü kaybı da intihara sürüklüyor

Ekonomik sebeplerin çeşitlerine değinen Çeker, “Alım gücümüz olmamasına rağmen bir şeyler alıp tüketmeye çalışıyoruz. Bugün asgari ücretle çalışan birinin elinde 2 bin-3 bin TL’lik bir telefonu var. Bunu almak için 10-15 taksit yapıyor. Ama normal geçimini sağlayamıyor. Bu insan bu görsellerle ortamda kabul ettirmeye çalışıyor. Ama maddi gücü buna el vermiyor. Böyle olunca bir noktadan sonra bir çıkmaza giriyor. Çıkmazdan en basit yol intihar görülüyor. Başarılı bir yaşamdan sonra elindeki kaybeden bir insan statü kaybı nedeniyle de intihara kalkışıyor” diye konuştu.

Tepkisel intihar

Ölümle sonuçlanan intiharların dışında tepkisel intiharlara da vurgu yapan Çeker, “Özellikle ergenlerde görülen bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Siz bana bunu yaparsanız işte ben size bun yaparım. Bu tür intiharlarda ölümle sonuçlanan da var. Hap içen, kendini keserek göstermeye çalışan insanlar var. Bir kişi intihara kalkışmışsa zaten onu planlamıştır. Planladığı için onu durduramazsanız. İntihar edecek kişi ilk önce kendi kişiliği içinde çıkmaza girer” şeklinde konuştu.

JJ

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.