SOMALI MADENCİLERDEN KREDİ PROTESTOSU

24 Eylül 2014 Çarşamba, 18:53

MANİSA’nın faciayla sarsılan İlçesi Soma’da, bankaların kredi ve kredi kartları borcunu üç ay erteleyip faiz alınmayacağının söylenmesine rağmen geçen zamanın ardından faiziyle birlikte toplu ödeme talep ettiklerini söyleyen madenci ve yakınları eylem yaptı.

Soma’da Beşyol Mevkii’nde bulunan madenci heykeli önünde toplanan yaklaşık 200 madenci ve yakınları, bankaların kredi ve kredi kartları borcunu üç ay erteleyip faiz alınmayacağının söylenmesine rağmen geçen zamanın ardından faiziyle birlikte toplu ödeme talep ettiklerini söyledi. Topluluğun protestosuna CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel’den de destek geldi. Grup, ‘Madenciler Ölüyor, Bankalar Gülüyor’ sloganları eşliğinde yürüyerek maaş alıp kredi çektikleri banka ile faciadan sonra üç ay kredi ötelemesi yapan bir diğer bankanın önüne gitti, bozuk para bıraktı.

ÇÖZÜM OLMAZSA ANKARA’YA YÜRÜYÜŞ DÜZENLENECEK

Grup adına basın açıklaması yapan maden işçisi Eren Malkoç, “Acil bir şekilde burada yaşayan halkın vergiden muaf ve kredi borçlarının silinmesini talep ediyoruz. Soma bir emekçi şehri, Soma’da yaşayan biz emekçiler kıt kanat geçimini sağlayan kişileriz. Bizler halen daha facianın psikolojik sorunlarını atamazken, bizlere bir de bankaların yaratmış olduğu bu sorun daha da kötüye sürüklemektedir. Burada en çok mağdur olan taraf biz madencilerdir. Ama görünen o ki bizden daha çok mağdur olan taraf gözüken bankalarmış. Sayın devlet büyüklerinden de bu olayı dikkate almalarını istiyor aksi takdirde yakın zaman içinde düzelmez ise bizleri bu kaosun içinde yalnız bırakırlarsa, bu yürüyüşün daha büyük ve daha kalabalık kitleyle Ankara’ya yürüyeceğimizi buradan duyurmak istiyoruz” dedi.

CHP’Lİ ÖZGÜR ÖZEL’DEN DESTEK

Facia sonrası herkesin söz verdiğini belirten CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, “Özel bankalar kredileri erteleme ve maden şehitlerimizin ailelerine borcunu silme, mevcut madencilerin borçlarını faizsiz öteleme yarışına girmişti. Devlet bankaları bundan geri kalmadı. Ama bugün geldiğimiz noktada görüyoruz ki, hepimizin gururu olması gereken, her bir tuğlasında bu ülkedeki herkesin alın teri olan hakkı, hukuku olan banka da madenciye ötelediği borçları geri istemektedir. Özel bankalar ki kapitalist sistemin, sömürünün en vahşi örneklerden birini Türkiye’de tüketici kredilerinde, kredi kartlarında, esnaf kardeşlerimize uyguladıkları ticari kredilerin acımasız kredilerin faizlerinde göstermiştir. Bugünde kan emiciliklerini madenciler üzerinde göstermektedirler” diye konuştu.

MADENCİLERE ÖZEL KANUN TEKLİFİ

Hazırladığı yedi maddelik kanun teklifini hatırlatan CHP Manisa Milletvekili Özel, “Hazırladığım yedi maddelik kanun teklifi ile şunu öneriyoruz. Sadece kazaya uğrayan maden ve o şirkette çalışanlar değil. Tüm Soma, Soma yetmez bugün Zonguldak’ta işsiz kalanlar, Şırnak’taki madenlerde hayatını kaybedenler, geçtiğimiz günlerde Balıkesir İvrindi’de güvensiz koşullarda hayatını kaybedenler yer altı, yer üstü ayrımı olmaksızın Türkiye’deki 50 bin maden emekçisi için bir kanun teklifi verdik. Şuana kadar bankalara özel ve kamu ayrımı yapılmaksızın bütün borçların bir yıl süreyle tamamen ertelenmesini, yapılmış tebligatların yapılmamış, başlatılmış icra işlemlerinin geri çekilmesini, borçların 1 yıl sonra faizsiz olarak 36 takside bölünmesini, burada oluşacak masraf ve faiz varsa bunun hazine tarafından karşılanmasını öneriyoruz” dedi.

Açıklamaların ardından grup, sessizce dağıldı.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir