SOMA YAZILI TORBADA UCUZ KÖMÜRE DİKKAT

01 Ocak 2014 Çarşamba, 18:00

Kömürcüler Sitesi Kooperatifi Başkanı Hamza Erese, yaklaşık bir yıldır Soma yazılı kömür torbalarının bastırılıp içine ucuz kömür koyulduğunu belirterek, “Bize ton olarak maliyeti 400 liraya gelen kömür 380 liraya 400 liraya vatandaşlara satılıyor. Bu durumu yetkililerin çözmesini istiyorum” dedi.
Vatandaşların kaliteli torbalarda satılan ucuz kömürleri almamasını dile getiren Hamza Erese, kömürün katı yakıt belgesi olanlardan alınması gerektiği noktasında uyardı.
Çevre İl Müdürlüğü, valiliğe ve belediyeye bir çok defa şikayetlerde bulunduğunu belirten Kömürcüler Sitesi Kooperatifi Başkanı Hamza Erese, “Kömür torbalarında kendi kömürlerinin satımı açısından hiç bir şikayet yok. 1 yıldır Soma kömürlerinin torbalarını bastırıp içine ucuz kömür doldurup satıyorlar. Rekabet şansımızı elimizden alıyorlar. Bize ton olarak maliyeti 400 liraya satılan kömür 380 liraya 400 liraya vatandaşlara satılıyor. Bu durumu yetkililerin çözmesini istiyorum. Kömür fiyatları bu yıl 460 ile 480 arasıdır. Aynı kömür 400 liraya veriyorsa o kömür torbaının içindeki ucuz kömürdür.Vatandaşlar Çevre ve Orman Müdürlüğü ve Valilik tarafından verilen katı yakıt belgesi olanlardan kömür alsınlar. Bizler devamlı denetim altındayız. Herkese bu belge verilmiyor. Kömürcüler sitesinde toplamda 15 tane yaz kış kömürcülük yapanlar var. Ama kışın en az 300 tane kömürcü var. Kışın bakkalar, manavlar ve berberler kömürcü oluyor. Bunların denetimi de yapılmıyor. Manisa’da bu katı yakıt belgesi 23-25 kişide var. Katı yakıt belgesi olanlardan kömür alsınlar” dedi.
“SATIŞLAR YÜZDE 25 DÜŞTÜ”
Hamza Erse şöyle konuştu: “Manisa’da doğalgaz abonelerinin artması dolaysıyla kömür satışları yüzde 25 düştü. Ama asgari ücretli vatandaşlar bu doğalgaz ücretlerini ödemeyecek durumdalar. Onun için düşüş bizi çok fazla etkilemedi. Doğalgaza karşı değiliz. Tabi doğalgaz kullanan vatandaşlardan kömüre dönenlerde oldu”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.