SOMA ÇALIŞANLAR DERNEĞİ’NDEN DERSANE TEPKİSİ

07 Aralık 2013 Cumartesi, 12:19

Soma Çalışanlar Derneği dershanelerin kapatılmasına karşı olduklarını belirten bir basın açıklaması yaptı. Dernek Başkanı Emrullah Güzel, dershanelerin eğitim sisteminin ve sınavların ortaya çıkardığı bir sonuç olduğunu belirterek, önemli bir boşluğu doldurarak fırsat eşitliği yarattığını söyledi.
Güzel, “Dershaneler kapatıldıktan sonra da üniversite sınavları ve bu sınavlara hazırlık süreçleri devam edecektir. Özel okullara gidenler ve ekonomik durumu iyi olanlar sınavlarda büyük avantaj sağlarken bu imkanı olmayan aileler ve öğrenciler ne yapacak? Dershaneler bu anlamda rantçı değildir. Önemli bir boşluğu doldurarak fırsat eşitliğini sağlamaktadır. Devlet okulları arasında bile eğitim kalitesi açısından uçurum var. Bazı okullarımızda öğretmen eksikliği bulunmaktadır. Öğrenciler, dershaneye giderek okuldaki eksiklerini tamamlamaktadır. Türkiye’de eğitimin, nitelikli öğretmen açığı ve uyuşturucu, alkol ve şiddet gibi daha ciddi sorunları varken ilk yapılacak iş dershaneleri kapatmak mı olmalıdır?” diye sordu.
Sorularını, “250 binden fazla öğretmen adayı atanmayı bekliyor. Hal böyleyken bile devlet atama yapamıyorken 50 binden fazla dershane öğretmeni nasıl kamuya alınacak? Özel okulların kontenjanlarının yüzde 40’ı boş. Madem hükümet dönüşen dershanelere teşvik vereceğini söylüyor, halihazırdaki kolejleri neden desteklemiyor? Dershanelerin amacı, MEB’in belirlediği sınava hazırlamaktır. Hal böyleyken öğrencileri yarış atına dönüştüren dershane midir, yoksa MEB mi? İngilizce, Kürtçe, gitar kursları serbestken Türkçe, matematik, fizik kursu nasıl yasak olur?” şeklinde sürdüren Emrullah Güzel, şöyle konuştu:
“Bu, Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı değil mi “Dershaneler kapatılırsa mezunlar, KPSS adayları sınava nasıl hazırlanacak? Dershaneleri kapatmanın Anayasamız’ın 48. ve 213. maddelerine göre evrensel hukuk açısından eğitim öğretim hakkı, çalışma ve sözleşme özgürlüğü, çalışma hakkı ve ödevi, etkili başvuru hakkı ve eşitlik ilkesi ihlâllerini doğuracağı da aşikardır. Hukuk devleti olduğumuz için bu hukuksuzluğa karşı çıkılması gerektiğini ifade ediyoruz. Kesinlikle kara propaganda yapmıyor, sadece haklılığımızı belirtmek istiyoruz. Liberal demokrasiyi ve özelleştirmeyi savunacak, sonra da ‘Dershaneleri kapatıyoruz’ diyeceksiniz. Özal’ın ve Menderes‘in açtığı yolda ilerlediğini ifade eden yönetim anlayışına, böyle bir tutum yakıştırılamaz. Serbest teşebbüs hürriyeti kısıtlanamaz. Bu nedenlerden dolayı Soma Çalışanlar Derneği olarak dershanelerin kapatılmasına karşıyız.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.