ŞEHİR TİYATROSU BU KEZ ONLAR İÇİN SAHNE ALDI…

03 Ocak 2015 Cumartesi, 13:47

Manisa Şehir Tiyatrosu’nda sahnelendiği günden beri Manisalıların yoğun ilgi gösterdiği Haldun Taner’in yazdığı Tayfun Şengöz’ün yönettiği Keşanlı Ali Destanı adlı oyun, Manisa E Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumunda kalan mahkumlar için sahnelendi. Keşanlı Ali Destanını hüküm giymiş olan mahkûmlara keyifli anlar yaşattı. Oyunun sonunda Manisa Cezaevi Müdürü İsmet Çelik, güzel oyundan dolayı Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Tayfun Şengöz’e çiçek takdim ederek teşekkür etti. Gardiyanların Keaşnlı Ali’yi gözaltına alması büyük beğeni topladı. Mahkûmlara moral vermek amacıyla Keşanlı Ali Destanını özel olarak düzenlediklerini söyleyen Şehir Tiyatrosu Sanat Yönetmeni Tayfun Şengöz, “Onların sıkıntılarını, acılarını bir nebze olsa da unutturmak amacıyla bu özel seanssı düzenledik. Bir anlamda onlara moral gecesi düzenlemiş olduk. Mahkûmları burada ağırlamaktan dolayı çok mutluyuz” dedi.

Sineklidağ, büyük bir kentin eteklerinde yer alan, gecekondulardan oluşmuş, ezilen, yoksul insanların yaşadığı bir varoştur. Keşanlı Ali, Çamur İhsan’ı öldürmekten hapse düşmüştür ve hapisten bir kahraman olarak çıkagelir. Ali’nin iki dramı vardır: Birincisi, suçsuzdur; ikincisi, aşık olduğu Zilha, Çamur İhsan’ın yeğenidir ve ona düşmanca davranmaktadır. Muhtar seçilen Ali, Sineklidağ’da yeni bir düzen oluşturur ama yüreğiyle beyni arasında ciddi çatışma yaşamaktadır. Şef olarak toplumuna; insan olarak, duyduğu aşka sorumludur.

Ali “Destan”ı kullanmaya karar vermiştir. Çünkü “Bu toplumda sessiz, sakin, efendi olursan her zaman dayak yer, ezilirsin. Ama terbiyesiz, güçlü, zalim, ne dediğini bilmeyen biri olursan, o zaman saygı görürsün”. Ali, hapiste bunu öğrenmiş ve yeni bir Ali’yi fark etmiştir. Oyun; 2 perde olup toplam 105 dakikadır.

Oyun son olarak 09 Ocak 2015 Cuma saat 20: 00’da Şehir Tiyatrosu’nda perde diyecektir. Son oyun olmasından dolayı giriş serbesttir. Bilet dağıtımı olmayacak. Bu oyun; 12 yaş ve üzeri olanlar için uygun. Keşanlı Ali Destanı oyunu Şubat ayından itibaren Salihli Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nda ayda iki kere olmak üzere perde diyecek. Bundan böyle ilçelerdeki tiyatro severler Salihli’ye de gelip oyunları izleyebilecekler. Şehir Tiyatrosu, 2015’te “Ölüm ve Kız adlı izleyicilerin karşısına çıkacak.

mahkumlar keşanlı destanı  (6) mahkumlar keşanlı destanı  (7) mahkumlar keşanlı destanı  (8) mahkumlar keşanlı destanı  (11)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir