SEÇİMDEN SONRA NE OLUR?

22 Ekim 2015 Perşembe, 17:10

Söze Yunusemre Belediyesi’nin yeni başkan yardımcılarıyla başlamak istiyorum. Gelenlere yeni görevlerinin hayırlı olmasını diliyorum. Ayrılacak olanlara da bir süre dinlenmek faydalı olabilir demekten başka bir şey gelmiyor dilime.

Şimdi nereden çıktı bu değişiklik? yada kimler gidiyor, kimler geliyor? diye sorulabilir. İşin orasını da yetkili merciler vakti geldiğinde açıklayacaktır mutlaka. Ama sancılı bir değişim süreci olacağı kesin. Zaten tüm değişimler sancılı değil midir?

Peki bu değişim ne zaman mı olur? Yazının başlığına bakarak, seçimden sonra diye düşünmeyin. Her an olabilir.

***

Gelelim seçimden sonra ne olur? Sorusunu tartışmaya.

Çok değil, bir hafta, on gün sonra seçmen tekrar sandık başına gidecek. Sokakta seçim atmosferi var mı? Yok.

Ne adaylarda, ne de seçmende heyecan var. Tansiyon düşük. Çünkü herkes aşağı – yukarı aynı sonucu bekliyor.

Seçmenin önemli bir kısmı ve özellikle iş çevreleri seçimi değil de sonrasını konuşuyor. Türkiye yine hükümetsiz kalır mı? Endişe bu.

Hakim kanaat şu. Eğer sandıktan tek parti iktidarı çıkmazsa bu kez liderler uzlaşacaklar. Hatta uzlaşmak için birbiriyle yarışacaklar. Çünkü yeni bir sandık ihtimali dahi mevcut genel başkanların tamamının tahtını sallayacak.

Seçim sonuçlarının sağlıklı olmadığı tartışmaları, hükümetin kurulamaması ve terör olaylarının tırmanması gibi sonuçlar ise bir başka krizin nedeni olabilir. Askeri darbe.

O yüzden tüm liderler ve özellikle AK Parti bu kez çok daha temkinli olacak. Tek parti iktidarı AK Parti için büyük sevinç olur, ama olmazsa da bu kez bu sonuç onlar için artık dünyanın sonu anlamına gelmeyecek.

Tabi bir şey daha var.

Türkiye için 1 Kasım’dan çıkacak en kötü sonuç, seçime hile karıştığı ya da seçmen katılım oranının düşük olması gibi bir sonuç olur. Seçimin ardından sonuç her ne olursa olsun yeni hükümet yerine gündeme seçimin muteberliği oturursa; ülke olarak kaosa sürükleniriz. Bu nedenle herkes tercihi her ne olursa olsun sandık başına gitmeli ve geçerli oy kullanmalı. Türkiye’nin önünü tıkayacak olan kullanılan geçerli oylar değil, kullanılmayan oylar olacaktır.

***

Manisa AK Parti özelinde Recai Berber’in bakan olup olmayacağı konusu çok önemli. Bu Manisa yerel siyasetine yöne verecek bir gelişme.

Recai Berber, 7 Haziran’da Manisa’da liste başı olarak seçime girdi. Hem Arınç, hem Tanrıverdi aday olmadı ama Berber yerini Selçuk Özdağ’a kaptırdı.

Berber bakan olursa karizmayı toparlayacak. Ama Selçuk Özdağ’ın bakan olması ya da mevcut durumun devamı halinde, Manisa AK Parti’de şu an devam eden sessiz gerginlik daha da tırmanacak. Çünkü Selçuk Özdağ mevcut pozisyonunu sürdürmesi durumunda AK Parti’nin Manisa Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmak isteyecek. Tanrıverdi örneğine bakılacak olursa bu konuda işi zor görünmüyor. Tabi bu işe Büyükşehir adayı olmayı hedefleyen Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi, Çerçi’nin yerine Yunusemreye’ye aday olmayı hedefleyen parti yöneticileri ne der? Bunu da bekleyip göreceğiz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir