SABUNCUBELİ TÜNELİ YARIDA KALDI

06 Kasım 2014 Perşembe, 14:52

AKP’nin Çılgın Projeleri kapsamında görkemli bir törenle başlattığı, Sabuncubeli Tüneli’nde çalışmalar durdu. Projeyi üstlenen Koçoğlu İnşaat’ın iflasın eşiğinde olduğu iddia edildi.

İZMİR-Manisa arasındaki mesafeyi 15 dakikaya indirmesi planlanan, AKP’nin 35 İzmir 35 Projesi kapsamındaki Sabuncubeli Tüneli projesi durdu. Projeyi üstlenen Koçoğlu İnşaat’ın iflas ettiği ve mallarına haciz konduğu iddia edildi. Dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın da katıldığı 2011 yılının Eylül ayındaki imza töreninde projenin 110 milyon liraya mal olacağı ve 2 yıl içinde bitirileceği açıklanmıştı. Törende Koçoğlu İnşaat adına konuşan Mehmet Şükrü Koçoğlu, inşaatı en geç iki yıl içinde tamamlayacaklarını vurgulayarak, “Finansmanı bize ait, görüşmeler devam ediyor. İnşallah bu bölgeye yaptığımız beşinci proje olacak. Alnımızın akıyla 13 yıldır işletiriz” ifadelerini kullanmış, Karayolları Genel Müdürü Mehmet Cahit Turhan da tünelin 110 milyon liraya mal olacağını, biran önce hayata geçmesi için yap-işlet devret modelini tercih ettiklerini söylemişti. Törende konuşan Binali Yıldırım da, “Bu proje Manisa ile İzmir’in ortak projesi. Kamu özel sektör ortaklığı ile yapılan bir proje. Bu yönüyle kamu bütçesine ilave bir yük getirmiyor. Karar süreçlerini hızlandırıyor. Bürokrasiyi ve ihale kanunundan kaynaklanan bazı zaman kayıplarını ortadan kaldırıyor” diye konuşmuştu.

ÇALIŞMALAR DURDU

Eylül 2011’de inşaat çalışmalarına başlanan, sonra yapımı daha önce de heyelan, eğim, zeminde karşılaşılan zorluklar gibi nedenlerle ertelenen tünelde çalışmalar bu kez de ihaleyi alan firmanın ödeme güçlüğü çekmesi yüzünden durdu. Yüklenici firma Koçoğlu’nun bankalara büyük borcu olduğu, borçlarına karşılık şantiyeyi ipotek gösterdiği ve başlayan krizle birlikte iş makinelerinin haczedilmesi üzerine işin aksadığı iddia edildi. Koçoğlu firmasının işi alt taşeron olarak Kamacı İnşaat adlı bir firmaya devrettiği, bu firmanın da ödeme yapılmadığı için işçilerin parasını ödeyemediği bunun üzerine işçilerin yüzde 90’ının işi bıraktığı da iddia edildi. Bir çoğu Samsun, Ordu, Ağrı ve Van gibi illerden gelen işçiler yaklaşık 2 aydan beri maaaşlarını alamadığı için işi bıraktığı iddiası, çalışan bazı işçiler tarafından da doğrulandı.

SON DURUM NE

Manisa Valiliği’nin yaptığı son İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı’nda konuşan Karayolları İzmir Bölge Müdürü Abdulkadir Uraloğlu, tünelin 2016 yılında biteceğini hatırlatarak, tünelin İzmir tarafında sol tüpte 1127 metreye, sağ tüpte 1084 metreye, Manisa tarafında ise sol tüpte 55 metreye, sağ tüpte de 100 metreye ulaşıldığını açıklamıştı.

İFLAS ERTELEME DAVASI

Firma iflasını isteyen bankalara karşı, iflas erteleme talebinde bulunmuştu. Sabuncubeli Tüneli’nin yapımını üstlenen Koçoğlu İnşaat’ın iflas erteleme davası bugün Ankara 11. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde görülecek. Dava dosyasının karar için bilirkişi heyetine gönderilmesi bekleniyor.

SORUNU 15 GÜN İÇİNDE ÇÖZECEĞİZ

Aynı zamanda Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Yönetim Kurulu Başkanı da olan Koçoğlu İnşaat A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Koçoğlu, sorunun bankaların sıkıştırmasından kaynaklandığını ancak problemi en geç 15 gün içinde çözeceklerini söyledi. Telefon ile ulaştığımız Koçoğlu, “Bankaların iflas istemi yüzünden alacaklarımı tahsil edemiyorum. Yarın (bugün) bu konuyu hukuk yoluyla çözeceğimizi umuyorum. İflas erteleme talebimizin kabulunun ardından bir hafta, bilemediniz en geç 15 gün içinde yeniden çalışmalar başlayacak. İşçilerimizin ve alt taşeronun ödemeleri 1 ay kadar gecikti” diye konuştu.

Soru önergeleri yanıtsız kaldı

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, Temmuz ayında Sabuncubeli Tüneli inşaatında incelemelerde bulunmuş ve tünelin şaibeli olduğunu iddia etmişti. Sabuncubeli Tüneli inşaatının arap saçına döndüğünü ileri süren CHP Milletvekili Ören, “Yapılan açıklamalarda, tünel uzunluğu 2 bin 800 metreden, 4 bin 70 metreye, sonradan da 6 bin 480 metreye çıkarıldı ve proje süresinin 3 yıl daha uzatıldığı belirtildi. Başbakan da tünel uzunluğunu 6 bin 480 metre olarak ifade etmişti. Önceki gün Karayolları 2’nci Bölge Müdürü 4 bin 70 metre uzunluğundaki tünelin 2016 yılında bitirileceğini Manisa’da açıkladı. Bu tutarsız açıklamalar, projenin gerçek uzunluğu ve maliyeti konusunda şaibelere neden oluyor ve yolsuzluk iddialarını güçlendiriyor” açıklamasını yapmıştı.

ŞAİBE VAR

Tünel hakkında kamuoyunda şaibelerin oluştuğunu söyleyen CHP’li Ören, “2 bin 800 metrelik tünelin yapım ihalesi Yap-İşlet-Devret modeli ile 11 yıl 11 ay 11 gün işletme hakkıyla verilmiş ve bu süre içinde projeyi üstlenen şirketlerin geçen araçlardan 2.5 dolar ücret almaları kararlaştırıldı. Sabuncubeli Tüneli fesat karıştırılmış bir proje haline geldi. Günde 30 bin aracın geçeceği bu tünelin parasını vatandaş cebinden ödeyecek. Bu nedenle tünel uzunluğunun neden 4 bin 70 metreye düştüğünün Manisa halkına açıklanması gerekiyor. Çünkü kafalarda şaibeler var” ifadelerini kullanmıştı.

CEVAP YOK

Eski Ulaştırma Bakanı ve AKP İzmir Milletvekili Binali Yıldırım’a yönelttiği Sabuncubeli Tüneli ile ilgili soruların yanıtsız kaldığını söyleyen CHP’li Ören, “Hükümetin görevi, tünelden gelen kötü kokuları gidermek ve yolsuzluk iddialarını araştırmaktır. Fakat tünelin yapımından sorumlu olan Ulaştırma Bakanlığı, milletvekillerinin sorularına cevap veremiyor. Eski Bakan Binali Yıldırım Meclis’te kendisine verilen 1997 soru önergesinden sadece 161 tanesine cevap verdi. Benim Sabuncubeli ile ilgili önergelerime cevap vermedi” dedi.

2 Yorum

 1. yusuf

  12 Kasım 2014 at 08:08

  Biz suan 26 kisi kaldik sabuncubeli tunelinde 3aydir para alamiyoruz burda bugun ile 13 gundur calisma yok ve bize dedilerki 10 kasimda cozulecek cozulmedi ve 20 kasimda paraniz verilecek dediler simdide suresiz izine yoluyorlar mecburiyeten ne cikisimizi nede paramizi veriyorlar cok zor durumdayiz yetkilerimizden yardim beklemekteyiz 13 gundur caliadik cebimizde tras olacak cilet paramiz yok bizim sesimizi duyan kimse yokmu? Turkiye cumhuriyetinde kimse yanimizda olmayacak mi kimse sormayacak mi bizi lutfen el uzatin isci karfeslerinize saygilarimla yetkililerime sesleniyorum…

  • halil

   12 Kasım 2014 at 09:06

   Sabuncubeli tunelinde 3 aydir para alamiyoruz.13 gundur calismiyoruz ayin 10nda para verilecek dediler vermediler bu sefer mahkeme 13 ne ertelendi dediler ayin 20 ne kadar bekleyin dediler para verilecek dediler para yok rezil oluyoruz lutfen el uzatin.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir