Rektör Prof. Dr. Ahmet Ataç göreve başladı

29 Temmuz 2019 Pazartesi, 16:05

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörlüğü’ne atanan Prof. Dr. Ahmet Ataç, düzenlenen törenle görevine başladı.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Manisa Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Rektörlüğü’ne atanan CBÜ Eğitim Fakültesi dekanı Prof. Dr. Ahmet Ataç, Şehit Prof. Dr. İlhan Varank yerleşkesinde düzenlenen törenle görevine başladı. Eski rektörün Kemal Çelebi’nin katılmadığı törene rektör yardımcıları, akademisyenler ve öğretim üyeleri katıldı.

Rektörlük binasına gelen CBÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ataç, kendisini karşılamaya gelenlerin tek tek elini sıktıktan sonra, eşi Sevde Ataç ile birlikte makama geçti. Kendisine çiçek takdim edilen rektör Ataç, giydiği rektör cübbesinin ardından alkışlar eşliğinde makam koltuğuna oturdu.

 

Prof. Dr. Ahmet Ataç kimdir?

 

25 Ağustos 1971 yılında Kahramanmaraş’ta doğan Ahmet Ataç, 1993 yılında Çukurova Üniversitesi fizik bölümünde lisans eğitimini ve aynı üniversitede 1996 yılında fizik alanında yüksek lisansını tamamladı. 1994-1999 yılları arasında Manisa Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi fizik bölümünde araştırma görevlisi olarak çalıştı. 1999-2002 yılları arasında Gazi Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışan Ataç, 2002 yılında Gazi Üniversitesi Fizik/Atom Molekül Fiziği alanında Doktor unvanını aldı. 2002-2009 yılları arasında Manisa CBÜ Fen-Edebiyat Fakültesi fizik bölümünde yardımcı doçent, 2009-2015 yıları arasında doçent ve 2015 sonrası profesör olarak Manisa CBÜ de akademik hayatına devam etmektedir. Ayrıca, Manisa CBÜ Eğitim Fakültesi Dekanlığı, Gördes MYO Müdürlüğü, Manisa MYO Müdürlüğü, üniversite senato üyeliği, anabilim dalı başkanlığı, fen-edebiyat fakültesi uzlaştırma kurulu üyeliği, Manisa CBÜ Yüksek Öğrenim Vakfı yönetim kurulu üyeliği, fizik bölüm başkanlığı gibi önemli mevkilerde görev aldı. Ulusal düzeyde desteklenen 19 projede yürütücü ve araştırmacı olarak görev yapan Ataç, bugüne kadar 6 yüksek lisans ve 2 doktora tezi olmak üzere toplam 8 lisansüstü tez çalışmasını yönetti. Uluslararası indekslerde taranan (SCI) dergilerde 45 tane, ulusal dergide 1 tane yayını ve 58 tane uluslararası, 34 tane ulusal kongrede bildirisi bulunan Ahmet Ataç’ın uluslararası hakemli dergilerde editörlük ve çok sayıda hakemlikleri de vardır. Ayrıca, Ataç,  SCI tarafından taranan uluslararası hakemli dergilerde 600’ün üzerinde atıf almıştır. Bunun yanında, TÜBİTAK tarafından verilen 9 tane “Yayın Teşvik Ödülü”, MCBÜ bünyesinde 3 tane “Yayın Performans Ödülü”, 1 tane “Bilimsel Dergi Yayıncılık Ödülü”  ve “Sosyal Sorumluluk Proje Ödülü” de bulunmaktadır. İyi derecede İngilizce bilen Ataç, evli ve 2 çocuk babasıdır. 2015 yılından itibaren Manisa CBÜ Eğitim Fakültesi’nin dekanlığını yürüten Prof. Dr. Ahmet Ataç, 27 Temmuz 2019 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Manisa CBÜ rektörlüğüne atandı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir