ÖZGÜR ÖZEL: SORUNLARI BİLİYORUZ, ÇÖZMEYE GELİYORUZ

27 Ocak 2014 Pazartesi, 13:41

CHP Manisa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve Manisa Milletvekili Özgür Özel Ahmetli Esnaf Kefalet Koopperatifi Genel Kurulunda konuştu, esnaf coştu, konuşması 17 kez alkışlarla kesildi.

Önceki gün gerçekleşen Ahmetli Esnaf Kefalet Kooperatifinin Genel Kuruluna, AKP Milletvekili Selçuk Özdağ, CHP Manisa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Özgür Özel, CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören ve Ahmetli Belediye Başkan adayları katıldı.

Belediye Başkan adaylarının yaptığı kısa selamlama konuşmalarından sonra kürsüye çıkan Manisa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Özgür Özel;

‘Ahmetli’nin ve esnafımızın sorunlarını biliyoruz ve çözmeye geliyoruz. Ben Manisa Hatuniye Caminin arkasında Saksıcı Ahmet amcanın çıraklığına 7 yaşında başlayarak esnaflığı öğrendim. Sonrasında Eczacılık Fakültesini bitirdiğim günden beri kendi eczanemin sahibi oldum. Milletvekili seçildiğim günden beri de Meclis’te 1 yıl 107, bir yıl 137 konuşma yaparak Meclisin en çok kürsü konuşmasını yaptım. Bunu şahsi çıkarıma, babamın menfaatine yapmadım. İşçinin, çiftçinin, emeklinin ve esnafın sorunlarını dile getirmek için o kürsüyü kullandım. ‘dedi.

Dünya Devi Şirketler Ahmetli’deki Esnafın Çorbasına Kaşık Atıyorlar

Özgür Özel;

‘Esnaf öyle bir meslek grubudur ki herkesin derdi onun da derdidir. Dünyanın en pahalı benzini ile en ucuz ürününü üreten çiftçi dertlidir, onun derdi esnafın da derdidir. Dünyanın en çok vergi alınan asgari ücretlisi dertlidir. Bu det esnafın da derdidir. Emekli maaşı açlık sınırının altında olan ve %2,8 zam alan Bağ-kur ve SSK emeklisi dertlidir. Bu dert ensafın da derdidir. Bu dertler yetmezmiş gibi, 8 yıldır sözü verilen ama bir türlü yerine getirilemeyen AVM yasası hala Mecliste bekliyor. Bizim esnafımız Amerika’nın, Almanya’nın esnafından daha mı değersiz? Esnafımız için yasa veriyoruz, AKP oyları ile reddediliyor. AVM yasası çıksın diyoruz, AKP oyları ile reddediliyor. Sosyal Güvenlik Destekleme Primi kaldırılsın diyoruz, AKP oyları ile reddediliyor. Dünya devi şirketler Ahmetli’deki esnafın çorbasına kaşık atmaktadılar. Esnaf borç batağında. Bir de emekli olmuş ama çalışmak zorunda kalan emekli aylığı yetmediği için hala gün yüzü görememiş esnafımız var. Onlar çalıştıkları için cezalandırılıyorlar. Emekli oluyorlar ama dükkanı kapatamıyorlar. Çünkü emekli olduklarında alacakları maaş ile geçinmeleri mümkün olmuyor. Bu yüzden çalışmaya mahkumlar. Ya üniversitede okuyan bir çocuk, ya evlendirilmiş ama işsiz kalmış kol kanat gerilmesi gereken bir evlat esnafımzı çalışmaya mecbur hale getiriyor. Bu durumda aldıkları 700 liralık 800 liralık maaştan prim kesiliyor. Bu kalksın diye defalarca kanun teklifi verdik ama her seferinde AKP oyları ile reddedildi.’ dedi.

Kendi eczanesinde yaşadığı dokunalı bir hikayeyi de anlatan CHP’li Özel’in konuşması her örnekten ve esnafla ilgili söylediği sözlerden sonra tam 17 kez alkışlarla kesildi.

Manisa’ya ‘Ben olmazsam Büyükşehir olamazdı’ demek haksızlıktır, hadsizliktir

Özgür Özel konuşmasına Büyükşehir Kanununa değinerek devam etti ve Tanrıverdi’yi eleştirdi;

‘Keşke burda olsaydı da yüzüne söyleseydim. Ama kendisi yok Selçuk bey burada. Eğer gerekirse o cevap verir. Ama bir kere şunu ortaya koymakta yarar var. Tanrıverdi diyor ya ; ‘Ben olmasaydım Manisa 80 yıl daha Büyükşehir olamazdı’ diye. Oysa bilmiyor ki, ilk kez 1993 yılında Manisa’nın Büyükşehir olması meselesi Selahattin Canuyar tarafından dile getirildi. Yine bu son yasada 680 binlik nüfusu ile Ordu’nun nüfusu 700 bine tamamlanıp Büyükşehir yapıldı. Şimdi 1,5 milyona yaklaşan nüfusu ile Manisa’ya ‘Ben olmazsam Büyükşehir olmazdı’ demek haksızlıktır, hadsizliktir, Manisa’nın geçmişini bilmemek, yarınlarına güvenmemektir.’ dedi.

‘Bravo Başkan’ tezahüratları arasında sözlerine devam eden Özgür Özel, seçildiği takdirde Belediyenin esnaf dostu bir belediye olacağını, dünya devi AVM’lerin değil esnafın arkasında duracağını, Manisa’da coğrafi sınırlara dayanan OSB’nin yerine artık Turgutlu OSB’nin Manisa’nın yıldızı olacağını, yine burada ilk başta 10 bin ileride ise 30 bin kişinin çalışarak Turgutlu’nun ve Ahmetli’nin çocuklarının iş sahibi olacağını, Turgutlu’nun ve Ahmetli’nin esnafına yan sanayi işinin verileceğini belirtti.

Özel Ahmetli’de Projelerini Bir Bir Sıraladı

‘Ahmetli’nin en önemli sorunlarından birisi lisanslı depoculuk. Bizim de en önemli projelerimizden birisi bu. Dedim ya, sorunları biliyoruz ve çözmeye geliyoruz diye. İlçelerimizde halkımızın talebi ne ise onunla yola çıktık. Yerel sorunlara yerel çözümler üreterek önce Manisa’yı kalkındırmayı ve daha sonra Manisa’ya çağ atlatmayı hedefliyoruz. Bu nedenle çiftçinin ürününün açığa dökülerek fiyatının düşmesine sebebiyet verenlerin önüne geçeceğiz ve Büyükşehir Belediyesinin yapacağı yatırımlar ve Ahmetli Belediyesinin de katkılarıyla çiftçimizin malının lisanslı depoya kaydedilmesini sağlayacağız. Fiyatın garantisi olacak olan bu yapıda çiftçimiz ürününü istediği an paraya çevirecek. ‘dedi. Ahmetli’ye 5000 kişilik tribünlerin tamamı kapalı stadyum sözü veren Özgür Özel yapacakları Gençlik Merkezi ve Spor Kompleksleri’nin de müjdesini verdi.

Özgür Özel, esnafa aç mısın, tok musun, ne içersin, ne derdin var diyerek 3 şey sorduklarını ama hangi partiden olduğunu kime oy verdiğini asla sormadıklarını, oy verenlerin yüzünü öne eğdirmediklerini söyledi. Oy vermeyenlere de sırtımızı dönmedik diyen Özel; ‘Bundan sonra da böyle olacak. Etrafında koruma ordusu ile dolaşan ya da özel kaleminden randevu alınamayan, yanına varılamayan değil enerjisi, dinamizmi ve inancı ile sizin aranızda dolaşan, sorunları yerinde gören, yerinde çözen bir Başkanlığa talibim. Bugün burada 3 kıymetli Belediye Başkan adayı var. Hepsi Ahmetli için çalışacak. Ama ben Cemal Başkan’ın deneyimine güveniyorum. Cemal Başkanla sorunları biliyoruz ve müjdeler olsun çözmeye geliyoruz’ dedi.

Selçuk Özdağ’ın ve Hasan Ören’in de söz alarak genel ülke gündemi üzerine birer konuşma yaptıkları Genel Kurul’da Hasan Ören konuşmasını; ‘Özgür Özel genç dinamik, gayretli bir arkadaşımız. Meclisine en çalışkan milletvekillerinden biri. Ahmetliler için, Manisa için çalışmak istiyor. Projelerini duydukça ben şimdiden heyecanlanıyorum. Lisanslı depoculuk Ahmetli’nin kaderini değiştirecek. Dinleyin arkadaşlar, deneyin arkadaşlar. Bu gence, Özgür Özel’e şans verin’ diyerek bitirdi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.