ÖZEL: “DANIŞTAY’IN KARARI HÜKÜMETİN YÜZÜNE TOKAT GİBİ PATLADI”

10 Kasım 2014 Pazartesi, 16:14

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Danıştay’ın Soma’ya yapılacak olan termik santralde ‘Kamu yararı yok’ demesinin ardından hükümete yüklendi. Özel, “Danıştay’daki yargıçlar devletin devlet olduğunu AKP’ye gösterdi. Verilen bu karar, kamu yararı diyenlerin yüzünde tokat gibi patladı” dedi.

Ferdi UZUN

Danıştay 6. Dairesi’nin Soma’ya yapılacak santral için ‘Kamu yararı yoktur’ kararını vermesinin ardından CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, hükümete yüklendi. Danıştay’ın verdiği kararda Yırca’da verilen mücadelenin haklılığının ortaya çıktığını belirten Özel, “Takke düştü kel göründü. AKP’nin söylediği bütün yalanlar, yapmak istediği algı yönetimi ortaya çıktı. Onlar burada bir kamu yararı olduğunu, yapılacak olan santralin kamu yararına yapıldığı için zeytinlerin kesilmesinde herhangi bir sıkıntı olmadığını söylediler. Köylülerde bunda n kamu yararı yok, santral 1 km ileri yapılsa da olur, biz haksızlığa uğruyoruz diyorlardı. Bu konuda Danıştay hepimiz adına kararı verdi. Verilen bu karar, kamu yararı diyenlerin yüzünde tokat gibi patladı” dedi.

Devletin devlet olduğunu hükümete de gösterdi

CHP’li Özel son olarak şunları söyledi: “Köylü amca soruyordu vali yardımcısına: “Askere çağırdınız geldik, vergi istediniz verdik, elektriği geç ödesem kesersiniz, devlet olduğunuzu ne zaman göstereceksiniz” diyordu.  Devlet olduğunu AKP’nin elindeki hükümetle göstermedi. Ankara’da Danıştay’daki yargıçlar devletin devlet olduğunu hükümete de gösterdi köylülere de gösterdi. Bu da görülüyor ki Soma’ya bundan termik santral yapılacaksa o da Yırcalıların toprağının üstü olmayacak. Ayrıca yapacakları santralin de çevreyi kirletmemesi lazım.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir